מליאת הכנסת
מליאת הכנסתצילום: יונתן סינדל. פלאש 90

מליאת הכנסת אישרה היום (רביעי) בקריאה טרומית את הצעת החוק שתאסור על המשטרה להגיש המלצות בעד ונגד העמדה לדין, בתום החקירה.

52 חברי כנסת הצביעו בעד החוק ו-42 חברי כנסת הצביעו נגד.

על פי הסיכומים בקואליציה, החוק יתייחס רק לאי פרסום המלצות המשטרה בתקשורת ויקבע כי בחקירות בהן יש פרקליט מלווה לא תהיה המלצה אלא רק סיכום דיון.

חברת הכנסת רחל עזריה (כולנו) היתה חברת הכנסת היחידה מהקואליציה שהצביעה נגד הצעת החוק. לטענתה "זאת הצעת חוק שפוגעת במשטרה ובפרקליטות, ותיצור עומס על המערכת. התקשורת תוכל לסקר חקירות נגד אדם, אבל המשטרה לא תוכל להודיע שהוא חף מפשע".

"אם החוק לא פרסונלי ולא ישפיע על ראש הממשלה, מדוע להעביר אותו בלחץ ובחופזה?", שאלה עזריה. "אני לא מאמינה בחקיקה תחת אש, לפיכך אצביע נגד. אני מודה לשר כחלון על חופש ההצבעה, על אף הלחצים, ועל אמירתו שאף אחד לא יצביע נגד צו מצפונו על חוקים שאינם בהסכם קואליציוני".

ח"כ דודי אמסלם (הליכוד) הציג את החוק ואמר "היום המצב הוא לא חוקי ולא חוקתי. שאלתי את עצמי למה המשטרה ממליצה? הרי ממילא הפרקליטות מחליטה. בעצם המשטרה אומרת לציבור 'אנחנו תפסנו את הגנב והפרקליטות סגרה את תיק אז תפנו את הטענות אליהם ולא אלינו'.

''קחו את גיל שפר כדוגמה. יש כמעט 15,000 גיל שפר בשנה ועליהם אני מדבר. ברור לכם שאם נוציא את ראש הממשלה מהעניין אני מניח שרבים מכם היו תומכים. יש פה תופעה מדאיגה שחייבת להיפסק ועכשיו. אני בא מהזווית האזרחית, ראש הממשלה הוא חלק מעם ישראל, הוא לא מהחיזבאללה ומותר שיהיו לו זכויות כמו כל האזרחים. אתכם לא מעניין האזרחים אלא רק להפיל את ראש הממשלה", אמר.

ח"כ יאיר לפיד (יש עתיד) אמר לחברי הכנסת מהקואליציה ''אתם מנסים להציל את ראש הממשלה מהחקירות. את מי אתם מרמים? ראש הממשלה מפחד מההמלצות".

יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי, אומר כי חוק ההמלצות שאושר בטרומית הוא "תמצית הפוליטיקה הצינית והמושחתת. החוק הזה מסמן גם את הדרך לסוף שלטון נתניהו".

"על חוק כזה לא יסלחו לא בתל אביב וגם לא באלון מורה. זה ייקח חודשיים או שנתיים, אבל היום זה נגמר", הוסיף גבאי.