'לחזק תודעה בנלאומית על זכותנו בארץ'

בראיון מספרד מספרת השרה גמליאל על ביקורה שם, על המאבק ב-BDS, על הזמנת המלך לירושלים ונערכת לשבת חברון המתקרבת.

שמעון כהן , י"ט בחשון תשע"ח

גמליאל עם המלך פיליפה
גמליאל עם המלך פיליפה
צילום: לשכת השרה

השרה גילה גמליאל, השרה לשוויון חברתי, עושבה בימים אלה בספרד, שם היא משתתפת בכנס בינ-דתי ושותפה למשלחת הנשיא לציון 30 שנה לכינון היחסים בין המדינות.

בראיון ליומן ערוץ 7 סיפרה על הביקור ומה שסביבו, וגם על היערכותה לעוד שבת בחברון, זו השנה השמינית בה תגיע השרה עם משפחתה לחברון בשבת חברון.

"ביקור חשוב ורציני עם הרבה הישגים", מגדירה השרה ומספרת על ערוצי הידברות שנפתחו בין שני הממשלים בתחומים שונים כחקלאות, טכנולוגיה ועוד.

"היו פגישות עם המלך פיליפה ועם ראש הממשלה, עלו נושאים של BDS", מספרת השרה ומציינת את החשיבות שממשלת ישראל רואה בקיום דיאלוג עם המנהיגות במדינות ידידותיות כדוגמת ספרד על מנת למנוע הישנות החלטות הזויות ותמוהות בטריבונאלים בינלאומיים כדוגמת אונסק"ו.

לדבריה לא פעם עומס הלו"ז שמצוי על כתפיהם של ראשי המדינות גורם לכך שלא תמיד תשומת ליבם נתונה לניואנסים המקודמים על ידי שלוחיהם בזירות שונות בעולם ועשויים לפגוע במדינה ידידותית כישראל. על מנת לשנות את המציאות הזו הוצגו בפני ההנהגה בספרד הנתונים.

גמליאל מציינת כי לבד מכך "הזמנו את ראש הממשלה לבוא למפגש ממשלות ונקדם זאת. הזמנו את המלך לבוא לישראל. הוא היה בישראל כיורש עצר, וכעת הוא מוזמן כמלך". לדבריה המלך הבהיר כי יחפש את המועד המתאים לכך, שכן לוח הזמנים שלו גדוש למהלך השנה הקרובה כולה.

כאמור, במהלך הביקור בספרד השתתפה גמליאל בכנס בין דתי, עליו היא מספרת כמפגש של נציגים בכירים מהיהדות, האסלאם והנצרות, וממנו עלתה הקריאה לפיה אכן יש מחלוקות בין הצדדים אך ערך החיים גדול וניתן לקיים עולם רגוע יותר על פי עיקרון זה.

במעבר לביקורה המתקרב בחברון בשבת הקרובה נשאלה השרה גמליאל אם בספרד ובעולם לא רואים ביקור כמו זה שלה, כשרה בממשלת ישראל, בעיר חברון כגורם שימנע את קיומו של עולם רגוע יותר. גמליאל משיבה וקובעת: "אנחנו צריכים לחזק את התודעה העולמית והבינלאומית על זכותנו על הארץ שלנו. מידי שנה בשמונה השנים האחרונות אני מתארחת בשבת חיי שרה עם משפחתי המורחבת בחברון, אנחנו נטענים בשבת הזו לשנה שלמה".

ועל האמירות הבינלאומיות התוקפות מתן לגיטימציה ממלכתית לישוב יהודי בלב העיר חברון כעיר ערבית, היא אומרת: "זכינו לארץ זבת חלב ודבש, קל וחומר המערה שנרכשה בכסף. די לראות מי קבור במערה כדי להבין את הקשר הבלתי ניתן לניתוק בין מערת המכפלה לעם היהודי ומי שמנסה לטעון אחרת מעוות את ההיסטוריה, את העובדות ואת התנ"ך. כשאומרים את זה לנוצרים שגם הם מאמינים בתנ"ך העמדה הזו מחלחלת והעמדה משתנה".

"בשבת 'חיי שרה' אלפים מגיעים מכל הארץ ומהעולם, התחושה הפנימית והתובנה של עצם היותנו בארץ ישראל הופכת להיות חלק אינטגראלי מתחושת השבת המיוחדת הזו", דברי גמליאל.