שירות לאומי במוקד ביטחוני

תרומה לביטחון המדינה היא אחד מהערכים החשובים והמובילים את צעירי הציונות הדתית.

מסתבר שעבור בנות הציונות הדתית יש דרכים רבות לתרום לביטחון המדינה דווקא במסגרת השירות הלאומי-אזרחי.

אלישיב סרלואי, מנהל מוקד הביטחון במועצה האזורית בנימין מספר על מתנדבות השירות הלאומי הפועלות במוקד, "מדובר במוקד ביטחוני המאויש סביב השעון על ידי מוקדניות מקצועיות חלקן עובדות שכירות וחלקן מתנדבות שירות לאומי. זהו תפקיד ביטחוני שלא מתאים לכל אחת. התפקיד הוא לנהל אירוע מקבלת הדיווח הראשוני ועד הסוף. פה התושב יקבל את כל מענה".

נגה זר, מתנדבת שירות לאומי במוקד מטעם האגודה להתנדבות, מספרת על הבחירה לשרת דווקא במקום כזה, "בשנה שעברה עשיתי שירות לאומי בתרומה לקהילה. הייתי בבית ילד וחיפשתי לגעת בעוד תחום. גיליתי שיש אפשרות לשרת במוקדים ביטחוניים ממש עם הצבא משהו שלא ידעתי שקיים וזה ממש עניין אותי ודיבר אליי".

מני בלונדר, מנהל אגף הביטחון במועצה אזורית בנימין, מספר על הערך המוסף של השירות במוקד, "למוקד בנימין יש מסורת ארוכה בגיוס בנות לתפקידים משמעותיים במוקד הביטחוני. הן משתלבות פה בעשייה הביטחונית".

חנן שאער, מזכיר היישוב פסגות, בו נמצא מוקד בנימין, מצביע דווקא על החיזוק שהיישוב מקבל ממתנדבות השירות הלאומי: "המתנדבות במוקד, יחד עם מתנדבות השירות הלאומי הנוספות ביישוב, למעשה גרות ביישוב, פועלות ביישוב ותורמות לקהילה בעשייה ברוכה. מעבר לכך, ברגע שיש תקלה ביישוב, חשמל שנשרף בשתיים בלילה או ביוב ברחוב שעולה על גדותיו, תושבים מתקשרים למוקד המוניציפאלי ויכולים לקבל שירות 24 שעות ביממה.

''באירועים שהיו על הגדר ב"ה התושבים כלל לא הרגישו. היכולת להעביר את המידע במהירות ובזמינות לכל גורמי הביטחון זו עבודה מדהימה. זה לא קל להיות במוקד ולשבת במקום סגור אבל האווירה שם היא מדהימה".

תהילה גולדשטיין, עובדת במוקד, שאת השירות הלאומי עשתה במוקד ביטחוני באפרת, מספרת על התכונות להן זקוקות עובדות במוקד, "צריך תושיה, 'פלפליות' וכדאי לא לפחד מזה".

נגה זר אומרת כי לשם מילוי התפקיד יש צורך בשקט נפשי, "יש פה אחריות ותושבים שמגיעים צריכים לקבל תחושת ביטחון שהם בידיים טובות ולהרגיע אותם ולדעת לנהל אירוע בצורה הכי נכונה וטובה. כשיש אירועי ביטחון חריגים זה ממלא באדרנלין וזה גם קצת מלחיץ וצריך לדעת לנשום עמוק ולהיות רגועים ולא לנהל בלחץ כי לא נכון. לומדים את זה".

"מה שמאפיין עבודה של מוקד זה השינוי הפתאומי", אומר סרלואי ומתאר את המהפך שיכול להיות במוקד, "מרגע של שגרה ומוקד שקט למוקד שעובד בשיא הלחץ. ברגע של אירוע כל הבנות נכנסות למוקד ויש פה חלוקת עבודה מאוד ברורה וכל אחת יודעת בדיוק מה לעשות ומנהלים את האירוע מול הצבא, משטרה כיבוי ומול אגף הביטחון ושאר הכוחות".

סרלואי אומר כי המוקד עובד בשיתוף עם הצבא וחטיבת בנימין, "הצבא רואה בנו עזרה ושיתוף ואנחנו עובדים ממש כתף אל כתף". גולדשטיין מתארת את האוירה בין הבנות במוקד, "האוירה במוקד מעולה. יש פה ארוחות שבת ולפעמים הפסקות ממשמרות ויוצאים לבלות בחוץ וזה ממש כיף".

השירות הלאומי במוקדים הביטחוניים, בלוחמת סייבר, במשרד הביטחון, בפיתוח אמצעי לחימה ובמסגרות ביטחון פנים, חירום והצלה, מקבל חיזוק כחלק ממגמה של רשות השירות הלאומי-אזרחי לעידוד אפיקים ביטחוניים בשירות, לצד חיזוק מקומות השירות הוותיקים והמשמעותיים בתחומי הבריאות, החינוך, הרווחה והמינהל.

סרלואי מספר מה הוא מחפש במתנדבת השירות הלאומי המבקשת לשרת במוקד, "בת שמחפשת עבודה ביטחונית, עבודה עם אקשן מסביב לשעון, להיות עם אצבע על הדופק כי זו לא עבודה רגועה זו עבודה מאוד אינטנסיבית. אני מחפש את הראש הגדול"

גולדשטיין היא דוגמא לבחורה שהחליטה שאפשר לתרום לביטחון המדינה גם בלי להיות בצבא, "הייתי לפני צבא, רציתי להתגייס ואז החלטתי מטעמי דת שאני הולכת לעשות שירות לאומי אבל משמעותי''.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו