התב"ע אושרה. רחלים
התב"ע אושרה. רחליםצילום: פלאש 90

המנהל האזרחי ביו"ש פרסם למתן תוקף את התכנית המפורטת של הישוב רחלים שבשומרון, וזו תיכנס לתוקף מלא בתוך 15 יום.

מדובר בתכנית המלבינה למעשה את הבניה שנעשתה עד כה ברחלים, וכן מאפשרת בניית מבני קבע במקומם של קראוונים המוצבים בישוב.

עם זאת, התכנית איננה כוללת הרחבה של מספר יחידות הדיור בישוב, שהוקם בשנת תשנ"א על שמה של רחלה דרוק הי״ד אשר נרצחה בפיגוע ירי בדרך להפגנה שנערכה מספר חודשים קודם לכן בכיכר מלכי ישראל.

הממשלה החליטה להסדיר את מעמדו החוקי של הישוב רחלים בעקבות מאבק שהובילה המועצה האזורית שומרון לאחר רצח בני הזוג הנקין הי״ד. ההחלטה יצאה אל הפועל גם בשל עתירה שהגיש ארגון השמאל הקיצוני ״יש דין״ בשנת 2009, אשר אסרה על כל בנייה במקום עד להסדרת מעמדו התכנוני של היישוב.

לאחר הגשת העתירה החלו ההליכים להסדרת הישוב. בשנת 2013 חתם אלוף פיקוד המרכז על צו המכיר בישוב ותוחם את גבולותיו, וכעת, כאמור, הוסדרה חוקיות הבניה בישוב.

ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן מסר, "שנים של מאבק תקיף ועיקש מגיעות היום בסייעתא דשמיא להצלחה גדולה מבחינת ההתיישבות. 5 שנים לאחר שהממשלה בראשותו של נתניהו החליטה על הכרה ברחלים כישוב, ולמעלה משנתיים לאחר הבטחתו של ראש הממשלה, לאחר מאהל המחאה שהוקם אחרי רצח בני משפחת הנקין, אנו מסיימים היום בשעה טובה את התהליך.

״אני מצדיע לתושבות ותושבי רחלים, לחלוצות והחלוצים בשומרון שבמשך שנים ארוכות סבלו סבל רב ללא גנים ומוסדות קבע וללא תנאים מינימאליים תוך אפלייה אפילו אל מול הבדואים בנגב״.

דגן הוסיף ״אנו גאים בתושבים ומודים לכל מי שפעל ובעזרת ה׳ ביחד באותה רוח של נחישות נבנה את השומרון ונתגבר על כל המכשולים"

סמנכ"ל מועצת יש"ע, יגאל דילמוני, צייץ בצהריים בטוויטר "בשעה טובה פורסמה התב"ע של רחלים. זר פרחים גם לשלום עכשיו על הבג"צ שהגישו וגרם לזירוז ההליכים".