סחר בלתי חוקי בטבק
סחר בלתי חוקי בטבק צילום: ISTOCK

חברת פיליפ מוריס אינטרנשיונל הודיעה על יוזמה חדשה – "PMI IMPACT" – קרן לסיוע בהתמודדות עם הברחות טבק וסחר בלתי חוקי בו.

בראש יוזמת PMI IMPACT עומדת מועצה בת שבעה מומחים חיצוניים עצמאיים בעלי שם ומוניטין יוצאי דופן בתחומי המשפט, מלחמה בשחיתות ואכיפת החוק.

המומחים יפקחו על מענקים כדי לאפשר חידושים בשלושה תחומי מפתח במלחמה כנגד הברחות – מחקר, חינוך ומודעות, ופעולה.

PMI IMPACT תוציא הזמנה להצעות למימון. הצעות ניתנות להגשה על ידי ארגונים מהמגזר הפרטי, מהמגזר הציבורי ומהמגזר השלישי.

PMI התחייבה על 100 מיליון דולר למימון שלושת סבבי המענקים הראשונים. ארגונים בישראל יכולים להגיש מועמדות למימון עד ה-15 בנובמבר.

"התקדמות כנגד סחר בלתי חוקי דורשת רעיונות, משאבים ופעולות – וזו הסיבה שאנחנו נרגשים להשיק את PMI IMPACT. אנחנו אסירי תודה במיוחד על כך שמומחים בעלי שם הסכימו להוביל את המאמץ הזה ומצפים להענות רחבה להזמנה הקרובה להציע הצעות. במקביל, PMI ממשיכה לבקר את שרשרת האספקה שלה ולתמוך בפרוטוקולים בינלאומיים כנגד סחר בלתי חוקי", אמר אנדרה קלנצופולוס, מנכ"ל פיליפ מוריס אינטרנשיונל.

סחר בלתי חוקי הוא תופעה מקיפה התלויה בפעילות עבריינית נרחבת ומשמרת אותה. ההערכות הן שסך הערך הקמעונאי של טובין נסחרים הוא כ-650 מיליארד דולר, עם שווקים בשוק השחור הפעילים עם אינספור מוצרים, החל ממוצרי פארמה, מזון, וטבק ועד לנשק וחיות בר.

בהתאם לתנאי התוכנית, ניתן להציע פרויקטים בכל מקום בעולם, אולם עליהם להיות בעלי השפעה על אחד האיזורים הגיאוגרפיים הבאים או יותר: מזרח אירופה, המזרח התיכון, צפון אפריקה, איזור משולש הגבולות בדרום אמריקה, מרכז אמריקה, דרום ודרום מזרח אסיה.

סוזן היידן, חברת מועצה ותובעת לשעבר במחלקת המשפט של ארה"ב, אמרה כי "סחר בלתי חוקי פורח כיום, בין היתר, בגלל ברית חסרת רסן של רשתות פשע הפועלות ללא ענישה ומנצלות גבולות פתוחים, פקידים מושחתים, מערכות משפטיות נפרדות ואכיפה דלת אמצעים. אנחנו במועצה מצפים לבחינת הצעות לפתרונות חדשניים ויצירתיים מבריתות ציבוריות ופרטיות ,כדי להתמודד עם הבעיות הנוצרות על ידי סחר בלתי חוקי בינלאומי''.

על אף ההתקדמות הרבה, עדיין יש סחר בלתי חוקי רב בסוגים רבים של מוצרי טבק. עבור עבריינים, יש לעתים קרובות יותר רווח ופחות סיכון בהברחת טבק, מאשר, לדוגמה, בסמים בלתי חוקיים.