ח"כ דודי אמסלם
ח"כ דודי אמסלם צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

האם ייתכן שבגלל שלרשות לשיקום האסיר אין מספיק כוח אדם או תקציב, ישנם אסירים שאינם זוכים לתוכנית שיקום ובשל כך גם לא לקיצור מאסרם בשליש?

שאלה זו עלתה היום (חמישי) בעת סיור ועדת הפנים בראשות ח"כ דודי אמסלם בכלא אלה בבאר שבע.

"לעלות לוועדת שליש זו זכות יסוד של כל אסיר", אמר ח"כ אמסלם. ''אם אני שומע שאסיר תושב רחובות לא מקבל תוכנית שיקום כי ראש העיר שלו לא נתן מאצ'ינג, ובגלל זה סיכוייו של האסיר לניכוי שליש ירדו לאפס, זה לא נשמע לי סביר. ועדות השליש הן גם כלי לניהול הכלא. אסיר שאין לו מה להפסיד מתנהג אחרת ממי שמקווה לקבל ניכוי שליש".

יו"ר הוועדה אמסלם הודיע כי יזמן פגישת עבודה עם ראשי שב"ס, הרשות לשיקום האסיר, הסנגוריה הציבורית ונציג האוצר. "אין מצב שאסיר שעומד בכל הקריטריונים ולא יקבל תוכנית שיקום. זה לא חוקי. לא יכול להיות שאסיר יכול היה לקצר את עונשו בשליש והוא נשאר בבית סוהר כי אין לנו 2000 ₪ להביא את איש המקצוע שיכין לו תוכנית שיקום.

''ראש העיר לא צריך לממן את זה. אנחנו מדינה. תפקיד העירייה לייצר משרות לאסירים משוחררים. איש כזה מפרנס משפחה ואם ימצאו לו תעסוקה אפשר להפוך אותו לאדם נורמטיבי", הדגיש.

רופא הכלא ד"ר פרנקל דיווח לוועדה, "כשאני הגעתי משך ההמתנה של אסיר להפניה לרופא מומחה שלא בזמן חירום היה מעל חצי שנה. הלוגיסטיקה הייתה מורכבת ולכן אפשר היה להוציא בכל פעם רק אסיר אחד למרפאה, עם אזיקים ושמירה. החלטנו להביא את המומחים לפה. היום יש לנו רנטגן במתחם. אם אזרח רגיל ממתין לאורתופד 3 חודשים, אסיר ממתין שבועיים''.

סגן נציבת שב"ס אשר וקנין דיווח לוועדה כי כל הטיפולים הרפואיים של האסירים הם על חשבון שב"ס. עלות הוצאה זו בשנה היא 70 מיליון, מתוך זה 20 מיליון על תרופות. "אנו משלמים על אשפוז אסיר יותר מאשר אזרח שאין לו קופת חולים", אמר וקנין.

יו"ר הוועדה ח"כ אמסלם הודיע כי יקיים פגישת עבודה בעניין עם אנשי שב"ס והאוצר ומנכ"ל משרד הבריאות.

נושא נוסף שהדהים את יו"ר הוועדה היה שאסיר שמשתחרר צריך למצוא לעצמו עבודה. "מי שאין לו גורמי תמיכה הסיכוי שלו למצוא עבודה נמוך", ציין נתי לאגמי מהסנגוריה הציבורית. רונן איילון, מנהל מחוז דרום ברשות לשיקום אסירים אישר "לצערי זהו הנוהל. זו המדיניות של הפרקליטות".

ח"כ אמסלם שאל "מצפים שאסיר מתוך הכלא בטלפון והציבורי יחפש עבודה? יתקשר למעסיקים ויגיד: שלום, אני אסיר שעומד להשתחרר. אולי אתה רוצה להעסיק אותי? הרי דווקא האסירים הכבדים מקושרים ויכולים להתקשר למעדניה ולבקש תן לי פתק לבית סוהר שאתה מוכן להעסיק אותי, גם אם אין לו שום כוונה באמת ללכת לעבוד שם". גם בעניין זה הורה יו"ר הוועדה לזמן את הפרקליטות לפגישת עבודה וללבן את ה"אבסורד", כלשונו.

"הסיורים בבתי הכלא חשובים כדי להעלות את המודעות שגם פה חיים אנשים. זו לא החצר האחורית של המדינה. אלה בני אדם, שטעו, ואנו כחברה מחויבים לתת להם הזדמנות להשתקם ולשקם איתם את המשפחות שלהם, כדי שלא יגדל דור נוסף של עבריינים", הדגיש אמסלם.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו