המצעד בוורשה
המצעד בוורשה צילום: רויטרס

אלפים מתושבי פולין, תומכי הימין הקיצוני וארגונים לאומניים, השתתפו בצעדה במרכז ורשה לציון יום העצמאות הפולני וקראו סיסמאות גזעניות ואנטישמיות.

הצעדה הפכה לאירוע המרכזי בחגיגות יום העצמאות הפולני, כאשר אלפי המפגינים הפולנים זכו לסיוע מתומכי ימין קיצוני וארגונים לאומניים אחרים ברחבי אירופה, שהגיעו לורשה על מנת לקחת חלק במצעד.

המפגינים נשאו כרזות שהביעו אהדה לרעיונות גזעניים של שנאת זרים ותמכו ב"אירופה לבנה", כאשר אחת הכרזות קראה "אירופה לבנה לעמים אחים".

חלק גדול מהמשתתפים כיסו את פניהם במהלך המצעד, ואחת מהם התראיין לטלויזיה הפולנית ואמר כי "לקחתי חלק במצעד כי אני רוצה להוציא את היהודים מעמדות הכוח בשלטון".

חלק מהמפגינים היו חברי תנועות "המחנה הלאומי הרדיקלי", "התנועה הלאומית" וכן ארגון "הנוער הפולני" שחבריהם מזדהים עם הרעיונות של ארגונים ניאו נאציים ואנטי יהודיים לפני מלחמת העולם השנייה.

בנאומים שנישאו במצעד קראו ראשי המפגינים "להגן על הנצרות מפני האויבים" ויצאו נגד הליברליזם. מול הפגנת הענק של הימין הקיצוני עמדה קבוצת מפגינים אנטי פשיסטיים שהפגינה נגד הגזענות והאנטישמיות, כאשר כוחות משטרה גדולים חצצו בין קבוצות המפגינים על מנת למנוע תקריות אלימות.

בשנים האחרונות נרשמה עלייה משמעותית במספר המפגינים הלוקחים חלק במצעד הימין הקיצוני והארגונים הלאומניים בפולין ביום העצמאות הלאומי שנחגג בתאריך 11 בנובמבר, והוא נחשב כעת לאחד ממצעדי הפשיזם והלאומנות הגדולים בעולם.