בלי הנחות. מירי רגב
בלי הנחות. מירי רגבצילום: אוהד צויגנברג, פלאש 90

בית המשפט העליון קיים הבוקר (שני) דיון בעתירה שהגיש תיאטרון אל מידאן נגד החלטת משרד התרבות שלא להעניק לתיאטרון תמיכות כספיות.

הדיון נערך בפני נשיאת בית המשפט העליון, השופטת אסתר חיות והשופטים יצחק עמית ויעל וילנר, ובמהלכו הוצגה עמדת משרד התרבות ולפיה אל מידאן אינו זכאי לתקצוב ולתמיכה בשנת 2016 משום שלא עמד בתנאי הסף.

הנשיאה חיות ציינה בפני נציגי העותרים, "לפי מבחני התמיכה לא מגיע לתיאטרון תקציב", והוסיפה: "לא עמדתם בתנאים לשנים 2016 ו-2017, האם הסיבה שלא עמדתם היא כי אתם לא מתקרבים למספר ההרצות הנדרש?", שאלה הנשיאה.

"התיאטרון אינו עומד בקריטריונים הבסיסיים של תיאטרון הנדרשים מכל תיאטרון נתמך בישראל", ציין עורך הדין המייצג את משרד התרבות והספורט. במשרד התרבות מציינים כי אל מידאן קיבל הנחות והטבות שאף מוסד תרבות במדינת ישראל אינו מקבל פעם אחר פעם. ועדת התמיכות נתנה ארכה אחרי ארכה בהגשת הבקשה הגם שהוא נכשל בהצגת המסמכים ובאף אחד מתנאי הסף. במשרד מוסיפים כי אילו היה מדובר בתיאטרון אחר בקשתו הייתה נדחית ולא נדונה כלל. משרד התרבות והספורט וועדת התמיכות של המשרד פעלו מלפנים שורת הדין פעם אחר פעם ולראייה על אף שהציג אישור ניהול תקין רק בנובמבר הגם שהחוק מחייב עד פברואר הניהול הוכר רטרו אקטיבית מתחילת השנה, הטבה שלא ניתנה מעולם לאף גוף תרבות במדינת ישראל. כל החלטה שתכיר באל מידאן כתיאטרון הזכאי לתמיכה פוגעת בעיקרון השיוויון שהוא בבסיס מערכת התמיכות במדינת ישראל.

שרת התרבות והספורט, ח"כ מירי רגב בירכה על התבטאויותיה של חיות ואמרה "אני מצפה שלאור אמירותיה של השופטת חיות בית המשפט העליון יקבל את עמדת ועדת התמיכות של משרד התרבות. תיאטרון אל מידאן מזמן אינו מתפקד כתיאטרון, והגיע הזמן להפסיק לתת לו הנחות סלב".

לדבריה, "כל מוסד תרבות יפעל על פי הקריטריונים המקובלים, גם אם שמו הוא אל מידאן. כל מוסד תרבות המבקש להיות נתמך חייב לעמוד באמות המידה והקריטריונים במבחני התמיכה. תיאטרון אל מידאן רחוק מאוד מאמות המידה המינימליות להגדרה המינהלית אפילו של תיאטרון קטן. אנו קרובים יותר מתמיד להביא לסוף האבסורד לפיו כספי ציבור מועברים לתיאטרון אל מידאן".