כביש המנהרות
כביש המנהרות צילום: נתי שוחט, פלאש 90

כביש המנהרות בין יישובי גוש עציון לירושלים יוכפל לשני נתיבים לכל כיוון בתוספת נתיב תחבורה ציבורית. כך בישר שר התחבורה ישראל כץ במענה לשאילתה של ח"כ יעקב אשר (יהדות התורה).

בשאילתה אותה הגיש אשר לשר התחבורה, הוא ציין כי כביש המנהרות הינו העורק התחבורה הראשי המחבר את גוש עציון עם ירושלים ומשרת אוכלוסייה המונה מאות אלפי תושבים.

עוד הוסיף ח"כ אשר כי על אף שהכביש בתכנון היה אמור להיות דו מסלולי, עד היום הכביש סלול על נתיב אחד לכל צד בלבד, כשמבדיקה שנעשתה מול חברת 'נתיבי ישראל', האחראית על תשתיות התחבורה נמסר כי "התכנית להרחבת כביש המנהרות לא קיבלה אישור של משרד התחבורה”.

"העומס הרב על הכביש שמשרת מספר כה גדול של תושבים וכן המצב בכביש שכל תקלה קטנה, תאונה או אירוע בטחוני משתקים את המנהרה", הוסיף ח''כ אשר ואמר "אלפי נהגים נידונים לנסיעה בדרכים חלופיות ולעיתים אף מסוכנות מבחינה ביטחונית. המצב הזה מחייב את הרחבת הכביש לדו מסלולי כפי התכנון המקורי ובדיקה להרחבה נוספת של שלושה נתיבים לכל כיוון".

ח"כ אשר ביקש משר התחבורה להרחיב את הכביש ולהתאימו לצרכי התושבים ובכך למנוע את הפקקים הארוכים המשתרכים כל בוקר מביתר עילית לירושלים ובסיום יום העבודה מירושלים לעיר ביתר עילית.

כאמור, שר התחבורה ישראל כץ השיב כי לאחר בדיקה הוחלט לקדם תכנון של הכפלת כביש המנהרות לכדי שני נתיבים לכל כיוון בתוספת נתיב תחבורה ציבורית, כשהתכנון המוקדם של הפרויקט כבר הושלם וכעת מתחיל תכנון מפורט שלאחריו יתוקצב הפרויקט לביצוע.