לימודי אנגלית בגיל מוקדם
לימודי אנגלית בגיל מוקדםצילום: ISTOCK

לימוד אנגלית: כך תעשו זאת מחוץ לבית הספר

רכישת שפה זרה משפרת יכולות קוגניטיביות ומאפשרת לילדים לראות את העולם בשתי דרכים (ושפות). השפה האנגלית, הנלמדת כבר בבית הספר היסודי, מקנה לילדים שפה נוספת שתיטיב עימם בהמשך דרכם ותפתח עבורם דלתות בבגרותם, זאת מאחר ושפה זו משמשת כשפה עיקרית בעולם העסקים, הטכנולוגיה והתרבות.

ברוב מקומות העבודה, הבקיאות בשפה זו היא בגדר החובה ושליטה בשפה האנגלית היא תכונה מרשימה בראיונות עבודה למיניהם. נוסף לכך, היא משמשת אותנו גם בהתנהלות יום-יומית כמו רכישות מאתרי אינטרנט ועד לתקשורת בין-אישית בטיולים בעולם.

מומלץ להתחיל להטמיע את השפה האנגלית כבר בגילאי הילדות על מנת להקנות לילד שליטה וביטחון באנגלית המדוברת והכתובה. הדרכים הטובות ביותר ללמוד את השפה, הן לא בהכרח בכיתה מול מורה, אלא על ידי עשיית דברים אהובים ומהנים תוך שילובם עם השפה האנגלית.

קריאת ספרים או האזנה לספרים מוקלטים – המפתח ללימוד שפה הוא קריאה ושמיעה. תוכלו לחשוב יחד עם ילדכם על סיפורים מסקרנים או נושאים מרתקים ולחפש ספרים, לקריאה או להאזנה, שיוכלו לעניין ולמשוך אותו. היתרון בקריאת הסיפור, הוא העמקת אוצר המילים ואיות נכון ואילו היתרון בהאזנה הוא הגיית המילים בצורתן התקינה.

מחנה קיץ בארה"במחנה קיץ במדינה דוברת אנגלית זו דרך נפלאה ללמוד את השפה. תקופה רציפה של פעילויות מהנות ומעשירות בשילוב אינטראקציה עם ילדים נוספים בכל הגילאים בשפה האנגלית, חושפות את הילד למילים חדשות ולשיח שוטף ברמה גבוהה. למעשה, זוהי דרך טבעית בה הילד רוכש שפה על ידי פעילויות יומיומיות ותקשורת עם ילדים נוספים בגילו.

נוסף לכך, רכישת שפה מוטמעת גם על ידי מתן חיזוקים וביטחון מהסביבה, מה שלרוב קורה במחנות הללו מאחר וכל הילדים מתקשרים בשפה האנגלית למרות שזו אינה שפת האם שלהם. נוסף לכך, כשהילד דובר שפה חדשה, הוא לעיתים מתחיל לחשוב בשפה זו, מה שמעמיק את היכולות שלו ומאפשר לו לשלוט בשפה עד לרמת שפת אם.

צפייה בסרטים וסדרות באנגלית – כשתוכן מעניין אותנו, אנחנו נמשיך לצרוך ממנו במידה רבה. כך גם ילדינו, אם נוכל למצוא את הסדרה או הסרטים הנכונים עבורם, הם ירצו לצפות בהם כמה שיותר. דרך הצפייה, הילד יוכל ללמוד מילים חדשות, לשמוע את אופן הגייתן ואף לחקות אותן.

חבר לעט – פורומים, צ'אטים ורשתות חברתיות נהדרים להתכתבות עם חברים רחוקים בשפה האנגלית. ההתכתבות היא למעשה תרגול השפה, והיא תקנה לילד פיתוח אוצר מילים חדש, מיומנויות תחביריות וכן, תשפר את יכולות הבנת הנקרא שלו.

משחקי רשת ומשחקי קופסא – באתרים מסוימים וברשתות הצעצועים, תוכלו למצוא משחקים שונים וביניהם משחקי קופסא ייחודיים ללימוד אנגלית למגוון גילאים וברמות שונות. עשייה מהנה יכולה לסייע לילדים לרכוש את השפה האנגלית בצורה קלילה וטבעית מאחר ומבחינתם, הם מתרכזים במשחק עצמו והלמידה היא אגבית, אך בפועל, השפה מתחילה להיטמע בחיי היום-יום שלהם.

למיטבי לכת: הרצאות באנגלית ב - TED או ב - YOUTUBE – כאמור, האזנה מסייעת לקליטת שפה הן מבחינת רכישת אוצר מילים והן ברמת ההגייה והאינטונציה. לעיתים ניתן להבין את משמעותה של מילה, רק מההקשר שנעשה בין כל מילות המשפט, בשילוב האינטונציה בה המשפט נאמר. לכן האזנה להרצאות מרתקות בנושאים שהילד מתחבר אליהם יחד עם שמיעת ניסוחים שונים, ביטויי סלנג וביטויים נוספים הקיימים בשפה המדוברת, יכולה לשפר ולהעמיק את יכולות הדיבור וההבנה שלו. חשוב לציין כי קיימים תרגומים בעברית לחלק מההרצאות מה שיכול להקל על הבנת הטקסטים המדוברים.

שימוש תדיר ויום יומי בשפה האנגלית, יסייע לילדיכם לשפר את יכולות הביטוי בכתב ובדיבור, בייחוד כשהשימוש בשפה נעשה דרך פעילות אהובה, מעניינת ומשולבת בחיי היום-יום. השפה האנגלית היא שפה שלטת ולמידתה יכולה להיות מהנה ומעשירה.