הרב דב יפה עם יאיר חרל"פ
הרב דב יפה עם יאיר חרל"פ צילום: עצמי

"האדם הקדוש ביותר שזכיתי לפגוש בחיי היה הרב יעקב משה חרל"פ", כך אמר זקן המשגיחים הרב דב יפה שהלך לעולמו בשבוע שעבר.

לביתו של רבי יעקב משה חרל"פ היו מגיעים בקביעות רבים מבני הישיבות שבירושלים כדי לשתות בצמא את תורתו.

כמובן תלמידיו מישיבת מרכז הרב וגם תלמידי חכמים מ 'שערי חסד' ושאר השכונות בירושלים באו ללמוד אצל הרב חרל"פ .

גם מישיבת חברון הגיעו תלמידים רבים בקביעות להקשיב לתורותיו בעיקר בסעודה שלישית, בחגים ובכל הזדמנות. בין תלמידי ישיבת 'חברון' היה הרב דב יפה משגיח ישיבת 'כפר חסידים' שדבק בצעירותו ברב חרל"פ ובתורתו, "את עולם המחשבה בניתי בזכות שיעוריו של הרב חרל"פ אליהם הקפדתי להגיע בקביעות מידי שבת", סיפר הרב יפה.

"היינו מגיעים בסעודה שלישית לראות ולשמוע את הרב. הרב היה אומר דברים נשגבים רעיונות נשגבים. הדברים היו על פרשת השבוע. גם שרו יחד עם הרב. היינו נשארים גם להבדלה. צועדים היינו כל שבת מישיבת חברון אל בית הרב חרל"פ בקצה שכונת שערי חסד

היו מגיעים גם הרב שמואל דביר, הרב שאול ברזם הרב דוד מלינובסקי, הרב עמיטל, הרב ברוך מרדכי אזרחי, ר' מאיר חובב, הרב צבי קפלן רב רפאל זמיר ר' יצחק אלפסי ועוד רבים וטובים, שז"ר היה בא לפעמים. היו מגיעים גם בניו חתניו ונכדיו לסעודה שלישית -בשעת רעוא דרעווין.

מספר פעמים דיברתי עם הרב חרל"פ אודות חזרה על הלימוד. פעם אמר לי הרב חרל"פ 'ישנם כאלה שכל כמה שהם חוזרים יותר, הם שוכחים יותר. שאלתיו מדוע כך הדבר? ענה לי הרב שצריך לחזור כמו שר' חיים מוולוז’ין אמר - שהפעם העשירית תהיה במתינות ובעיון כמו הפעם הראשונה... את ההסבר הזה שישנם כאלה 'שכל כמה שהם חוזרים יותר, הם שוכחים יותר' שמעתי רק מהרב חרל"פ.

הבנתי שאם אדם מרוב שחוזר הרבה על לימודו נעשית החזרה באופן לא טוב, כמצות אנשים מלומדה, הרושם הזה האחרון נשאר והיה עדיף שלא היה חוזר כך".

סיפר עוד הרב דב יפה, "פעם הייתי במרכז הרב בג' באלול, אחרי קום המדינה, הרב חרל"פ אמר שלגדולי הדור יש אחריות גדולה כיוון שההנהגה של ה' תלויה איך גדולי ישראל מפרשים את התקופה".

מוסיף הרב ישעיהו הדרי, "הרב דב יפה סיפר לי עוד, שביום חתונתו נכנס אל הרב חרל"פ לקבל ברכה. ואז אמר לו הרב חרל"פ בוא אגיד לך למה נותנים מתנות לחתן ולכלה? כדי לשמח אותם.

מה מעכב את השמחה האמיתית? העוונות שאדם עושה, שנאמר, עוונותיכם היו מבדילים ביניכם לבין אלוקיכם. הקב"ה אומר אני רוצה שתשמח שמחה אמיתית, המתנה שלי, שאני מחזיר את כל השטרות, מחילת עוונות שהקב"ה מזכה את החתן והכלה זו מתנת החתונה שלו לזוג".

במהלך מסע לוויה פגש הרב ישעיהו הדרי את ידידו משכבר הימים, הרב דוב יפה, לימים המשגיח המפורסם בישיבת ‘כפר חסידים’ שבצעירותו למד בישיבת ‘חברון.

הבחין הרב הדרי ששיפולי מעילו של חברו קרועים. "שאלתיו לפשר מעשהו" מספר הרב הדרי ונזכר: "וכך ענה לי: ‘אצל הרב חרל"פ למדתי הרבה מחשבה, ורבי הוא וודאי היה, אך לא ידעתי אם רבי המובהק, ואם כן לא ידעתי אם עלי לקרוע. נסעתי מוקדם בבוקר לבני ברק, ושאלתי את ‘החזון איש’ את המעשה אשר אעשה, וענה לי כי עלי לקרוע בשולי המעיל וכך נהגתי".

הכתבה מבוססת על הראיון שהקלטתי עם הרב דב יפה לספר 'שירת הי"ם' על הרב חרל"פ

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו