''לעצור סיבסוד הצגות מכפישות צה"ל''

ח"כ השכל: הצגות בסבסוד משרד החינוך מכפישות את חיילי צה"ל ואת המדינה. בטוחה שהשר בנט יבלום את סבסוד הכרטיסים להצגות הללו.

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ח בחשון תשע"ח

''לעצור סיבסוד הצגות מכפישות צה"ל''-ערוץ 7
לבלום את הסיבסוד. ח"כ השכל
צילום: יונתן סינדל. פלאש 90

חברת הכנסת שרן השכל דורשת משר החינוך, נפתלי בנט, לבחון מחדש את הסיבסוד שניתן לצעירים לפני גיוס לצפייה בהצגות שמתברר שתוכנן לא פעם מתגלה ככזה שכולל השמצה של חיילי צה"ל.

דוגמא לדבריה מציגה חברת הכנסת השכל לשר בנט את ההצגה 'ההודאה' של תיאטרון יפו, הצגה שעוסקת בכיבוש הכפר הערבי טנטורה, כפר שנטען בעבר כי חיילי חטיבת אלכסנדרוני ביצעו בו טבח, טבח שלא היה.

נציין כי בעקבות פניית ערוץ 7 הורה בנט למנכ"ל משרדו לבדוק את הימצאות ההצגה ולהעביר אליו המלצות בתוך שבוע.

"יש דוגמאות נוספות של הצגות ושל אנשים שהוזמנו לתיאטרון וקוראים למאבק אלים נגד מדינת ישראל, מהללים את השהידים ובכך יוצרים הערצה כלפיהם", אומרת ח"כ השכל. "תיאטרון יפו הוא תיאטרון שנוי במחלוקת. מירי רגב נכנסה לעניין והסירה את סיבסוד משרד התרבות מהתיאטרון הזה בגלל הטענות הללו, ואנחנו מגלים סבסוד של משרד החינוך דרך כרטיסים לצעירים לפני צבא, וכך מגיע סבסוד נוסף לתיאטרון הזה".

השכל מודעת לכך שהמיזם אינו חדש וכבר קיים למעלה מעשור שנים כאשר תכליתו היא לעודד צעירים לצרוך מופעי תרבות ואמנות, "אבל עם כל הכבוד אם יש תיאטראות שמציגים עמדות נגד מדינת ישראל, נגד חיילי צה"ל, אנחנו כציבור לא צריכים לממן את זה, ומשום כך פניתי לשר החינוך בקריאה לעצור את הסיבסוד של צעירים שמגיעים לתיאטרון יפו. מי שרוצה לראות את הדברים הללו שישלם עליהם מכספו הפרטי ולא מכספי המדינה".

בדבריה מדגישה חברת השכל כי אין לה כל כוונה לסתום פיות ומי שרוצה להשמיע קולות מסוג זה יוכל לעשות זאת, אך "לא על חשבון הציבור הישראלי. אנחנו לא יכולים ביד אחת לתת ובלחי לקבל סטירה".

מצידה היא משוכנעת שכאשר הטענות יובאו לשולחנו של השר בנט הוא יבחן אותם ברצינות ויגיב בהתאם, כלומר יעצור את המימון לסבסוד כרטיסי התיאטרון להצגות הללו.

באשר לאותם הצפויים לטעון כלפיה שהיא פוגעת בחופש הביטוי וכיוצא באלה, אומרת השכל כי מדובר ב"אמנים ויוצרים שרגילים כבר לז'אנר שמתנגח במדינת ישראל, אבל אין לנו שום בעיה לשמוע ביקורת. אנחנו שומעים ביקורת כל הזמן ואין בעיה גם להתמודד עם הטענות הללו כי הצדק והאמת איתנו, אבל אנחנו לא יכולים לדרוש מהמדינה לסבסד יצירות כאלה.

''בכל העולם אמנות היא קול לגיטימי אבל היא ממומנת על ידי האמנים עצמם. אם אתה רוצה שהציבור יממן את האמנות שלך היא צריכה לעמוד בסטנדרטים מסוימים ולא הכול מותר".

באשר לעובדה שאותן הצגות בתיאטרון יפו היו כלולות במיזם עידוד הצעירים גם בתקופותיהם של שרי חינוך קודמים, כולל גדעון סער ולימור לבנת, אומרת השכל כי אכן זה היה המצב והסיבה לכך היא שלא ניתנה תשומת לב ראויה לכל הסוגיה.

לטעמה השינוי התחולל עם כניסתה של השרה רגב למשרד התרבות והחלטתה לעשות סדר בסוגיה. קודם לכך נתנה המדינה סיבסודים גם לאמנים שקראו לאלימות עד כדי פגיעה בחיי אדם.

"אני חושבת שלא שמו את האצבע על הדופק, והרבה פעמים העדיפו להתעלם. לכן כעת, כשהשרה העלתה את הנושא לדיון, הציבור ועמותות שונות מביאים את המידע לתשומת ליבנו. לפני עשר שנים לא הייתה מגיעה כמות כזו של פניות על אירועים כאלה. יש כאן שילוב בין השיח הציבורי ויותר ויותר הצגות מהסוג הזה מביא לכך שהדברים מובאים לידיעתנו ומביא אותנו לטפל בכך".