מי בפנים ומי בחוץ. הליכוד
מי בפנים ומי בחוץ. הליכוד צילום: יח"צ

תנועת הליכודניקים החדשים יוצאת בקמפיין מימון לגיוס כספים להגנה משפטית מול התובעים להדיח את התנועה מתנועת הליכוד.

ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם הדר ויסמן-שמחוני, מראשי התנועה, שסיפרה על המהלך.

על הטענה שמעלים חברי התנועה ולפיה רודפים אותם, אומרת ויסמן-שמחוני כי אמנם מדובר בביטוי חריף אך המציאות מלמדת שאכן כך הם פני הדברים.

"ביום שהכרזנו על זה שאנחנו כוח פוליטי עולה בתוך מפלגה עשו כמה צעדים אנטי דמוקרטיים נגדנו. אמרו שאנשים שלנו הם מתפקדים כפולים, כלומר כאילו מתפקדים גם במפלגה אחרת והם לא, עיכבו טפסי התפקדות בתואנות של תקלות במחשב או שהטופס אבד, והתחיל ציד מכשפות, מחטטים בעמודי פייסבוק, מוציאים פוסטים ותגובות מהקשרם כדי למצוא ראיות שאינן ראיות, ובנוסף התחילו לעתור אישית נגד פעילים".

ממשיכה ויסמן-שמחוני ומספרת כי בעקבות העתירות היועמ"ש של הליכוד החליט שההתפקדות של הליכודניקים החדשים בוצעה בהליך לא נכון ולכן ניתן להוציא אותם משורות המפלגה גם מבלי לעבור דרך בית הדין של המפלגה, "זו ממש רדיפה אותנו".

לדבריה מאחורי המתקפה על הליכודניקים החדשים עומדים כמה אנשים פרטיים שמצלמים מסך ומגישים כעתירה למפלגה. בצילומים האלה יש אולי ביקורת על המפלגה, על ההליכים ועל נבחרי הציבור וחלק רק בדיחות שהוצאו מהקשרם. אחד הוא אדם פרטי ואחד מהם קיבל ביום חמישי האחרון תפקיד אצל דוד ביטן. מדובר כנראה באנשים שמנסים לתפוס כוח על גבינו, ומנסים להוכיח שאנחנו לא ליכוד ולא מתאימים לחוקת הליכוד".

על הטענות הללו שמושמעות חדשות לבקרים, טענות של 'סוסים טרויאנים', טענות על פעילות להובלת המפלגה שמאל, היא נשאלת במה הליכודניקים החדשים כן ליכודניקים, מה הופך אותם לז'בוטינסקאיים, והיא משיבה "באתר שלנו, מהרגע שהוקמנו ב-2011, יש את האג'נדה שלנו שתואמת לחוקת הליכוד. אנחנו מאמינים בהורדת הכוח של הוועדים הגדולים, בשוק חופשי ובזכויות אזרח. אלו דברים שמתאימים לחוקת הליכוד.

״אין לנו בית פוליטי אחר. אנחנו מאמינים בחרויות הפרט והאזרח, שהמדינה צריכה להוריד רגולציה, שצריך לדאוג לחמשת המ"מים של ז'בוטינסקי, לדאוג לנזקקים מבלי לפגוע בתחרות במשק".

ולאחר העקרונות החברתיים הללו, שנדמה שכמעט כל מפלגה יכולה לעמוד מתחתיהם, נשאלה ויסמן-שמחוני מה האג'נדה המדינית שהופכת אותם לליכודניקים, שהרי עיקר הטענה כלפיהם נוגעת לרצונם להשפיע על המפלגה ולקחת אותה אל צידה השמאלי של המפה. במענה היא מבהירה כי לקבוצה שאותה היא מייצגת אין אג'נדה מדינית.

"לליכודניקים החדשים אין אג'נדה מדינית. וזה גם רשום באתר האינטרנט שלנו. אנחנו אומרים שאג'נדה מדינית זה לא משהו שאנחנו כאזרחים צריכים לתת עליו את הדעת. יש המון דעות שונות וזה מה שמפלג אותנו וזה מה שהפוליטיקאים משתמשים בו כדי להסתיר את זה שהם לא עושים דבר בעניינים האחרים, בשחיתות ובטוהר המידות".

ואולי יש כאן אידאליזציה מאולצת לכך שמנסים להסתיר פרק מאוד משמעותי בעמדות של הליכודניקים החדשים? שהרי כל מפלגה וכל פוליטיקאי מציב אמירה מדינית כלשהי. ויסמן-סמחוני לא מקבלת את הטענה: "יש בינינו שונות גדולה בסוגיה המדינית. אנחנו לא מעוניינים לדבר על זה כי זה מפלג אותנו פנימית. בנוסף, חשוב לציין שהמצב כרגע הוא שלא ברור מה דעת הליכוד, מנאום בר אילן ועד סיפוח או מדינה דו לאומית או היפרדות. המצע המדיני של הליכוד גם הוא לא קיים. לא ראיתי שהמפלגה שלי פרסמה מצע כלשהו, לא חברתי כלכלי ולא מדיני".

באשר לחוקת הליכוד הכוללת עשרה סעיפים מרכזיים ובהם גם חזון הריבונות וההתיישבות בארץ ישראל נשמעת ויסמן-שמחוני מעדיפה לערפל את ההגדרה של המונח 'ארץ ישראל': "אני לא קוראת לאג'נדה שלנו אג'נדה שמאלית, אלא אג'נדה שלא קוראת כעת לסיפוח. בנוסף, לא מוגדר בחוקת הליכוד מה זה ארץ ישראל. בכוונה הדברים נכתבו כך. זו הייתה מהות הליכוד, לקבל מגוון דעות מדיניות ומעט דעות כלכליות. מה שקרה הוא שהקערה התהפכה לדעה מדינית ימנית קיצונית, ולעומת זאת בתחום הכלכלי חברתי יש מנעד ענק מהליבראלים כמו בני בגין ועד למיקי זוהר שרוצה לסגור את תל אביב בשבת".

לדבריה 13,000 חברי תנועתה מעוניינים להחזיר את הקערה למקומה הראשון ואת הסוגיה המדינית יכריעו "כשיהיה פתרון מדיני על הפרק".

"אני מצפה שהשרים, הממשלה וראש הממשלה יהיו נקיי טוהר מידות ויפעלו לשלום אמת ויעשו את זה כמו שצריך. אני לא יודעת איך זה צריך להיות", אומרת ויסמן-שמחוני.

בדבריה דוחה ויסמן-שמחוני את הדיווחים לפיהם תנועתה הייתה חלק מההפגנות נגד התמיכה בנתניהו. לדבריה רק חלק מחברי התנועה שלה נכחו בהפגנה, אך אין מדובר בפעולה מאורגנת של הליכודניקים החדשים. כשנשאלה אם לנוכח כל החשדות לשחיתות שהיא מוצאת בתנועת הליכוד והטענות להתנהלות לא תקינה של חברים מובילים במפלגה, אם לא ראוי היה שיקימו הליכודניקים החדשים מפלגה משלהם, טהורה ונקיית כפיים.

"הליכודניקים החדשים חתמו על חוקת הליכוד זה אומר שאנחנו חלק מהליכוד. זה שיש כמה אנשים שנמצאים על השלטר של ההתפקדות ומונעים מחברים להצטרף לליכוד, זה כי הם רוצים לשמור על הכוח שלהם במפלגה. אגב, כשחגגנו את ראש השנה הגיעו חברי כנסת, הגיע השר הנגבי, יש אנשים שחושבים שתומכים בנו מתוך המפלגה. אנחנו כוח צעיר שרוצה לקחת חלק מהתהליך הפוליטי. כל מפלגה אחרת הייתה מתפללת להצטרפות של 13,000 מתפקדים".

אם כן, אז מה ההיגיון של אותם אנשים שמונע מהם לרצות את ההצטרפות הזו? "אלו אנשים שמונעים על ידי מכונת הספינים של מי שסיפרו להם שאנחנו סוסים טרויאנים, שסיפרו להם שאנחנו רוצים להפוך את הליכוד למפלגת שמאל. תראו את מה שנכתב באתר, תראו את האג'נדה שלנו, תראו את רשימת המומלצים שלנו שהם אנשי ימין כמו יובל שטייניץ, ישראל כץ, בוגי יעלון, שרן השכל, גילה גמליאל ואחרים. אם זו רשימת המומלצים שלנו אז שיראו את העובדות".

עם זאת כאשר היא נשאלה אם היא יכולה להבין את החשש של אנשי ליכוד מקבוצה שרוצה להצטרף למפלגה בהמוניה מבלי לחשוף את תפיסתה המדיני בעוד הם מביעים חשש מ'השתלטות המתנחלים' על המפלגה, אומרת ויסמן-שמחוני כי אכן, היא מבינה את החוששים, אך עם זאת ממליצה להם לראות במי המליצה הקבוצה להיבחר לרשימה לכנסת, ובין השאר מדובר ביולי אדלשטיין שהוא איש ארץ ישראל השלמה.

"אנחנו מצהירים שלא נוגעים בעניין המדיני כי אין לנו עמדה מדינית. אני מבינה את החשש כי ישראלים חוששים תמיד מספין שנמצא מאחורי האמת, באל אני חושבת שאנחנו הדבר הטוב ביותר שיכול לקרות לליכוד".

באשר לסוגיית החשדות כלפי ראש הממשלה נתניהו, היא אומרת: "כשהיה כנס התמיכה בנתניהו יצאנו בהודעה פומבית שלא נגיע, וזו הסיבה לעליהום שיש עלינו. ראש הממשלה הודה שהוא קיבל מתנות אבל הוא לא רואה בזה דבר פגום, ואנחנו כן חושבים שזה דבר פגום. אנחנו מאמינים שכשחוקת הליכוד מדברת על טוהר מידות ראש הממשלה צריך לפעול על פי זה. אני לא יכולה לקבוע את גורלו, אבל אם יתברר שהיה משהו הוא יצטרך לפעול בהתאם. לטעמי אישית אני חושבת שמתנות זו סיבה מספיקה אבל החוק שלנו לא סבור כך, אז נחכה להכרעת החוק".