מוזיאון שואה
מוזיאון שואהצילום: אייסטוק

ממשלת פולין מתכוונת להקים מוזיאון חדש, במרכז הגטו היהודי לשעבר.

המוזיאון יתמקד בחייהם של חצי מיליון יהודי פולין שנכלאו בגטו היהודי במהלך מלחמת העולם השנייה, ויביא את סיפורי הזוועות והמוות שעברו רבים מהיהודים שנאסרו שם. שר התרבות הפולני, פיוטר גלינסקי, סיפר במסיבת עיתונאים כי "המוזיאון יוקם בשיתוף פעולה עם המכון ההיסטורי היהודי בוורשה וימוקם בתוך בניין ששימש כבית חולים לילדים בתוך הגטו".

הוא לא נקב בתאריך הפתיחה המיועד של המוזיאון החדש. בית החולים לילדים לשעבר נותר עומד על תילו סמוך לחומה שהקיפה את הגטו היהודי.

פאבל ספיבק, מנהל המכון ההיסטורי היהודי בוורשה, אמר לסוכנות הידיעות הצרפתית AFP כי "גטו וורשה היה הגטו היהודי הגדול ביותר באירופה הכבושה, והטרגי ביותר. יש כל כך הרבה מה לספר".

בשנת 1940, שנה לאחר הפלישה לפולין, הקימו הנאצים את גטו וורשה שהשתרע על שטח של שלושה קילומטרים רבועים בלבד, וכלאו בתוכו חצי מיליון יהודים. רבים מהיהודים מתו מרעב ומחלות בגטו, כאשר את אלו שהצליחו לשרוד את התנאים הקשים גירשו הנאצים אל מחנות הריכוז שהקימו ברחבי פולין.

אחד האישים המפורסמים שהתגוררו בגטו היהודי היה המחנך היהודי יאנוש קורצ'אק, שגם עבד בבית החולים לילדים לפני המלחמה. קורצ'אק בחר שלא לנטוש את הילדים גם כאשר צעדו אל תאי הגזים, וצעד יחד איתם אל המוות.