חננאל דורני (במרכז)
חננאל דורני (במרכז) צילום: Yonatan Sindel/Flash90

בראיון ליומן ערוץ 7 מגיב יו"ר מועצת יש"ע, חננאל דורני, לתכנית המדינית המסתמנת כזו שאותה יציג ממשל טראמפ בפני ישראל והרש"פ – מדינה פלשתינית ללא פינוי ישובים.

את דבריו פותח דורני באיזכור שהדברים עודם עמומים ולא ברורים, אך עם זאת הוא מוסיף ומבהיר: "אין ספק שהאמירה שלנו ברורה, ארץ ישראל שייכת לעם ישראל ואין מקום לפשרות לוויתורים או מסירת חלקים מארץ ישראל או יצירת ישות פלשתינאית כזו או אחרת, מדינה או מדינה מינוס, ממערב לירדן.

''זו אמירה מסורתית ברורה וערכית וכל מה שלא מתכתב עם האמירה הזו בצורה ברורה ייתקל במאבק נחוש שלנו", הוא מדגיש.

באשר לטענות ולפיהן תכנית טראמפ, כפי שהיא מצטיירת כעת, מהווה מעין דרך אמצע בין קביעת העובדות של המתיישבים בשטח לבין השאיפה הפלשתינית למדינה, אומר דורני כי ניתוח כזה של המצב מתאים למי שזה מקרוב בא ואינו מכיר את המציאות בשטח.

"אחרי כל כך הרבה שנים הגיע הזמן שהאמריקאים יבינו שהם לא מבינים דבר וחצי דבר במזרח התיכון. כל נשיא שנכנס מנסה לייצר כאן מהלך כלשהו והמציאות טופחת על פניו. האמריקאים ניסו ליצור דמוקרטיות בעיראק ומצרים והמציאות טפחה על פניהם.

''הם לא מבינים את המזרח התיכון ולצערי גם ישראלים רבים לא מבינים מה עומד מולנו - פתרון שתי המדינות מעולם לא היה ריאלי. הוא נבע מייאוש בשמאל ובמנהיגיו וחוסר הבנה של הצד שלנו את השאיפות הלאומיות של הערבים".

"משום כך, סבור דורני, ויתורים לא יניבו שלום, כפי שהוכח בעבר, אלא רק טרור כפי שניתן לראות בעוטף עזה. "פתרון הקבע הוא אחר, זהו פתרון של יצירת עובדות שמוליכות אותנו לפתרון הקבע שהוא הקמת ישובים בכל מרחבי יהודה ושומרון וארץ ישראל וחזון ברור של החלת ריבונות ואנחנו כאן כדי להישאר. כשהצד השני יבין את זה כנראה שגם התקווה שלהם תיגדע ואז גם הטרור".

באשר לעמדת ראש הממשלה שעמו שוחח דורני עם כניסתו לתפקיד יו"ר מועצת יש"ע, הוא אומר: "אני מאמין שליבו של ראש הממשלה נמצא במקום הנכון, אבל אני מיצר על כך שאילוצים מדיניים, כפי שהוא מגדיר אותם, מנחים את החלטותיו. ראינו זאת בתקופת ההקפאה ואנחנו רואים זאת כעת כשהשחרורים הם רק לצמודי דופן ויש עדיין מגבלות.

''אנחנו לא אמורים להתעסק במגבלות ובאילוצים הללו. אנחנו באים לומר אמירה ערכית ברורה שארץ ישראל כולה של עם ישראל ואנחנו כאן כדי להישאר, ולא נסכים ולא נקבל שום פשרה טריטוריאלית. את זה נאמר וזה מה שיחלחל".

לטעמו של דורני התקדמות מהלך מדיני בכיוון זה עליו דווח בהחלט יכולה להוציא הפגנות לרחובות. "זה יכול וצריך לגרום למאבק. נכון שהממשל האמריקאי מבין את העמדה הישראלית יותר מממשלים קודמים, אבל כשטראמפ נכנס אמרתי שאני חושש מחיבוק דוב, ויכול להיות שזה מה שקורה או יקרה בקרוב.

''אנחנו צריכים להציב עמדה נחושה אל מול כל רעיון עוועים של ויתור על חלקים מארץ ישראל ואני מקווה שהדבר יחזק את הצד הימני במפה הפוליטית. אני גם מתקשה לראות הסכמה של מפלגות הקואליציה לנייר כמו זה שהוצג בערוץ 2. נהיה גם ברחובות אם צריך וגם במסדרונות הכנסת כדי להשפיע על מקבלי ההחלטות".

דורני נשאל אם קיבל מאז פרסום הדברים בערוץ 2 אמירה כלשהי של אי מי מתנועת הליכוד המבקש לחזק את ידיו ואת ידיי ההתיישבות. לדבריו למעט ההודעה שהפיצו חברי הכנסת סמוטריץ' ויואב קיש, איש הליכוד, ראשי השדולה למען ארץ ישראל, לא קיבל תגובה כלשהי.

"ידענו שמתרקם משהו. השליחים של טראמפ לא סתם מתרוצצים כאן, אבל מאז שהדברים פורסמו לא יצרו איתי קשר מהליכוד", הוא אומר ומוסיף תזכורת: "היינו בהרבה סיבובים של מו"מ עקר שהיו ביננו מי שחשבו שהוא מקדם את השלום. אני מניח שגם כעת זה מו"מ עקר ושזה לא יקרה, לא רק בגלל הסירוב הפלשתינית, אלא בגלל אמירה ברורה ואמונה של הצד הישראלי שלא זו דרכנו".

בסוגיה זו נשאל דורני אם אין מקום לתפיסה המרחפת ככל הנראה בסביבת ראש הממשלה ולפיה ישראל יכולה להציג את עצמה כנכונה לשאת ולתת בהצעות שונות שכן הצד הפלשתיני הוא שיסרב בסופו של דבר ויוצג בפני העולם כצד הסרבן.

"נתניהו כנראה מבין את השאיפות של הערבים, ולכן הוא דורש מהם כפתיח לכל מו"מ שיכירו במדינת הלאום של העם היהודי, מה שמנוגד לשאיפה שלהם. אני לא רוצה לבנות על עמדה שבונה על הסרבנות הפלשתינית. מהלך כזה מקעקע את החוזק המוסרי ואת חוזק הטענות שלנו בדבר הזכות שלנו על ארץ ישראל. מהלך פוליטי הוא נכון בדברים אחרים. לא בדבר הערכי והחשוב של הזכות שלנו על הארץ".