ציפי חוטובלי
ציפי חוטובלי צילום: יוני קמפינסקי

סגנית שר החוץ, חברת הכנסת ציפי חוטובלי, התייחסה ביומן ערוץ 7 למתווה התכנית האמריקאית למו"מ מדיני בין ישראל והפלשתינים, ובפתח הדברים היא נשאלה אם יתכן והתכנית אמנם לא לרוחה אך לרוחו של ראש הממשלה.

"השאלה היא מה האינטרס של מדינת ישראל. יש שלושה עקרונות שהצגנו לממשל האמריקאי, שבכל הסדר עתידי לא נסיר את הריבונות שלנו בין הים והירדן, שרעיון עקירת הישובים לא קיים ושירושלים תהיה מאוחדת בכל הסדר עתידי. אלה הקריטריונים שלנו".

על הקריטריון הראשון נשאלה חוטובלי אם אכן ממשלת ישראל הבהירה לאמריקאים שהריבונות הישראלית תישמר בין הים ובין הירדן, ובמענה היא אומרת: "ראש הממשלה מגדיר את זה כשליטה צבאית בין הים והירדן. אני יכולה להגיד שבסופו של יום אין שליטה צבאית מבלי להיות ריבון. זו הפרשנות שלי".

"אני חושבת שברור לכולנו אחרי 25 שנות ניסיונות שהבעיה בינינו לפלשתינים היא לא טריטוריאלית. הסיפור היה הרצון שלהם להציף את השטח בשבעה מיליון פליטים ולהביא לסופה של מדינת ישראל. כשזו התפיסה הפלשתינית והם עדיין חברה שסוגדת לטרור ורחוקה מרצון אמת בשלום, אנחנו לא במקום שניתן להם את הפרס של מדינה.

''זה דבר שהוא לא נכון מבחינת הראיה ארוכת הטווח של המזרח התיכון, ראינו שאין היתכנות למדינה פלשתינית והוא לא נכון אידיאולוגית לאנשים כמוני שמאמינים בזכותנו על הארץ".

לדבריה המהלך הנכון הוא עבודה על חינוך וניתוק החברה הפלשתינית מהתמיכה והעידוד לטרור, "חברה שמאדירה טרור בסופו של דבר בוחרת בארגוני טרור שישלטו בה, כמו בעזה". על כך היא נשאלה אם בסופו של חינוך שכזו, גם אם יתפרס על פני עשרות ומאות שנים, היא תסכים להקמת מדינה פלשתינית, וחוטובלי משיבה בשלילה:

"לא, כי זה לא נכון להקים מדינה וזה בלתי אפשרי. היעד שלנו הוא לא מדינה פלשתינית אלא שלום עם שכנינו כמו שכתוב במגילת העצמאות. אנחנו מוכנים לחיות עם השכנים שלנו בשלום, אבל אין בין זה לבין הקמת מדינה פלשתינית. זה לא מרצה את הצד הפלשתיני אלא רק מסכן את הצד הישראלי. צריך תכניות ארוכות טווח שעוסקות בחינוך, בתשתית כלכלית, לראות איך הם מפתחים עצמאות כלכלית".

על השאלה אם הדברים שהיא אומרת מייצגים אותה או את ממשלת ישראל היא משיבה ואומרת: "אני אומרת את דעתי. אני לא מאמינה שיש מנהיג פלשתיני שיגיד כן לדרישות הללו. אני לא מאמינה שהסכם שלום בפתח בגלל הפערים שבינינו לבין השכנים שלנו. אין נכונות שלהם להכיר בעצם קיומה של מדינת ישראל. זה לא סכסוך על שטח. דעתי היא שזה לא המתווה הנכון".

עם זאת חוטובלי מוצאת נקודות אור בעמדות שמציג הממשל בבית הלבן: "יש כאן ממשל שמבין שעקירת התנחלויות היא לא הפתרון. זה יפה, אחרי שנים שבהם שמו את כל המשקל על ישראל ועל סוגיית ההתנחלויות. הורידו את זה מסדר היום וזה דבר חיובי, אבל מאז ומתמיד התנגדתי למדינה פלשתינית. זה דבר לא נכון".

חוטובלי התבקשה להתייחס ל"תסריט" ולפיו אזלת יד מדינית ישראלית היא שהניבה את ההצעה המדוברת כיום. על פי תסריט זה ממשלת הימין צהלה לגלות בבית הלבן את טראמפ ולא את הילארי קלינטון, שמחה לשמוע שטראמפ משאיר את ההחלטה המדינית בידיה אבל מטעמי נימוס מופלגים או מטעמי חשש מהזירה האיראנית לא הציבה תכנית מדינית חלופית, דיברה על צורך להתחשב באילוצים האמריקאייים, אפילו לא תבעה את יישום הבטחת העברת השגרירות, והתוצאה היא שכעת היא עומדת מול מתווה אוסלו-לייט, או תכנית אבי גבאי להשארת מתנחלים בפלשתין.

חוטובלי דוחה את הדברים: "יש לנו ידיד בבית הלבן ששותף בהבנת סדרי העדיפויות, הוא מבין שהסוגיה מספר אחת היא הנושא האיראני ותיקון הסכם הגרעין האיראני. להתמקד רק בסוגיה הישראלית פלשתינית זה להסיט את כובד המשקל מהנקודה החשובה ביותר כרגע, שהיא מניעת התגרענות איראן ופעולות תומכות טרור שאיראן מבצעת.

''לגבי הנושא הישראלי פלשתיני, המסר שעובר מהבית הלבן הוא שלא יכפו הסדר על הצדדים. בממשלים קודמים הייתה תחושה של כפיית הסדר, שמו את הדגש על הצד הישראלי כאחראי לאי פתרון הסכסוך. יש כאן ממשל אמריקאי שמבין שהפלשתינים אשמים, ממשל אמריקאי שמבין שהפלשתינים ממשיכים לתמוך בטרור ומציב אולטימטום לפלשתינים שיסגרו את הנציגות בוושינגטון אם לא ישבו על שולחן המו"מ. אלו זמירות שלא היו בעבר".

"אנחנו במציאות מאוד מורכבת. ראש הממשלה עושה נכון כשהוא מציב בראש סדר העדיפויות את הנושא האיראני. נוכל לחיות גם ללא הסדר עם הפלשתינאים ומי שמפסיד מהיעדר הסדר הם הפלשתינאים ולא ישראל. מדינת ישראל במצב חסר תקדים מבחינת האהדה בעולם והפלשתינים בשפל חסר תקדים מבחינת יחס העולם אליהם. יש לנו יכולת לחכות למציאות שבה נרגיש שהשכנים שלנו מוכנים ללחיות לצדנו בשלום. כשזה יקרה תספרו לי על זה".

ואולי תוך כדי העיסוק בעניין האיראני החשוב כל כך נכנסים דברים בדלת האחורית? "לא סוד הוא שהממשל האמריקאי רוצה לקדם את השלום בין ישראל לפלשתינים, אבל כדי לעשות זאת צריך להבין את הבעיה. מדברים על כסף אבל זו לא הבעיה. מישהו עשה חישוב וטען שהמיליארדים שהועברו אליהם גדול מתכנית מרשל.

''זה לא הכסף ולא חוסר תמיכה בינלאומי או מיעוט שטח. הסיפור הוא שהחברה הפלשתינית היא חברה מסוכסכת שהדבר היחיד שמאחד אותה הוא השנאה לישראל והרצון לסלק אותה מהמפה, וכל עוד זה קורה השלום לא בפתח".

באשר לדבריו של יו"ר מועצת יש"ע ביומן ערוץ 7 ולפיהם יתכן והדברים יובילו להפגנות בשטח נגד הממשלה והתנהלותה, אומרת חוטובלי: "זו אחריות שלו כראש מועצת יש"ע לומר את האינטרס להתיישבות. הוא עושה נכון כשהוא חוזר על הדברים הפשוטים הללו. אני לא חושבת שיצטרכו כאן הפגנות. יש כאן ראש ממשלה אחראי ואני סומכת עליו.

''אם הוא התמודד שנים עם ממשל אובמה והציב קווים אדומים לבסיס כמו הכרה פלשתינית בישראל שעד היום לא נשמעה מרמאללה, אז הדבר שראש הממשלה הציב כמפתח להבנת עומק הסכסוך יישאר".

ואולי חיבוק הדוב של טראמפ מקשה להתמודד יותר מההתעמתות עם אובמה? חוטובלי אינה מקבלת את ההגדרה. "זו חברות אמתית בבית הלבן ולא חיבוק דוב. לנשיא האמריקאי אכפת מישראל. יש רצון אמתי לא לפגוע בישראל על ידי הסכמים כפויים או הסכמים לא מוצלחים.

''מה שקורה היום זה רצון לשתף את סעודיה, שיש לה אינטרסים עמוקים עם ישראל. יש דברים מאוד מורכבים והנשיא האמריקאי רוצה לפתור בעיה של למעלה ממאה שנים עם נוסחה והרבה כסף, אבל זה לא לב העניין ולכן זה לא ייפתר בנוסחה הזו".