נרות זיכרון בכיכר רבין
נרות זיכרון בכיכר רבין צילום: רויטרס

לריסה טרימבובלר, רעייתו של יגאל עמיר, טוענת כי ממש בימים אלה נערכת בקשה למשפט חוזר לבעלה.

בראיון ליומן ערוץ 7 מתייחס דביר קריב, איש השב"כ לשעבר שריכז את המודיעין סביב חקירת עמיר, לרעיון.

לטעמו מדובר ברעיון "מאוד מוזר" כהגדרתו, מהלך שאולי נועד לכל היותר להביא לקציבת עונשו של יגאל עמיר ולא מעבר לכך

בדבריו דוחה קריב את טיעוני הקונספירציה השונים ומזכיר כי גם יגאל וגם חגי אחיו גאים ברצח ושוללים את כל הקונספירציות. "חגי אמר שהוא כועס על הימין שנגרר למחשבות הקונספירציה שלוקחות מהם את הילת הרצח". במציאות שכזו, כאשר כל העדויות מובילות לנאשם שמודה במעשה הוא אינו רואה כל סיבה לפתיחת משפט חוזר.

"מדובר ברעיון אווילי כי יש כאן שני אחים שמודים ברצח גם היום. גם היום יגאל עמיר מודה ברצח. אם תשאל אותו הוא יגיד 'אני יריתי בראש הממשלה כדי להרוג אותו. אני רצחתי את ראש הממשלה'. אין כאן שאלה. משום מה צץ רעיון של משפט חוזר וכל מיני בדיות על עדויות וחומרים חדשים.

''אני לא מכיר חומרים חדשים, אבל יש כאן רוצח שמודה ברצח, הקליעים בגופה הם קליעים שלו, הוא סיפר על הניסיונות הקודמים לרצוח את ראש הממשלה ויש לו שותפי סוד לעניין הזה. הכול חתום וגמור. הייתי אומר שזה אחת החקירות עם הוודאות הכי גבוהה".

באשר לתיאוריות הקונספירציה המובאות בחלקן בספרו, אומר קריב כי בתיאוריות הללו אין שום דבר, "הכול מצוץ מהאצבע", כלשונו. כשהוא נשאל אודות 'הכדור השלישי' שנחשף בסרט שהוקרן בערוץ 2 הוא מבהיר כי מדובר בתאוריה שמבוססת על חור נוסף בחלקה הקדמי של החולצה מצדה השמאלי, אבל מתברר שבגופה עצמה אין חור במקום זה.

על כך נשאל אם העובדה שבאותו סרט נשאל פרופ' היס על ניתוח הגופה היכן הקלטת המתעדת את הניתוח ובמענה השיב שהיא נמחקה בהקלטה שבוצעה על גב הקלטת הניתוח. קריב אינו רואה בכך הוכחה לטשטוש הראיות. "יש דו"ח נתיחה מאוד מסודר. יש שני חורי כניסה בגב. אין חורים מלפנים. יש חור בחולצה שלא ברור אם נעשה מסיגריה, רבין ירד אל מותו כשהוא מעשן סיגריה שהחזיק ביד שמאל, אולי החור הזה מכדור, או מסכין שחתכה את החולצה, כמגיע אדם ירוי חותכים את הבגדים.

''מה שברור הוא שאין חור בגופה מקדימה. אין בסיפורי המעשיות המעשיות הללו בדל של אמת. היו שם כמה רופאים. אין שום סבירות שבעולם שיפספסו חור מקדימה".

"גם לטענת הזויי הקונספירציות אם מישהו ירה ברבין ברכב הוא היה יורה בו מאחורה, מאחר ויגאל עמיר ירה בו מאחורה אז אם רוצים לוודא את החיסול, כמו לפי חלק מהתיאוריות, היו יורים בו מאחורה ולא מקדימה".

ומה באשר לצעקות 'סרק סרק' - "יש מספר עדויות של אנשים ששמעו צעקה, יש אנשים ששמעו שתי צעקות שונות ויש לא מעט שלא שמעו את הצעקה סרק סרק. כלומר מדובר בהנחה והערכה ולא בעובדה, אבל גם אם נצעקה צעקה העובדה היא שאלה היו כדורים אמיתיים, אז מה אם הייתה כזו צעקה? בנוסף בקהל כל כך גדול בוודאי שיצעקו צעקות, פאניקה נוצרת ונצעקות צעקות. בעולם הערכות אני מניח שמי שצעק 'סרק סרק' זה יגאל עמיר עצמו על מנת שלא יירו בו".

על כך נשאל קריב אודות עדותו של חוקר משטרה בשם עופר גמליאל שבראיו לבן כספית אמר שהוא יודע מי אחראי לצעקת ה'סרק' אך אינו יכול לגלות. קריב מעדיף לשים את המילה 'יודע' תחת סימן שאלה בתפר שבין הערכה לידיעה.

"הנהג ואחד השוטרים אומרים שזה יגאל עמיר שצעק. זו לא עובדה. יש בליל של פאניקה ואירוע מכונן שמתרחש וכדי שעובדה תהיה עובדה צריך הצלבות והוכחות, ואם יש חוקר משטרתי כזה שאומר שהוא יודע, אז שיגיד".

קריב מוסיף ואומר כי לטעמו מתבקש ש"כדי לפזר את עננת הקונספירציה ההזויה והתמהונית הזו שיקימו ועדה ויבדקו את הקונספירציה ללא קשר למשפט חוזר ליגאל עמיר, שתקום ועדה שתבדוק את כל טענות הקונספירציה התמוהות והבלתי הגיוניות כשישי רוצח, שמודה ושיחזר והקליעים שלו הם שהרגו את ראש הממשלה ומדובר בוודאות מוחלטת".

על רעיון ועדת החקירה הוא אומר: "אין לי בעיה. אני לא חושב שיש למישהו מה להסתיר. אין למדינת ישראל מה להסתיר ואם ל-20 אחוז מהאוכלוסייה יש ספקות בעקבות כך שהזויי הקונספירציה הצליחו לקעקע את האמת בגלל שמועות ודברים הזויים אז שיבדקו. התוצאה ברורה מאליה. הרוצח יושב בכלא ומחייך מאוזן לאוזן. קצין של שב"ס סיפר לי שפגש את יגאל עמיר מתוקף תפקידו וראה אותו כשהוא יושב ומחייך מאוזן לאוזן. הגיוני שהוא יושב בכלא יותר מעשרים שנה על רצח שהוא לא ביצע והוא מחייך מאוזן לאוזן?".

להערכתו גם אם תהיה ועדה שתחקור את הדברים ותגיע למסקנה המתבקשת לטעמו, שעמיר הוא הרוצח, תומכי הקונספירציה לא יאמינו לתוצאות ויגדירו את הוועדה ומסקנותיה כחלק מהקונספירציה.

עוד התבקש קריב להתייחס לדבריו של כרמי גילון, ראש השב"כ בתקופת הרצח, ולפיהם הוא חש רצון להתאבד בעקבות הרצח, והעלה שאלה שמטרידה אותו מאז ליל הרצח – מדוע לא חוסל יגאל עמיר מיד אחרי הירייה הראשונה.

"רצח רבין הוא יום הכיפורים של השב"כ. זה אירוע טראומטי, המחדל והאסון הגדול ביותר במדינה ולשב"כ מיום הקמתו. צר לי שכך כרמי גילון מתבטא אבל מחשבות קשות עברו על רבים בשב"כ. לגבי השאלה למה לא ירו - המאבטחים הכירו את ההתראות והסיכולים הקודמים. השאלה למה לא שלפו. מאבטח אישים אמור לשלוף לדרוך ולירות במכה אחת, הם אפילו לא שלפו.

''ההסבר שהם נתנו לראש השב"כ עצמו היה שהם הכירו את ההתראה האסטרטגית אבל לא האמינו שבאמת יהודי יכול לרצוח את ראש הממשלה. אנחנו טרום עידן רצח ראש הממשלה וכנראה המאבטחים היו מורגלים לחפש את המחבל הערבי ולא את האח שלי היהודי, היו מבולבלים בשנייה הראשונה ובשנייה הזו זה נגמר. יגאל עמיר ירה וזרק את האקדח ומאותו רגע הוא לא היווה איום ולהרוג אותו היה חיסול. הוא היה כבר מנוטרל".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו