בוררות – מתאימה להתמודדות עם הטרדות?

המחוקק מאפשר למותקפי ומותקפות בידי מטרידים לפנות לבוררות במקום העבודה. האם זו הזירה המתאימה לבירור ממצה של הטענות?

שמעון כהן - ערוץ 7 , ב' בכסלו תשע"ח

דרור רוזנברג
דרור רוזנברג
צילום: יח"צ

האם הליך הבוררות יכול להוות פתרון למבול ההאשמות התקשורתיות סביב הטרדות מיניות שסוחף אותנו בימים האחרונים.

בראיון ליומן ערוץ 7 קובע דרור רוזנברג, מנכ"ל הפדרציה לבוררות, כי אכן דווקא הבוררות היא המהווה זירה ראויה לתלונות מסוג זה.

"המחוקק בחוק להטרדות מיניות מגדיר שלושה מסלולים שמתלוננים יכולים לפעול בהם – תלונה במשטרה, תביעה אזרחית או קיום בירור אצל המעביד. הבירור אצל המעביד הוא סוג של גישור או בוררות. המחוקק מבין שנושא ההטרדה המינית מצריך כלים אחרים ומסלול אחר מהמסלול המשפטי הפורמאלי".

על המסלול הזה של בוררות אצל המעסיק עולה השאלה אם הוא לא מזמין סיטואציות של השתקה, של מערכת לחצים או קשרים בעייתיים שידחקו את המקרה ויאפשרו את סגירתו ללא מיצוי. "אנחנו מכירים הרבה יותר את החששות והבעייתיות במסלולים האחרים", משיב רוזנברג. "כעת מתלוננים נגד המתלוננות איפה הייתן כל השנים הללו", הוא מסביר ומציין כי "מדובר בערך חדש בחברה שלנו וערך חדש וטרי בעולם המשפט. החברה שלנו לא יודעת איך להתמודד עם הדבר. מדובר בסיטואציה סובייקטיבית – מבלי לדבר על המקרים הקיצוניים - יש הטרדות שבגבול הפלירטוט שגלש וגרם לאי נעימות, התייחסות שיכולה להיחשב בעיני אחד למחמאה והאחר יראה בה השפלה. זו סיטואציה מאוד חדשה, זה הגורם שמוביל לבלבול".

"כל אדם הגון מסכים שמדובר בדבר רע ובעייתי שצריך לבער מהעולם, אבל השאלה היא מהי הטרדה, ולכן המסלול של בירור במקום העבודה הוא נכון, כי הוא מאפשר בירור בסביבת העבודה על ידי מי שמכיר את הנוגעים בדבר. אני מסכים שהיכרות מוקדמת ולחצים עלולים להשפיע על ההחלטה", הוא אומר ומדגיש כי בהעברת הטיפול למי שמטפל מטעם מקום העבודה הנושא מגיע לדמות שמכירה את התחום, מומחית בו והיא בעלת הבנה בתכנים וברגישויות לצד היכרות עם הדמויות הנוגעות לעניין.

ומה באשר לרצון שהנושא יגיע דווקא לתקשורת וייצור רעש על מנת למנוע את המקרה הבא, מה שלא יקרה אם הדבר ייסגר בדלתיים סגורות של בירור במקום העבודה? על כך משיב רוזנברג ואומר כי הדבר מובן וזו אכן התלבטות הגדולה ביותר בטיפול בנושא ההטרדות. "מדובר בערך חדש שיוטמע רק על ידי הוקעה פומבית של החוטא.

אחד התפקידים המרכזיים של בית משפט הוא להציג לחברה את מערכת הערכים שלה ולומר מה לא עושים. מצד שני יהיה חוסר הגינות לדרוש מהאישה שנפגעה ומעדיפה לפתור את הפגיעה בצורה דיסקרטית לשלם מחיר כפול ולחשוף את עצמה לאי נעימויות ולכן החוק מגוון בפתרונות שהוא מציע, מי שרוצה תפנה למשטרה, מי שרוצה תגיש תביעה אזרחית ומי שרוצה תפתור את הבעיה בבוררות במקום העבודה".