מסמנים את הדתיים? לשכת גיוס ירושלים
מסמנים את הדתיים? לשכת גיוס ירושלים צילום: אורי לנץ, פלאש 90

צעירים דתיים שהתייצבו לאחרונה ל"צו ראשון" מספרים כי בראיון האישי נשאלו שאלות בעייתיות, שלא אמורות להישאל בהזדמנות שכזו, כך דווח הבוקר (שני) בגלי צה"ל.

אחד הצעירים סיפר, כי בראיון שנערך לו בלשכת הגיוס בירושלים, "שאלו אותי מה אעשה במקרה כמו של אלאור אזריה, או מה יקרה כאשר ההלכה תאמר לי לירות והפקודה תאמר לא לירות".

הצעיר הוסיף וסיפר כי "המראיין אמר לי שאת שתי השאלות האחרונות לא נעים לו לשאול אבל מחייבים אותו לשאול אותן". הצעיר סיפר שבשלב נוסף בראיון נשאל על עמדתו בנוגע לשילוב לוחמות, אולם לטענתו התשובה שנרשמה מפיו לא שיקפה את עמדתו.

צעיר נוסף, שהתייצב בלשכת הגיוס בבאר שבע, סיפר אף הוא, "במהלך הראיון המראיינת שאלה אותי מה אעשה במקרה כמו אלאור אזריה, הרגשתי שמסמנים אותי כדתי. שאלו אותי גם האם היתה תקופה בה התרחקתי מהדת. הרגשתי פגוע מכך ששואלים אותי שאלות הקשורות לתחום האישי של האמונה שלי".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה, "מטרת הראיון האישי הנערך בצו ראשון הינה הכרת המלש"ב, אורח חייו ואישיותו. השאלות המדוברות אינן נכללות כחלק מהשאלות הקבועות המובעות בראיון האישי. בעקבות פניית גלי צה"ל הודגשו הנהלים בקרב בעלי התפקידים הרלוונטיים על מנת להימנע משאלות מסוג זה".