"שליחות היא רומן עם כל עָם ישראל"

הם היו 5 שנים בחו"ל, עכשיו השליחים של מכון שטראוס-עמיאל מבית רשת אור תורה סטון חזרו מהשליחות ונפגשו יחד לסכם את החוויה.

ערוץ 7 , ב' בכסלו תשע"ח

ערב שליחים
ערב שליחים
צילום: דוברות אור תורה סטון

24 שליחים ושליחות, 12 זוגות, חזרו בחודש האחרון משנים ארוכות של שליחות ברחבי העולם, אליה יצאו מטעם מכון שטראוס-עמיאל מבית רשת אור תורה סטון.

בסוף השבוע נפגשו הזוגות בירושלים, ודיברו על השנים שחלפו, על האתגרים שעמדו בפניהם ועל החוויות שנשארו איתם.

את הערב פתח הרב אליהו בירנבוים, ראש מכון שטראוס-עמיאל מבית רשת אור תורה סטון, המוציא את השליחים לדרכם: "שליחות לחו"ל היא לא טיול, זה מסע. ההבדל הוא מהותי, כי בטיול האדם יוצא וחוזר אותו הדבר, בדרך כלל הוא לא עובר תהליך של שינוי והתפתחות. במסע, אדם יוצא אחד וחוזר אחר לגמרי".

השליחים שחזרו מפולין, אוקראינה, אוסטרליה, ארצות הברית וקנדה, התרגשו לפגוש את הזוגות שהיו איתם לפני שנים בהכנה לשליחות. לאחר סבב קצר בו כל אחד מהזוגות סיפר מאיפה הוא חזר ומה הם עושים עכשיו בארץ, השליחים החלו לשתף באתגרים השונים שעברו, בהם זוגיות, המחסור בימי ראשון חופשיים בישראל, מעמד האישה בשליחות בפרט ובתפוצות בכלל ועוד.

בין היתר, הם דיברו על הקשיים שבזוגיות והיכולת של השליחות להעצים אותה, דווקא במרחק מהמשפחה המורחבת. למרות האתגר, כולם הסכימו שהזוגיות שלהם רק הלכה והשתפרה במהלך השליחות.

זוג אחד אפילו אמר ששם הזוגיות הייתה יותר טובה כי העבודה הייתה משותפת לשניהם והם הצליחו להתגבש ביניהם: "היה בינינו גיבוש של 5 שנים ועכשיו כשחזרנו, בתוך קצב החיים כאן בארץ חסרה לנו העבודה הזוגית המשותפת".

שליח אחר הוסיף: "בשנים האחרונות כולנו רואים בעולם המערבי איך גוברים הקשיים בתחזוק זוגיות בריאה וארוכת שנים, וכשאנחנו כל כך רחוקים זה מאד מחזק שכולם מתלהבים מהזוגיות שלנו".

גם בסוגיית חינוך הילדים בחו"ל היה לשליחים מה להגיד. בין ההתלבטויות על שליחת הילדים לבתי ספר בהם לומדים גויים, או בתי ספר שונים ברמתם הדתית ושייכותם לקהילה, עלתה שאלת מעורבות הילדים בבחירת הוריהם לצאת לשליחות. רבים מהשליחים אמרו שעם הזמן הילדים ראו בעצמם שליחים ועוזרים לעם ישראל, ודווקא נקודה זו העצימה את הילד על אף קשיי השפה והמרחק.

אחת המשפחות סיפרה: "בשלב כלשהו התלבטנו האם לחזור לארץ והחלטנו לבסוף להישאר. כשסיפרנו לבננו בן ה-5 הוא אמר שהוא שמח ועצוב גם יחד. עצוב כי לא חוזרים עכשיו לארץ אבל שמח כי יש לנו עוד הרבה מה לעשות פה".

ישראל צדוק, שהיה מורה בקהילה היהודית שבשיקאגו שבארה"ב ציין "בשליחות אתה פתאום מבין שהדבר הכי חשוב הוא הביחד של כל עם ישראל. לנסות להתגבר על המחלוקות שיש, ולא משנה אם אלו מחלוקות הלכתיות או מחלוקות של תפיסות חיים. הדבר המשמעותי הוא שכולנו יהודים וכולנו צריכים ללמוד איך להיות ביחד בקהילות".

שלום ואפרת קרל, שהיו שליחים בקהילה בטורנטו הוסיפו וחיזקו: "בשליחות מגלים עוצמות במצבים מטורפים, במצבים שנראים בלתי הגיוניים. כשאדם הוא שליח ופועל לשם שמים, אז הקב"ה נותן לו כוחות".

השליחים שחזרו, הכשירו את הקרקע לזוגות החדשים, אשר יצאו לפני כחודש לשליחות חייהם בקהילות השונות. צוות מכון שטראוס-עמיאל אשר הכשיר את השליחים החדשים וליווה גם את השליחים החוזרים במהלך שנות השליחות, הגיע גם הוא לברך את השבים ארצה: הרבנית רננה בירנבוים מנהלת המכון למחנכות ע"ש קלאודיה כהן מבית רשת אור תורה סטון, הרב דני אפל מנהל גיוס שליחים וקשר עם קהילות במכון שטראוס-עמיאל, הרב יהושע גרינשטיין מנהל ההכשרה והשיבוצים, והרב בנג'י מאיירס המנהל חינוכי.

את הערב סיכמה השליחה לאה רוזנפלד, שהייתה יחד עם בעלה שליחה בקהילה בקייב שבאוקראינה: "שליחות זה רומן, אתה יוצא ואתה מתאהב בעם ישראל, וכשאתה מאוהב אתה שם, אתה בשבילם ואתה מצליח".