גל מקל. קפטן נבחרת ישראל החדש
גל מקל. קפטן נבחרת ישראל החדש צילום: מהפייסבוק

"להיות קפטן הנבחרת זה חלום", כך אמר היום (שני) גל מקל קפטן נבחרת ישראל החדש במסיבת עיתונאים חגיגית אותה קיימה הנבחרת לקראת פתיחת מוקדמות אליפות העולם.

מקל מונה לקפטן הנבחרת במקומו של עומרי כספי, הנציג הישראלי בליגת ה-NBA שלא ייקח חלק בצמד משחקי הנבחרת הראשונים בקמפיין מוקדמות אליפות העולם, בשל העובדה כי מדובר באמצע העונה הסדירה בארה"ב.

כזכור, לראשונה בתולדות הכדורסל האירופי, מתקיימים משחקי קמפיין מוקדמות אליפות העולם שיתקיימו ב-2019 ביפן, במהלך העונה הסדירה של ליגות הכדורסל השונות, זאת כחלק מהרצון של ארגון הכדורסל האירופי, פיב"א להכריח את עצמו על הכדורסל האירופי כולו.

הנבחרת הישראלית שתחל את דרכה בקמפיין המוקדמות ביום שישי הקרוב בשעה 14:00 כשתארח את נבחרת אסטוניה בהיכל הדרייב-אין שבתל אביב, קיימה היום את מסיבת העיתונאים הרשמית לקראת צמד המשחקים הקרובים כשביום שני הבא תתארח גם אצל נבחרת יוון בכרתים.

במסיבת העיתונאים השתתפו המאמן הלאומי הטרי עודד קטש שמונה במקומו של ארז אדלשטיין שכשל בטורניר היורובאסקט האחרון אותו אירחה הנבחרת הישראלית, הגארד גל מקל המשחק בגראן קנריה הספרדית והסנטר תומר גינת מהפועל תל אביב.

לא רק כספי לא יגיע לצמד המשחקים הראשונים במסגרת קמפיין המוקדמות, כשגם לא מעט שחקני יורוליג ייעדרו בנבחרותיהם, מה שיוביל ככל הנראה לירידה ברמת הנבחרות לאורך הטורניר כולו. בישראל, לה ישנה רק קבוצה אחת המשחקת במפעל היורוליג האירופי, המפעל האירופי היחידי בו עדיין משחקים במהלך משחקי קמפיין המוקדמות, שלחה מכבי ת"א רק שחקן אחד לנבחרת, את ג'ייק כהן שקיבל מפיב"א אישור לשחק כישראלי ולא כמתאזרח לראשונה במדי הנבחרת הלאומית.

מקל התרגש ממינויו לקפטן הנבחרת ואמר, "עבורי זו גאווה וזה ילווה אותי כל החיים. לפני שנתיים הייתי השני או השלישי הכי קטן בנבחרת ופתאום אני אחד המבוגרים. הזמן עף".

מקל, שהיה חלק מסגל הנבחרת שכשל בקיץ האחרון, סיפר על מה שקרה שם: "אנחנו מדינה שיודעת להרים ולהוריד בהרף עין ולעשות כותרות. לא עמדנו במשימה שלנו בקיץ. רצינו וניסינו וזה קורה בספורט. עכשיו מסתכלים הלאה ולמזלנו השיטה שונתה ומאפשרת לנו לשנות את הרושם של מה שנוצר בקיץ. אנחנו שמחים שזה הגיע קרוב".

לטענת מקל, הכדורסל הישראלי משנה את פניו ולא בטוח כי זה לשלילה. "קורה פה משהו בכדורסל שלנו, חילופים של שחקנים ודורות וזה לוקח זמן. אני חושב שיש לנו את הצוות הכי טוב שיכול היה להיות לחילופי הדורות האלה. אין ואקום ואין נבחרת אפורה, תמיד שחקנים נכנסים לתפקיד גדול יותר ואני מאמין שזה מה שיהיה הפעם".

המאמן שחדש גם הוא בתפקידו, עודד קטש התייחס במסיבת העיתונאים למועדי המשחקים כשאמר, "הניסוי שפיב"א ארגנו הוא מאתגר מאוד ותוך כמה ימים אנחנו צריכים להופיע ולהראות כמו קבוצה. יש המון פנים חדשות בנבחרת וגם אלה שכבר היו כאן, יקבלו תפקיד משמעותי. הרבה שחקנים שהובילו את הנבחרת לא נמצאים איתנו, כך שזה אתגר גדול ונקווה לעמוד במשימה. התנאים די זהים לכולם, גם לאסטוניה. נעשה את העבודה ונגיע מוכנים".

על השינויים האחרונים בסגל השחקנים ועל מה שהביא אותו לזמן דווקא את אלו ולא אחרים אמר המאמן הלאומי החדש, "זימנתי את מי שחשבתי שצריך להיות פה, כדי להרגיש ולראות וגם לחבר אותם. לרוע המזל, ג'ו אלכסנדר נפצע. האוול ימשיך איתנו טבעית מהקיץ. שניהם רצו מאוד לקחת חלק ולהיות כאן ואני שמח על כך. עדיף להתרכז במי שפה, במקום במי שלא. עם מה שיש לנו, נעשה את המיטב. יש לי הערכה גדולה לכאלה שלא נמצאים כאן ונתנו את מיטב שנותיהם לנבחרת, אז אני לא רוצה להתייחס אליהם. גל נמצא בשיא הקריירה ובכושר טוב, אני גאה שהוא הקפטן, אין ראוי ממנו".