תכנית הסיעוד הלאומית יוצאת לדרך

שרי האוצר והבריאות יחד עם יו"ר ההסתדרות הציגו תוכנית שמטרתה להקל את הקושי הביורוקרטי על קשישים סיעודיים ולהגדיל את הכנסתם

חזקי ברוך - ערוץ 7 , ב' בכסלו תשע"ח

השר משה כחלון
השר משה כחלון
צילום: פלאש 90

שר האוצר משה כחלון, שר הבריאות יעקב ליצמן, יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן וסגן שר האוצר, יצחק כהן הציגו היום (שני) את תכנית הסיעוד הלאומית החדשה.

התוכנית אמורה להגדיל ולהרחיב את השירותים הניתנים לקשיש הסיעודי ולמשפחתו בביתו ובקהילה, להקל על הנטל הביורוקרטי ולהגדיל את הכנסתו הפנויה של הקשיש.

במסגרת זו מתוכננת תוספת שעות משמעותית לטיפול סיעודי בבית בחינם והגדלה של עד כ-40% בכמות שעות הטיפול שיינתנו לקשישים במצב הסיעודי הקשה ביותר.

בנוסף מבקשת התוכנית ליצור רובד חדש לקצבת הסיעוד לקשישים ברמת תפקודית גבוהה של כ-1,000 שקל בחודש להכנסתם הפנויה.

עוד מתוכננות הכנסת טיפולי שיניים לקשישים לסל הבריאות, הגדלת מעורבות קופות החולים בבית הקשיש, הקמת מערך שיקום בקהילה, וצמצום ביורוקרטיה.

במשרד האוצר ובמשרד הבריאות מעריכים כי התכנית תאושר במסגרת אישור התקציב והתכנית הכלכלית הצפויים בינואר 2018, ותיושם בהדרגה החל מהשנה הבאה.

שר האוצר משה כחלון אמר כי "משבר הביטוח הסיעודי הוא אחד האתגרים הכי גדולים שנתקלתי בהם כשר אוצר".

"כמו משברים אחרים שטיפלנו בהם גם למשבר הזה אנחנו מגיעים אחרי שנים רבות של הזנחה פושעת. מול עינינו עמדה הבטחה אחת – לא להשאיר אף קשיש ואף אזרח ללא כיסוי סיעודי. "זה בדיוק המענה שנותנת התכנית שאנחנו מציגים כאן היום. מדובר בתכנית סיעוד ממלכתית בהיקף של למעלה ממיליארד שקלים. התכנית הזאת מעבירה לאזרחים מסר ברור – המדינה מכניסה את היד עמוק לכיס ולוקחת אחריות על האזרחים שלה", אמר כחלון.

שר הבריאות יעקב ליצמן הוסיף כי "זוהי בשורה לאומית לאוכלוסיה המתבגרת בישראל. מדובר בהזדמנות היסטורית לתיקון חברתי לקשישים, לסיעודיים ובעצם לכלל אזרחי ישראל שיהיו זכאים לכיסוי רחב של שירותי סיעוד ציבוריים ממלכתיים".

יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן סיכם, "זהו ערב של בשורה ואנו משלימים כאן מהלך שמשנה את פניה של המדינה בתחום הסיעוד. יש כאן שינוי אמיתי של המציאות הישראלית: מה שהתחיל בעליית שכר המינימום ודחף את השכר הממוצע במשק, המשיך בהעלאת קצבאות הנכים, ומתקדם כעת עם האוכלוסייה הסיעודית".