זעם בשמאל על חוק ההמלצות

דיון סוער בוועדת הפנים על החוק שיאסור על המשטרה לפרסם המצלות בתום חקירה. יו"ר הוועדה אמסלם הוציא את הח"כים שהפריעו. "דבר יפה".

חזקי ברוך - ערוץ 7 , ג' בכסלו תשע"ח

ועדת הפנים של הכנסת דנה היום (שלישי) ב"חוק ההמלצות" שמקדמים בליכוד, הקובע כי המשטרה לא תצרף חוות דעת בסיום חקירה אם החליטה כי יש מקום להעמיד לדין את הנחקר.

בדיון השתתף פרקליט המדינה שי ניצן שתקף את הצעת החוק.

"לא רק שאני צריך לשמוע את המלצת המשטרה - זה חיוני שאני אשמע אותן", אמר. "המשטרה היא זו שחוקרת, שומעת עדים, אוספת מסמכים. היא יודעת מי משקר מי דובר אמת ובוחנת את כל הראיות. בלעדיה למדינה אין קיום.

''אני לא קוסם ואני לא בוחן לב וכליות. אנחנו נעזרים במשטרה כדי להגיע להחלטה. הצעת החוק לא תאפשר לנו את זה", הסביר.

פרקליט המדינה המשיך להסביר מדוע הוא מתנגד לחוק ואמר לחברי הכנסת "הכנסת מבקשת בהצעת החוק שאנחנו נילחם בצורה המיטבית. אתם רוצים שלא נפעל בדרך המיטבית במלחמה בפשיעה במלחמה בשחיתות, אלא עם יד קשורה לאחור".

ח"כ דודי אמסלם (הליכוד) שעומד בראש הוועדה ויזם את הצעת החוק, אמר בפתח הדיון כי "משטרת ישראל פועלת בניגוד לחוק, התפקיד של המשטרה הוא לחקור, הפרקליטות צריכה לבחון את הראיות ותפקיד של בית המשפט לפסוק. איך חוקר יכול לתת ציונים לעצמו?".

ח"כ יואל חסון (המחנה הציוני) שאל את אמסלם אם ראש הממשלה "ביקש ממנו את החוק הזה", ואמסלם השיב לחסון "דבר יפה" ולאחר מכן הוציא אותו מהדיון.

ח"כ אמסלם השמיע ביקורת על עמדת פרקליט המדינה. "שמעתי את פרקליט המדינה אומר שצריך מאה משרות נוספות בשביל הצעת החוק הזו, כמעט צבטתי את עצמי, בשביל מאה משרות מכפישים אלפי אנשים? זה בכלל שיקול? אנחנו מדברים על זכויות אדם בסיסיות", אמר.