התעלם? שי ניצן
התעלם? שי ניצן פלאש 90

תלונה נגד פרקליט המדינה שי ניצן הוגשה אתמול בתחנת המשטרה בפתח תקווה. זאת בטענה לפיה עו"ד ניצן התעלם לחלוטין מבידוי ראיות בתיק רומן זדורוב.

בראיון ליומן ערוץ 7 מספר ד"ר חיים סדובסקי, ממגישי התלונה, על מה שעומד מאחוריה. לדבריו כמי שעבד על התיק מראשיתו עם עו"ד שפיגל הרי שהוא יכול לקבוע ש"כל הראיות שהוגשו לבית המשפט ובהן דנו בבית המשפט הן ראיות בדויות".

"תלונה על כך הוגשה על ידי חמישה חברים ב-31 בדצמבר 2014 ליועמ"ש. כל הטענות וההוכחות היו באותה תלונה. היועץ המשפטי לממשלה העביר את הנתונים לשי ניצן ואז התחילה מריחת הזמן והטיוח. אחרי חודשים רבים הגשנו תלונה לנציבת הביקורת על הפרקליטות, על מריחת התשובה והטיוח, כאשר בעוד כמה חודשים בית המשפט העליון צריך להגיש את הכרעתו", הוסיף ד"ר סדובסקי.

"חשבנו שמן הצדק הוא שיעבירו לבית המפשט העליון את העובדות, אבל אף אחד לא עשה את זה שם. נציבות התלונות על הפרקליטות מצאה שהטענות על מריחה נכונה, שהטענה מוצדקת. הנציבות לא עסקה בעובדות אלא רק במריחה. אחרי כשנה מאז שבית המשפט נתן את החלטתו קיבלנו את תשובת הפרקליטות ולפיה בית המשפט כבר אמר את דברו, אבל בית המשפט אמר את דברו על בסיס ראיות בדויות. למה לא העברתם להם את העובדות?".

כשהוא מתבקש להציג דוגמאות לאותה מסכת בידוי ראיות, אומר סדובסקי: "ראיה מאוד חשובה, שבית המשפט ראה בה הוכחה, היא שרק הרוצח יודע פרטים מוכמנים, אבל הראנו להם הוכחה מסרטי החקירה שראש צוות החקירה נותן לזדורוב את הפרטים המוכמנים הללו. זה זועק".

"דוגמא גרועה יותר - העובדה שלב ההודאה והשחזור זה שתאיר ראדה צרחה וקיללה את זדורוב ודרשה ממנו סיגריות והוא רדף אחריה במדרגות עם סכין. זה לב ההודאה. והנה פתאום יש עדות של שני תלמידים שראו אותה עולה לבד במדרגות. מה עשה ראש צוות החקירה? הביא תמונה ממקום אחר שבו כאילו יש צמחיה שהסתירה לאותם תלמידים, אבל אנחנו הבאנו לפרקליט המדינה, שי ניצן, עדויות מצולמות של התלמידים ורואים שהם עומדים בתחתית המדרגות, מקום שבו אין בו צמחייה שמסתירה".

"אני לא יודע אם שי ניצן ראה את החומר ולכן אני מגיש תלונה. שהמשטרה תבדוק. אני רק יודע שהמסמכים הגיעו ללשכתו ואני יודע שמרחו ושנציבות הביקורת כתבה שהתלונה שלנו עליו שמורח מוצדקת. אולי בסך הכול מדובר בתפיסה של אדם חלש ללא גב כלכלי וללא חברים והחליטו לסגור עליו תיק. עשו את זה עם ברנס, עשו את זה עם כנופיית מע"צ, עשו את זה עם סולימן עובייד. עושים את זה בלי הפסקה בארץ. אין שום דבר שמוכיח שזדורוב אשם".

מוסיף סדובסקי ומציין כי "הראנו והוכחנו שעצרו אותו בשחזור מלהתקדם למקום אחר, לעלות לקומה העליונה. עצרו אותו והראו לו את הדלת של חדר השירותים שיש עליה שלט ברוסית שאסור להיכנס לשם ואז הוא מסתכל, פונה ואומר שהוא טעה והמקום הוא לא למעלה".

סדובסקי מציין שאותו שלט ברוסית הוביל לביקורת של השופטים בבית המשפט המחוזי בנצרת על המשטרה שבחרה להציב אותו ובכך הובילה למעשה את זדורוב לפנות דווקא לתאי השירותים הללו.

כאשר הוא נשאל אודות הטענה לפיה כל הערכאות הרשיעו את זדורוב, אומר סדובסקי: "אנחנו לא יכולים להגיד על שופטים שהם לא עושים את עבודתם. אנחנו מכבדים את בית המשפט. הבעיה היא שבפני בית המשפט עמדו ראיות שכולן בדויות. הם פסקו את הדין על סמך ראיות שכולן בדויות. הוכחנו את זה גם עם הנעליים. המומחה הבכיר בעולם קבע שאין טביעות נעליים על המכנסיים. המומחה מטעם המשטרה זייף ואת זה בית המשפט לא ידע כי לא הוצגו בפניו תמונות המקור. קיבלנו את תמונות המקור רק בשלב הסיכומים של המשפט ולא יכולנו להעלות אותן במשפט. אנחנו רואים איך מומחה הנעליים של המשטרה שינה את תמונת המקור למשהו אחר והציג כאילו יש בה טביעת נעל".

עוד מספר סדובסקי כי לידי צוותו נפל אימייל בו מבקש מומחה המשטרה לטביעות נעליים מקולגה אירופי שיעזור לו מאחר והוא לא יכול להוכיח את הדברים במדויק ולקבוע שמדובר בנעל, והוא מציין באותו מייל שידוע לו שמדובר בראייה היחידה.

"זה קורה במדינת היהודים, במדינה שאמורה להיות או לגויים, וזה נורא ואיום", חותם סדובסקי.

ממשרד המשפטים נמסר בתגובה: "לא מצאנו מקום להתייחס".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו