מה יחליטו הסעודים
מה יחליטו הסעודיםצילום: הדס פורוש. פלאש 90

האם משלחת ישראלית של איגוד השחמט תשתתף באליפות העולם שתתקיים בריאד, בירת סעודיה, בעוד שבועות אחדים? על כך שוחחנו עם ליאור איזנברג, דובר האיגוד.

את דבריו פותח איזנברג כשהוא מציין כי מבחינת הלבטים הסעודיים "אנחנו באותו מצב כמו הקטארים וכמו האיראנים מבחינת אישור הויזות. הסעודים לא מתלהבים".

על התכונה סביב ההחלטה הסעודית ועל המהלכים ש"לפני חודש-חודשיים קיבלנו את המידע הזה, אבל ידוע לנו שיש עליהם הרבה לחץ מאיגוד השחמט העולמי, ויש אוירה של שינוי בסעודיה בעקבות העובדה שנותנים לנשים לשחק ללא כיסוי ראש וגם התקרבות היחסים בין סעודיה לישראל, כך שאנחנו עם הרבה תקוות. יש אווירה של שינוי".

לפי שעה לא ברורה הכוונה הסעודית לאשורה. "דיברנו עם בכירים באיגוד השחמט העולמי והם לא קיבלו אינדיקציה על כך שלא מתכוונים לתת לנו ויזות, אבל גם לא לצד השני. הנושא עדיין לא ברור גם מבחינת הסעודים. התשובות אצל גורמי הממשל בדרג הגבוה שם".

איזנברג מציין בדבריו כי הלבטים הסעודיים נוגעים לא רק ליחס כלפי המשלחת הישראלית, אלא באותה מידה היחס דומה ונשקל כלפי האיראנים והקטארים, וההתעניינות בעולם בכלל ובעולם הערבי רבה. במקביל איגוד השחמט העולמי מפעיל לחץ על הסעודים לקבל לאליפות את כולם, גם את ישראל וגם את קטאר ואיראן.

"מעבר לכך שמדובר בתחרות ברמה גבוהה עם קרן פרסים גבוהה של שני מיליון דולר, האיגוד רוצה שכולם ישתתפו. זו המטרה בעריכת תחרויות בינלאומיות".

כשנשאל אם לכאורה לא מדובר במציאות פשוטה שבה האיגוד העולמי יכול ואמור להבהיר לסעודים שלא יוכלו לקיים את התחרות אם הם מדירים מדינה כזו או אחרת, משיב איזנברג ומציין כי באירועים מעין אלה "יש אינטרסים כלכליים של האיגוד, ובגלל זה נתנו לסעודים לקיים את התחרות גם השנה וגם בשנתיים הקרובות. אנחנו לא רוצים להיות מוחרמים והייתי רוצה להיות זבוב על הקיר כשחתמו על ההסכם לקיום התחרות בסעודיה ואנחנו מקווים שהשחקנים שלנו יוכלו לשחק שחמט בסעודיה ואנחנו מכינים את המשלחת בהתאם".

להערכתו של איזנברג הסיכוי שהאליפות הקרובה תועתק אם תהיה סרבנות סעודית הוא סיכוי נמוך, "לגבי השנה הזו יהיה מאוד קשה להעביר את התרות חודש לפני שהיא מתקיימת, אבל אם יהיה לחץ רב על איגוד השחמט הבינלאומי מצידם של גורמים מדיניים הוא יוכל לעשות משהו לגבי השנים הבאות. מובן שניתן לבטל את ההסכם אם המארגנים לא יקבלו את כל השחקנים, השאלה היא כמה לחץ יופעל מצד גורמים מדיניים".

איזנברג מעיר כי לאליפות עולם יש משמעויות רבות מעבר לעצם המשחקים והדבר יכול לפתוח אפיקים נוספים לישראליים, אם בתפקידים רשמיים ואם בהשתתפויות בתחרויות נוספות. "לפני חצי שנה הייתה לנו השתתפות בתחרות עם שחקנים מלזיים שהסכימו לשחק מולנו באליפות העולם לבתי הספר. זה היה מאוד מעודד. אמנם בתחרות הזו לא היו הישגים של מדליה, אבל כידוע יש לשחמט הישראלי הרבה הצלחות מעבר לחינוך, חשיבה, הישגים וכו'".

כשנשאל אם יהיה האיגוד הישראלי מוכן לקבל תכתיב לפיו השחקנים הישראליים יופיעו ללא סממנים ישראליים, כפי שהיה באליפות הג'ודו האחרונה. "לפני ארבע שנים שיחקנו באבו דאבי באותה התניה של משחק ללא דגל ישראל אלא תחת דגל האיגוד העולמי. אם זה יגיע שוב, אנחנו רוצים שהשחקנים ישחקו ועל ההחלטות המדיניות נתייעץ עם גורמים מקצועיים. עצם העובדה שנוכל לדרוך על אדמת סעודיה ולשחק זה יהיה הישג אדיר".

באשר לצפוי בקרוב הוא מספר כי "דרך גורמים שלישיים קיבלנו מידע שהסעודים, בעקבות הרעש התקשורתי מישראל וממקומות אחרים, יכנסו מסיבת עיתונאים ואני מאוד מקווה שנקבל בשורות טובות במסיבת העיתונאים הזו".