מחיר למשתכן - כל מה שרציתם לדעת

איפה יש כעת פרויקטים של מחיר למשתכן? איך נדע אם שווה להיכנס להגרלה בפרויקט מסוים? האם צריך הון עצמי?

תוכן שיווקי , ד' בכסלו תשע"ח

מחיר למשתכן - כל מה שרציתם לדעת-ערוץ 7
כל מה שרציתם לדעת
צילום: ISTOCK

מחיר למשתכן

מחיר למשתכן היא תוכנית ממשלתית שנועדה להילחם במחירים הגבוהים להחריד של דירות בארץ. מחירים כל כך גבוהים, שזוגות רבים מוצאים את עצמם פשוט מרימים ידיים ולא קונים דירה.

התוכנית הזו מעניקה למספר מצומצם של אנשים שענו על הקריטריונים וגם זכו בהגרלה את הזכות לרכוש דירה במחיר זול יותר. למה מספר מצומצם? כי הנחת העבודה היא, שיש כאלה שזקוקים להנחה הזו יותר מאחרים, שירכשו דירה בכל מקרה, ובכל מקרה אי אפשר לסבסד דירות לכל עם ישראל. אז מה כולל הפרויקט, איפה אפשר למצוא פרויקטים רלוונטיים – ומי זכאי להיכנס להגרלה?

מי נותן את ההנחה של מחיר למשתכן?

מי שאחראי על תוכנית מחיר למשתכן היא המדינה, שנותנת לקבלן מראש הנחה על השטח שהוא קונה כדי לבנות עליו את הפרויקט שלו. ההנחה היא למעשה על חשבון המדינה, שמוותרת על סכום מסוים כדי לתת את ההנחה הזו.

בתמורה להנחה, הקבלן מתחייב למספר מסוים שנקבע מראש של דירות, שיימכרו במחיר מופחת בכמה מאות אלפי שקלים, עבור משפחות או אנשים שיוכיחו זכאות לדירה מוזלת. כדי שכמה שיותר זכאים יוכלו לממש את זכותם לדירה, הקצתה הממשלה כמה עשרות אלפי דירות שיוכלו להתממש באופן כזה. זה אולי נשמע הרבה, אבל זה לא מכסה את הצורך אפילו לא במעט.

בפרויקט מחיר למשתכן הראשון שהיה בעפולה, היתה התנפלות אדירה על הדירות, שנחטפו מיד, ומאות משפחות זכאיות לדירה במחיר מופחת נשארו ללא יכולת לממש את הזכאות שלהן. לרוע המזל, אי אפשר להעניק את ההטבה הזו לכולם.

מי זכאי להיכנס לתוכנית של מחיר למשתכן?

מאחר ואין מספיק דירות מוזלות, הממשלה קבעה מספר קריטריונים שעל פיהם נקבעת זכאות להיכנס להגרלה, שבסיומה הזוכים יכולים לממש את זכותם ולרכוש דירה מוזלת. הקריטריונים לקבלת זכאות הם:

על המבקשים להיות אזרחי המדינה, זוגות נשואים לפחות שלושה חודשים, חד הוריים עם ילד, רווקים ורווקות מעל גיל 35, ללא דירה נוספת בשש השנים שקודמות לבקשה לזכאות.

האם כל מי שזכאי לקבל את ההטבה אכן מקבל אותה?

הלוואי שכל זוג או רווק שמוכיחים את הזכאות שלהם לקבלת דירה מוזלת, היו יכולים לממש את זכותם ולרכוש את בית החלומות שלהם. זה היה פותר הרבה בעיות, ומעניק שלווה למשפחות שנלחמות נון סטופ במצב הכלכלי שלהם וברצון להגיע לקורת גג בטוחה מעל ראשם.

לרוע המזל, מספר הדירות המוזלות בכל פרויקט הוא מצומצם ומוגבל, ולכן למרות שיש אנשים שזכאים לחלוטין לקבל דירה מוזלת, הם לא יקבלו אותה. במשרד הבינוי והשיכון יש רשימה של הגרלות. לכל פרויקט נפתחת הגרלה חדשה, ואם יש לכם זכאות ואתם עומדים בכל הקריטריונים, הירשמו במקומות שנראים לכם מתאימים.

האם צריך הון עצמי כשרוכשים דירה דרך התוכנית?

כשאתם רוכשים דירה מוזלת, אתם בעצם עוברים הליך רגיל של קניית דירה עם היתרון של ההנחה. תצטרכו להביא הון עצמי מסוים מהבית, ולקחת משכנתא מהבנק. אם אתם רוצים לדעת כמה תשלמו בכל חודש, היעזרו במחשבון משכנתא, שיראה לכם בדיוק כמה תשלמו בכל חודש עם העמלות, הביטוחים וכו'. שימו לב שברכישת דירה בפריפריה, מקבלים גם מענק מהמדינה, בסכומים שנעים בין חמישים למאה אלף שקלים – אז שווה בהחלט ופתרון מצוין לזוגות צעירים שההון העצמי שלהם נמוך מאד.

איפה יש כעת פרויקטים של מחיר למשתכן?

באתר של משרד הבינוי והשיכון יש רשימה ארוכה של פרויקטים, שבכל אחד מצוין תאריך ההגרלה. המגוון דווקא רחב, ונע בין: קרית מוצקין, אור יהודה, באר שבע (כמה פרויקטים במקביל), חריש (הפרויקט החדש והמדובר), כרמיאל, עכו, קרית ביאליק, ירוחם, אשקלון ועוד.

איך נדע אם שווה להיכנס להגרלה בפרויקט מסוים?

אתם יכולים להירשם בכמה הגרלות, ולנסות את מזלכם באופן רחב עד שאולי תזכו. לגבי המיקום – אם אינכם מכירים את המקום, אתם יכולים לעשות גוגל על השכונה, או פשוט לנסוע לשם, להסתכל באיזור, לראות את סוג האוכלוסייה, אם יש למשל מוסדות חינוך באיזור, אם יש מרכזים קהילתיים, שירותי בריאות נגישים – ועוד. לא כדאי לכם לפסול פרויקט, לפני שהלכתם וראיתם במה מדובר.

זכרו גם, שהפרויקטים האלה אומנם מקצים כמה דירות מוזלות, אך מדובר בפרויקטים יוקרתיים ויפים, בנייה חדשה ומודרנית, והדירות המוזלות ייהנו מהמפרט העשיר של כלל הדירות.