"חיי אדם נהרסים"

יוזם חוק ההמלצות ח"כ דודי אמסלם: הרשויות מזלזלות ולא מונעות הדלפות. אם הייתם חוקרים הדלפות לא היה צורך בחוק הזה.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , ד' בכסלו תשע"ח

ועדת הפנים בראשות ח"כ דודי אמסלם (הליכוד), שהמשיכה לדון היום (רביעי) בהצעת החוק של יו"ר הוועדה שתאסור על המשטרה לפרסם המלצות בתום חקירה, לא הצביעה היום על ההצעה.

דיון נוסף בהצעת החוק יתקיים מחר בבוקר. ח''כ אמסלם אמר כי "חברי כנסת רבים ביקשו להתבטא ומכיוון שרציתי לאפשר לכולם להביע את עמדותיהם, לא הספקנו להצביע היום".

עמית מררי, נציגת היועץ המשפטי לממשלה, אמרה בדיון "אין מחלוקת שלפרסם את ההמלצות זה לא נכון. אין מקום שהמשטרה תיתן שורה תחתונה. על מה יש מחלוקת? על הגדרת ההמלצה. לא להציג את מכלול הראיות בתיק זה פוגע בחקירה ובעבודת התביעה וגם באזרח, שטובתו היא שגם עבירות של תיקים מלווים ייחקרו".

יו"ר הוועדה הלין על ההדלפות לתקשורת מצד המשטרה והפרקליטות, ומררי סיפרה כי "יש הנחיה מפורשת שלא להדליף. זו עבירה פלילית שעונשה 3 שנים".

ח"כ מיקי רוזנטל (המחנה הציוני) תהה בפני אמסלם "מה זה המופע אימים הזה? כל משפט אתה מפסיק. הגורמים המקצועיים נגדך. זה לא בסדר ההתנהלות שלך".

יו"ר הוועדה ח"כ אמסלם אמר כי "היום יש זלזול של הרשויות שאמורות לאכוף את החוק האוסר הדלפות. אם הייתם חוקרים הדלפות לא היה צורך בחוק הזה, אבל אתם מתעלמים מהחוק באופן גורף. לכן תפקיד המחוקק לומר – זו לא תוכנית כבקשתך".

עמית מררי השיבה כי "מתגבשת עכשיו הנחייה של היועץ המשפטי למקרים בהם יש צורך מיוחד להורות על חקירת הדלפה". ח"כ אמסלם אמר "יש חוק שאסור להדליף. למה אתם לא חוקרים הדלפות? אם אסור לגנוב, אתם לא חוקרים את כל הגניבות? רק מה שבא לכם? האזרחים מצפים מכם. לא ידעתי שאתם לא מטפלים בתלונות".

יניב ועקי, נציג פרקליטות המדינה, הסביר כי "לא כל תלונה מעלה חשד סביר. בנסיבות מסוימות התלונה תיחקר". ח"כ אלעזר שטרן (יש עתיד) הציע "אולי שיחקרו הדלפות מהקבינט?".

ועקי אמר כי "כולנו מסכימים שצריך לטפל בהדלפות. השאלה הדרך. השאלה אם המשפט הפלילי הוא המוצא הראשון, האם להנחות לעזוב את כל הפשיעה ולהתעסק רק בהדלפות".

נציגת השב"כ אמרה בדיון כי "תכלית חקירות שב"כ היא סיכול טרור וריגול. שלב ההעמדה לדין הוא קריטי והנו חלק בלתי נפרד ממעגל הסיכול. עבודת החקירה דורשת מומחיות הגוף החוקר, שאמון בין היתר להביא מומחיות. השיח מול הפרקליטות קריטי ומחייב אותנו להביע את עמדתנו".

יו"ר הוועדה ח"כ אמסלם הודיע כי הוא מקבל את עמדת השב"כ, והורה ליועצת המשפטית של הוועדה לשבת עם נציגי השב"כ כדי להחריג את הארגון מהצעת החוק.

ח"כ בני בגין (הליכוד) אמר כי "ניתן לטעון שאין סיבה להעביר לפרקליטות המלצת משטרה, אבל חל שיבוש בכוונה הראשונית – למנוע מאלפים להיות תחת אמירה מחשידה. זה השתבש מתוך כוונה טובה, למנוע עינוי דין מאלה שהמלצת המשטרה לא להעמידם לדין, אבל נותרנו רק עם התיקים שיש בהם פרקליט מלווה – 200 תיקים בשנה.

''זאת אומרת שביחס לכוונת החוק המקורי, הצעת החוק עכשיו לא עונה על 99.9%. האם כדאי להמשיך לחוקק? בהצעה אין גם תאריך תחילה. אני מציע שהחוק יחול על חקירות שיתחילו לאחר פרסומו", אמר בגין.