לימודי סיעוד
לימודי סיעוד צילום: אייסטוק

תחום הסיעוד קיים פחות או יותר משחר ההיסטוריה אך הוא עבר כמובן שורה ארוכה של שינויים מרחיקי לכת. מה אפיין את מקצוע האח בעבר, מה תפקידו המודרני וכיצד הוא מוכשר לעבודה בתחום? הנה כל נקודות הציון העיקריות

טיפול ביחידים, משפחות וקהילות הוא לא המצאה של העת המודרנית. גם אם בעת העתיקה או בימי הביניים לא ממש הצליחו לשים את האצבע על מאפייני התפקיד הזה, תמיד היו אנשים שמטרתם הייתה להשיג, לשמור או לשחזר בריאות אופטימאלית ואיכות חיים. כיום אנו מכירים את המקצוע הזה בשם "סיעוד" וכחלק מתחום הבריאות המתמקד בטיפול, אך עבר קצת זמן עד שלמדנו להכשיר אחים ואחיות.

מבחינה היסטורית, אדם שעסק בסיעוד לא עבד בשיתוף פעולה עם בעלי מקצועות אחרים אלא טיפל ביחידים בכל הגילאים, המשפחות, הקבוצות והקהילות. הטיפול כלל התמקדות באנשים חולים או בריאים בכל המסגרות ובעיקר כחלק מסל שירותים רחב יותר. בנוסף, אח או אחות במקצוע הסיעוד המסורתיים לא קיבלו שום סוג של הכשרה.

טיפול סיעודי – לא לבעלי הון בלבד

כבר בתקופת התנ"ך יש עדות למיילדות שעושות את אחד התפקידים החשובים של אחיות כפי שמוכרים לנו כיום, וסביר להניח שעוד לפני זה היו גברים ונשים שידעו כיצד לעזור לחולים ולטפל בהם. מנגד, חשוב גם לזכור שלאורך תקופה ארוכה ניתן טיפול בריאותי וסיעודי מן הסוג הזה עבור שכבת בני האצולה בלבד. רק בעלי ההון היו יכולים להרשות לעצמם להחזיק צוות של משרתים ומשרתות ובהם גם אנשי סיעוד, מטפלים, אחים ואחיות.

עם התקדמות המדע המודרני חל שינוי של 180 מעלות כלפי הנושא של סיעוד. במקום להתייחס לתפקידם של אחים ואחיות כפריבילגיה, אנשי רפואה בידלו את תפקידם מספקי בריאות אחרים על ידי גישתם לטיפול בחולה. בעידן המודרני ובעיקר מתחילת המאה ה-20 החלו אחיות לעבור התמחויות רבות עם רמות שונות של סמכות מרשם ולקחת חלק פעיל בענף הרפואה.

את השינוי האחרון בתחום הסיעוד עד כה ניתן לראות עם חדירת המין הגברי לענף. אם בעבר כל הרופאים היו גברים וכל האחיות היו נשים, הרי שכיום לא אמורה להיות שום סוג של מגבלה מגדרית. גברים ונשים כאחד מוצאים סיפוק בעבודת הרפואה והסיעוד והדרך להכשרה רחבה יותר כבר סלולה עבורם.

כך מכשירים את אנשי המקצוע החדשים

הדור החדש של לימודי סיעוד מגלם בתוכו את כל השינויים שעברו בענף. סיעוד הוא לא רק שם לתואר אקדמי מבוקש, אלא גם מקצוע שמאפשר המשך לימודים גבוהים, התמחות ורישיון ממשרד הבריאות.

במסגרת תפקידם החדש נדרשים עובדי סיעוד לעבוד לבדם או לשתף פעולה עם צוות מערכתי והם אחראיים באופן ישיר על חיי אדם. זו ללא ספק גישה מרעננת שמציבה את אנשי הסיעוד במקום הראוי להם.