'לפוטין ברור שלישראל יכולות בסוריה'

בצל מרתון מפגשיו עם מנהיגי האזור פוטין יודע שמה שלא יתאים לישראל ועלול לפגוע בה גם יסוכל על ידיה. שגרירנו בעבר, צבי מגן, בראיון

שמעון כהן , ה' בכסלו תשע"ח

נתניהו בביקורו אצל פוטין
נתניהו בביקורו אצל פוטין
צילום: חיים זך. פלאש 90

במוקד שיחתם אמש של נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, וראש הממשלה, נתניהו, היה, כך לפחות על פי הודעת הקרמלין, התמורות בסוריה והחשש הישראלי מהאחיזה הגוברת של איראן במרחב הסורי בחסות רוסית.

על המציאות המורכבת והעדינה שבה מנסה ישראל לתמרן מול האויב המתחזק מצפון ומבלי לפגוע בידיד הרוסי, שוחחנו ביומן ערוץ 7 עם צבי מגן, שגרירנו בעבר ברוסיה ובאוקראינה, וכיום ראש תכנית מחקר רוסיה במכון למחקרי ביטחון לאומי.

בראשית השיחה עמו נשאל אילו קווים אדומים צריכה ישראל להציב ואיך.

"ישראל גורסת שנוכחות איראנית נוגדת את האינטרסים שלה והיא מעוניינת שסוריה תהיה נקייה מהאיראנים", מציג מגן את עמדת הבסיס הישראלית. "זה קשור במכלול השאלות שנוגע לעתידה של סוריה ולמעורבות המעצמות, וגם כולל את הבעיות שיש לאיראן מול כל המדינות במרחב. אנחנו נעמוד על שלנו ויש לנו מספיק מנועי השפעה שמתחשבים בהם, כולל הרוסים. לאן זה יוביל? זה תלוי בהמשך הדיאלוג".

"אני מזכיר שעכשיו מתכנסים גם הנשיא האיראני וגם הטורקי אצל פוטין לאחר שפוטין נפגש עם אסאד ושוחח עם נתניהו. אני מאמין שהצדדים תיאמו עמדות ומנסים לגבש מכנה משותף נוכח האילוצים שמציבים כל השחקנים במגרש, שזה גם ישראל וגם סעודיה וכנראה גם ארה"ב. זה לא אילוץ קל למתכנסים ברוסיה".

מגן אינו מקבל את ההנחה לפיה ארה"ב הפקירה את הזירה הסורית בידיה של רוסיה. לדבריו "יש רושם שארה"ב נוכחת מאוד ועומדת מאחורי ההתפתחות שקורית בסעודיה, כך הרוסים חושבים וכנראה שהם צודקים, ומאחורי ההתקרבות הישראלית–סעודית ומהלכים נוספים. ארה"ב הזיזה את עצמה מהפעילות בסוריה והשאירה את המגרש לרוסים, אבל כל ההסכמים הם בין ארה"ב לרוסיה כך שהיא נוכחת. היא לא תוותר על האינטרסים שלה".

בשאלת היכולת של ישראל לפעול ברוח המאמצים להרחיק את איראן ממנה לאחר שהסכם רוסי-אמריקאי כבר נחתם ולכאורה הסוסים כבר ברחו מהאורווה וניתן ההיתר לאיראן להציב כוחות בסמיכות יחסית לגבול עם ישראל. "אין לסוסים לאין לברוח כי בסופו של דבר יש מי ששומר על האינטרסים וזו ישראל. אם ישראל לא מקבלת את ההסכם היא יכולה לקלקל כל משחק במגרש. זו המציאות שבה הם מתחשבים. כשישראל מציבה את התנאים שלה כולם יודעים שהיא יכולה גם לפעול".

מה שנקבע בין ארה"ב לרוסיה זה שכביכול האיראנים נמצאים אבל בעתיד הם יצאו עם חיזבאללה, וגם אסאד נשאר באופן זמני בתפקידו. כל זמן שמצב הביניים מתקיים דואגים שהאיראנים וחיזבאללה לא יתקרבו לגבול ולכן נקבע טווח ביטחון מסוים. ישראל אומרת שזה לא מספק והיא אומרת שכל עוד היא לא רואה מתי האיראנים מסתלקים זה לא מספק אותה והיא לא נרגעת. זה המצב כעת והמצב הזה נמצא בתהליך. הוא לא סופי".

באשר לעדינות שבה יכולה ישראל להגיב לתהליכים בזירה הסורית ועם זאת לא לפגוע במוסקבה, אומר מגן: "אם מוסקבה לא מתחשבת בעמדה הישראלית היא לוקחת בחשבון שישראל תקלקל לה את הכול ולכן היא לא תעשה את זה. אם היא תבחר לעשות זאת אז אללא ירחמו..., אז מקלקלים. יש כאן מאבק אינטרסים לא פשוט בין כל המעצמות הגלובאליות והאזוריות, וישראל היא אחת מהם, וכשלא מתחשבים בעמדת אחד השחקנים משלמים על זה. רוסיה יודעת זאת היטב. בשנתיים האחרונות, מאז שרוסיה מתערבת בנעשה בסוריה ישראל עושה בסוריה כבשלה מבחינת אבטחת האינטרסים הביטחוניים ונתנה לרוסיה לנהל את העניינים החשובים לה תוך שהיא קובעת שלא משנה לה מה תהיה תוצאת המלחמה ובלבד שלא יהיו שם גורמים עויינים לה כדוגמת איראן וחיזבאללה, וזה מה שקורה".

בהתייחסו להתנהלות ממשלת ישראל בשנים האחרונות אומר מגן "קטונתי מלחלק ציונים לממשלת ישראל, אבל ניתן לומר שישראל מנהלת מדיניות נכונה שעומדת במבחן המציאות. זה לא שאידאולוגית צריך להיזהר מלהכניס ידיים לסוריה, אבל כל עוד ניתן לקדם אינטרסים בלי להיות בשטח ולהיות בעימות ובלי לירות בשטח זה יתרון. יחסים בינלאומיים מקודמים ביחסים דיפלומטיים ואת זה ישראל עושה בהצלחה, מעבירה מסרים מרתיעים, מציבה קווים אדומים וכן הלאה, כך שהיא עושה עבודה טובה".