"מול השבר - תפקידנו לקרב כל יהודי"

תחת הכותרת 'השבר הבינלאומי והיהודים' מתכנסים רבני אירופה במונקו לדיונים בדרכי חיזוק הקהילות והמאבק בחקיקה.

יוני קמפינסקי , ד' בכסלו תשע"ח

כינוס רבני אירופה במונקו
כינוס רבני אירופה במונקו
צילום: אלי איטקין

בבית הכנסת ע"ש אדמונד ספרא שבמרכז היהודי שבמונטה קרלו במונקו נפתח אתמול (רביעי) כינוס הוועדה המתמדת של "ועידת רבני אירופה".

הרבנים המתכנסים במסגרת הוועדה המתמדת מידי כחצי שנה באחת ממדינות אירופה הוזמנו להתכנס במונקו כדי לחזק את הקהילה היהודית רבניה ומוסדותיה.

הרבנים יעסקו במגוון נושאים העומדים על סדר יומה של יהדות אירופה על רקע יוזמות חקיקה המלווה באנטישמיות גלויה נגד שחיטה כשרה וברית מילה. במהלך הכינוס ייפגשו הרבנים עם מנהיגות הקהילה, נסיך מונקו אלברט השני ואישי ממשל, יבקרו במוסדות הקהילה, יחנכו מקווה טהרה ויקיימו טקס אזכרה באתר ההנצחה לקורבנות השואה ממונקו הי"ד.

נשיא הועידה ורבה של מוסקבה, הרב פנחס גולדשמידט אמר כי הכינוס מתקיים על רקע השבר הגדול בעולם כאשר כל מדינה רוצה רק בטובתה שלה. "ארה"ב התפטרה מתפקידה בתור השוטר העולמי, בריטניה הגדולה נחלצת מאירופה, ורוסיה מחפשת את עתידה בנפרד מהחלום האירופי".

"גם בחיים היהודיים אנו חווים בלקניזציה מסוימת, כאשר כל אחד והחוג שלו. מביטים ימינה ומביטים שמאלה ואני את נפשי הצלתי. זו עבודתנו בועידה, לקרב כל יהודי באשר הוא וכל קהילה באשר היא. לדאוג להם לתשתית רוחנית לקיום חיי תורה ומצוות", הוסיף.

בכינוס משתתפים רבני מדינות וערים בראשות אב"ד אירופה הרב חנוך הכהן ארנטרוי. רבה של אנגליה ונשיא עמית של הועידה רבי אפרים מיירוויס. רבה של צרפת וסגן נשיא הועידה רבי חיים קורסיה. יו"ר הועדה המתמדת ראב"ד לונדון רבי מנחם געללי. אבות בתי הדין ודיינים ממרבית מדינות האיחוד האירופי ובהם; צרפת, גרמניה, בריטניה, הולנד, בלגיה, אוקראינה, רוסיה, פולין, לוקסנבורג, שווייץ, איטליה, אוסטריה. ראשי הארגונים היהודיים באירופה ובארה"ב. ראשי ארגון 'חולי"א' שע"י 'מתנאל' אלברט וג'ואל אפללו ועוד.

צילום: אלי איטקין

במושב הפתיחה דנו הרבנים במצב הפוליטי המשתנה באירופה. החשש מהשלכות חיזוק הימין הקיצוני בגרמניה צרפת ובאוסטריה. המשתתפים דנו בשאלה האם הימין הקיצוני באירופה שאנשיו הם היוזמים העיקריים לחקיקה הוא פרטנר ובר שיחה לקהילות היהודיות. האם זה אפשרי ומוסרי לשבת עם אנשים שמייסדיהם דגלו בהשמדת יהודים. השלכות פרישת בריטניה מהאיחוד האירופי ומצב האנטישמיות.

הרב גולדשמידט סקר בהרחבה את פעילות הועידה בהצלחה מול מוסדות האיחוד האירופי, מועצת אירופה ובמדינות השונות כדי להדוף יוזמות חקיקה שונות בנושאי השחיטה הכשרה, ברית המילה ועל התקדמות יוזמת החקיקה שלו בכנסת בניסיון לעזור לעגונות בחו"ל.

בישיבה ראשונה של הועדה קיבלו הרבנים סקירה על החששות מחפירות בקברים בבאאלרוס בוילנא ובצרפת ועל מצב הרבנות בוילנא וחוסר ההיענות של נשיאות הקהילה לאפשר את שיפוץ מקוה הטהרה.

בישיבה השתתף אורח הכבוד של הועדה המתמדת פאול פארקר יו"ר המועצה הנשיאותית לשמירת המורשת העולמית של ארה"ב המסייע רבות בתחום השמירה וההגנה על בתי עלמין יהודיים ברחבי העולם. 'ועידת רבני אירופה' והמועצה הנשיאותית חתמו על הסכם לשת"פ להגנה ושמירה על בתי העלמין והמוסדות היהודיים ההיסטוריים באירופה.