השר הנגבי: "עונש מוות לא ירתיע מחבלים" אלירן אהרון

השר לשיתוף פעולה אזורי צחי הנגבי (הליכוד) השתתף היום (רביעי) בהלוויתה של הודיה אסולין הי"ד והתייחס בראיון לערוץ 7 לסוגיית עונש מוות למחבלים וחוסר ההרתעה מולם.

בתחילת דבריו ספד הנגבי להודיה הי"ד ממבוא חורון שנפצעה באורח קשה בפיגוע בירושלים בשנת 2011 ונפטרה לפנות בוקר. הנגבי השתתף בהלוויתה.

"זו היתה הבוקר בשורה מאוד כואבת. אנחנו רגילים לטרור ולכאב ואובדן, אבל כשבחורה צעירה ממש בתחילת חייה נאבקת שבע שנים - וכל פעם יש תקוות לבשורות טובות ולנס - וזה לא קרה, זה כאב כפול. ניסיתי להביע את הכאב הזה בשם הממשלה ובשם הציבור כולו", אמר השר.

על סוגיית עונש מוות למחבלים אמר הנגבי "קשה להרתיע אנשים שמוכנים למות ולכן עונש מוות למי שהחליט בעצמו למות ולהתאבד בפיגוע אינו מרתיע".

לדבריו, "יש ויכוח על עניינים מוסריים. גם אם יוחלט לעשות שינוי במדיניות, יש אנשים שלא יירתעו כמו לדוגמא אנשי ארגון דאע"ש. זה צעד שצריך מבחינה מוסרית אבל הוא לא ירתיע".

ההרס החלקי של בית המחבל שביצע את הפיגוע בהר אדר מרתיע בעינך?

"כל מי שלמד את הנושא יודע שיש שני עונשים שמרתיעים והם לא נוגעים באדם עצמו: גירוש בני משפחה אל מחוץ לישראל והוא האפקטיבי ביותר. לצערנו המערכת המשפטית עדיין לא משכילה להתייצב סביב הענישה הזאת עם אין ספור טעמים - אבל בפועל זה לא מתאפשר.

''העונש השני הוא הריסת בית המחבל כשמדובר בבית שלו או של בני משפחתו. לכן היה הזוי לראות איזה חור של חצי מרפסת או חצי חדר בבית של המחבל - זו ממש בדיחה. זה לא מרתיע אלא אפילו מעצים את העליבות של הענישה הזו".

אולי צריף לפעול אחרת ולהפוך את ההרתעה לאפקטיבית, בעידן בו הרשות השופטת נוגסת ביכולות הרשות המחוקקת?

"נושא הגירוש מצוי בדילמה קשה בבית המשפט, כולל בבית המשפט העליון. הוא לא מאפשר להעניש אנשים על פשעים של בני משפחה. אנחנו עדיין נאבקים על כך כי אנחנו יודעים לקשור בין המשפחות, החינוך שלהם וההסתה שהיו שותפים להם למה שעשו הבנים שלהם - אבל בדרך כלל זה קשה להוכחה. לכן אני לא אופטימי לגבי עונש הגירוש כעונש המתקבל על דעת בית המשפט".