"התעקשות אבסורדית ובלתי נסבלת"

ראשי שדולת ארץ ישראל מותחים ביקורת על היועמ"ש מנדלבליט בעקבות התנגדותו לחוק ההסדרה שהוגשה לבג''ץ.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , ד' בכסלו תשע"ח

ראשי שדולת ארץ ישראל קיש וסמוטריץ'
ראשי שדולת ארץ ישראל קיש וסמוטריץ'
צילום: Yonatan Sindel/Flash90

ראשי שדולת ארץ ישראל בכנסת הגיבו להתנגדות היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט לחוק ההסדרה, שהועברה היום (רביעי) לבג''ץ בעקבות עתירת ארגוני שמאל נגד החוק.

ראשי השדולה ח״כ יואב קיש (הליכוד) וח״כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי), אמרו ״אנו מברכים על שינוי גישה מצד היועץ המשפטי לממשלה, אשר לראשונה מסכים כי חוק ההסדרה אינו נוגד את הדין הבינלאומי, וכי הפקעת קרקע לטובת האוכלוסיה הישראלית ביו"ש היא צעד חוקי ואף ראוי.

"עם זאת, ודווקא בעקבות זאת, התעקשותו להמשיך ולדרוש את פסילת החוק בבג''צ - כנגד הממשלה אותה הוא אמור לייצג וכנגד החלטה דמוקרטית של הכנסת - היא אבסורדית ובלתי נסבלת'', אמרו השניים.

הם הדגישו כי חוק ההסדרה צודק ומוסרי. ''הוא עושה צדק עם אלפי משפחות שנקלעו לחוסר ודאות לגבי עתידן, ולראשונה גם מעניק פיצוי מוגדל לבעלי הקרקעות הערבים שטרם חקיקתו לא קיבלו דבר. זו התכלית הראויה בה בחרה הכנסת, ואין שום הצדקה להגדרתה על-ידי היועץ כתכלית בלתי ראויה''.

מנדלבליט
צילום: פלאש 90

כאמור, היועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט הגיש היום (רביעי) לבג''ץ את תשובתו לעתירות נגד חוק ההסדרה.

בעמדתו פירט מנדלבליט מדוע הוא מתנגד לחוק שהובילה סיעת הבית היהודי וכבר אושר באופן סופי במליאת הכנסת.

''עמדת היועץ המשפטי לממשלה היא כי אין מנוס מהכרזה שיפוטית על חוק ההסדרה כחוק בלתי חוקתי אשר דינו - בטלות", נכתב במסמך שהועבר לבג''ץ.

''החוק שנחקק נועד על פניו לתת מענה למצוקתם של מתיישבים לא מעטים אשר התברר כי בתיהם אינם נמצאים בתחומי אדמות מדינה, ולכן - על רקע הדין החל באזור ופסיקת בית המשפט הנכבד בנדון - עומדים כביכול בפני סכנת פינוי והריסה''.

היועמ"ש מדגיש כי ''אין חולק כי הרצון לתת מענה ראוי לבעיה זו, במקרים שבהם מדובר במתיישבים תמי לב אשר נקלעו לסיטואציה שלא בטובתם, הוא תכלית ראויה''.

יחד עם זאת, כותב מנדלבליט, ''החוק אינו מסתפק במתן מענה למצבים אלה, אלא חל גם ביחס למצבים שבהם אין הצדקה לכך, למשל בינוי שבוצע לפני זמן קצר, כאשר המקים מודע במופגן למעמדה הקנייני של הקרקע ופועל ללא היתר כדין. זו אינה תכלית ראויה"..

''מכל מקום, ההסדר שנקבע בחוק הוא הסדר גורף ופוגעני, אשר נותן עדיפות מוחלטת לזכויות ולאינטרסים של המתיישב על פני זכויותיהם הקנייניות של בעלי הזכויות במקרקעין באזור, בכל סיטואציה אשר תהיה, תוך התעלמות גורפת מיתר השיקולים הצריכים לעניין''.

בנוסף טוען היועמ"ש כי החוק ''יגרום להפליה חמורה במישור התוצאתי כלפי האוכלוסייה הפלסטינית באזור. על כן מדובר בהסדר שאינו צולח את מבחן המידתיות''.