נתניהו, כ"ץ וליברמן בטקס חנוכת הכביש
נתניהו, כ"ץ וליברמן בטקס חנוכת הכביש צילום: ששון תירם

ראש הממשלה בנימין נתניהו, יחד עם שר הביטחון אביגדור ליברמן ושר התחבורה והמודיעין ישראל כץ, חנכו הבוקר (חמישי) את כביש 31 באזור ערד.

נתניהו אמר במהלך טקס חנוכת הכביש, "זה נופי בראשית, זה קסום, זה נפלא, אבל זה צריך להיות אחרת, זה צריך להתפתח. אנחנו מחכים כבר למעלה מחמישים שנה למימוש הפוטנציאל – גם בשביל ערד וגם בשביל התושבים הבדואים, כי מבחינתי אין הבדל, היינו הך, אותו הדבר".

ראש הממשלה הוסיף, "אנחנו פורשים כאן עורקי חיים, עורקי חיים בכביש דמים, אנחנו משנים את זה. אנחנו מחברים גם את הנגב המזרחי לכל הארץ, זה שינוי עצום. אנחנו החלטנו, עם הקמת הממשלה הקודמת לקודמת, על הקצאה של כמעט שלושים מיליארד שקל, לחבר את הארץ לאורכה ולרוחבה עם כבישים מהירים, עם מנהרות, עם מחלפים, היום למדתי מושג חדש 'מחלפונים', מסילות ברזל - הכל. זו מהפכה אמיתית, זה רקמה אחת וזה מבטל את מושג הפריפריה".

"זה לא רק מקצר זמן, זה לא רק מגדיל בטיחות, זה מבטל את מושג הפריפריה או לפחות מצמצם אותו ונותן לכל אזרחי ישראל, כל אזרח, לכל ילד וילדה, את האפשרות להיות חלק מסיפור ההצלחה הכביר הזה שנקרא מדינת ישראל", אמר נתניהו.

לדבריו, "ההשקעה פה היא גדולה, רק על הכביש הזה מיליארד שקל, אבל אני בטוח שהיא תניב פירות והפירות האלה הם למען כל אזרחינו. אני מבקש מכם לעשות שני דברים. אל"ף, תשתמשו בכביש, אני חושב שהבקשה הזאת היא לא קשה. אבל יש לי בקשה שנייה, תנהגו בזהירות, תכבדו את חוקי התנועה".

"דיברתי על ערד. ערד עדיין לא מימשה את הפוטנציאל שלה, היא 25 אלף, היא תהיה 50 אלף. אבל לתחבורה אני רוצה להוסיף עוגני תעסוקה, כדי שהתעסוקה תתפתח ותתפתח בסופו של דבר מאליה. זה מה שנותן את הכוח. החזון הכפול הזה של מהפכת התחבורה והחזון של הפרחת הנגב, וזה מה שאנחנו עושים פה היום, החזון הזה יגיע גם לכאן. הוא כבר בדרך הנה, היום, עם פריצת הדרך הזאת. הדרך, תרתי משמע, משום שאמרנו את אותם דברים על באר שבע. אני זוכר שמישהו אמר 'אז אומרים', אתם רואים מה קורה בבאר שבע - מהפכה. זו בירת סייבר, זו עיר שהיא עכשיו רבע מיליון, בדרך לחצי מיליון, אתם רואים מה קורה במגדלים בדימונה, אתם רואים מה קורה בירוחם, אני רוצה שזה יקרה פה, אני רוצה שיהיה אותו הדבר בערד וגם בתל שוקת וגם בחורה. ערד לא תישאר בשולי הדרך ולא תהיה פה שוקת שבורה – כולם ייהנו מהמהפכה הזאת", אמר ראש הממשלה.

השר ישראל כ"ץ הוסיף, "אני מאוד שמח להיות כאן היום, לנסוע כאן, לראות את ההבדל. בסימבוליות ייחודית לעמוד כאן היום לחנוך את סיום פרוייקט ציר התנועה המרכזי, ביום האזכרה לראש הממשלה הראשון דוד בן גוריון ז"ל. כאן במקום הזה, אנחנו מפריחים את השממה- אנחנו ממשיכים לחבר את הנגב למרכז. ממשיכים לחבר את הארץ".

"בהשקעה של למעלה ממיליארד שקלים כללו העבודות טיפול ושדרוג משמעותי של הדרך לאורך 31 קילומטרים- למען שיפור הבטיחות ואיכות הנסיעה בכביש הדמים שגבה בתאונות קשות קורבנות רבים במשך שנים. במסגרת העבודות הורחבה הדרך לדו מסלולית דו נתיבית, הוסדרו הכניסות והיציאות לישובים הבדואים, הוקמו שישה מחלפונים המאפשרים כניסות ויציאות ליישובי הסביבה, שודרגה הבטיחות בצמתים ושוקם הנוף לאורך התוואי", דברי השר.

הוא אמר עוד כי "מאז קום המדינה לא טופלו כל כך הרבה כבישים אדומים ומוקדי סיכון כפי שטופלו בשנים האחרונות. אנו הופכים כבישים אדומים לכבישים בטוחים בכל רחבי הארץ. מעתה ייהנו משתמשי הדרך מתשתיות תחבורה חדישות, מהירות ובטוחות יותר. אני שמח להגיע לפאתי המדבר ולחנוך את הכביש. התשתיות הן רק ההתחלה, מיזמים רבים יגיעו בעקבות זאת. מחברים את הנגב, מחברים את הארץ".