טוביה רוזנפלד
טוביה רוזנפלד צילום: מרים צחי

התחלה/ פורים תשל"ב, לונדון. תאריך שבהחלט מרמז על הכיוון העתידי. האב היה מחלוצי תחום המחשבים. "אני זוכר אותו עובד על מחשב בגודל של חדר, שהיה בו מה שיש היום לכל אחד בתוך הסמארטפון". האם עסקה בהגהות, הקלדות ותרגומים.

ארצה עלינו/ החוצניקיות נגמרה בגיל שנתיים. "מאז שעלינו ההורים מדברים איתנו רק עברית. אבי לא מוכן לשמוע שום דבר שקשור לחוץ לארץ". המשפחה התיישבה בקריית משה, ירושלים.

קריית משה/ לב הקסבה המרכזניקית. "מרכז הרב היה בית הכנסת שלנו. שם עליתי תורה בבר מצווה". הוא פגש ברבנים שפירא ואליהו כדבר שבשגרה, "רק היום אני קולט איזה גדולים הם היו". כעבור שנים הברית של בנו הבכור התקיימה במרכז. רב אברום היה הסנדק. "בסעודה הוא התיישב לידי ואמר: 'אני רוצה לקחת שיריים מאבי הבן'. התעשַתי מהר ועניתי: 'אשמח לקבל שיריים מהסנדק".

לימודים/ נועם בנים. "לא ייאמן עד כמה הייתי ילד שקט ומופנם. מדי פעם עשיתי חיקויים והצגות אבל אז זה לא בלט". כל התחום הזה "יותר פרץ בתיכון".

התיכון/ ישיבת נווה שמואל באפרת, מחזור ד'. "הייתה אווירה של התחלה וזה היה מאוד מיוחד". התחושה הייתה "שזה לא מקום רק של לימודים, אלא שיש בו גם חינוך ותרבות". בשנים האלה הוא כבר חיקה פוליטיקאים ודמויות ציבוריות מפורסמות. הכישורים האלה הביאו אותו להיות רב פורים של המחזור.

תנועות נוער/ הוא היה בשלושתן: אריאל, בני עקיבא ועזרא. באחרונה הוא החליט להתמקם וגם להדריך. "בהתחלה התביישתי, ולאט לאט תפסתי ביטחון". הוא הדריך בקטמונים, מה שהיה מאתגר אך גם פיתח את האישיות. "למדתי אחריות ואיך להנחיל ערכים".

אור עציון/ אחרי סקירה של לא מעט ישיבות "התחברתי מאוד למקום, בזכות הרב דרוקמן. אני מעריץ אותו. זו הייתה אחת התקופות המשמעותיות בחיי. קיבלתי המון כלים לחיים". מבחינתו הרב דרוקמן הוא "אחד האנשים הגדולים שיש היום. מחנך דגול שנוגע בכל תלמיד".

להביא בנייך מרחוק/ העלייה הגדולה מרוסיה התרחשה במהלך שנותיו בישיבה. התלמידים נסעו בסבב של חודשיים לשליחות ברחבי בית המועצות המתפוררת. כשהגיע תורו הוא טס לדאגסטן. "פגשנו יהודים שמדברים טאטית", שפתם של היהודים ההרריים, "יהודים חמים שבבית הכנסת שלהם יש שטיח, והם מורידים נעליים לפני שנכנסים אליו". רוב יהודי המקום עלו לארץ. "אחד נעשה חב"דניק ומזמין ממני היום הצגות".

אל הנח"ל/ את השירות עשה עם הכומתה הירוקה הבהירה, במסגרת ההסדר. "הייתי כל כך מלא ומרוצה. שמחתי להסתובב עם מדים. כחייל צה"ל אתה מרגיש שאתה כל הזמן בתוך משהו בעל ערך".

מנגן ושר/ אל החלילית התוודע מגיל צעיר מאוד, וברכישת האורגנית התחלק עם ההורים, אחרי הבר-מצווה. במהלך התיכון החל לנגן בשמחות, ובשנה השישית והאחרונה של אור עציון החל להופיע בצורה מסודרת יותר.

אוניית ערוץ 7/ במסגרת החיקויים בישיבה הוא גם שיחק אותה כאילו הוא משדר ברדיו. לא הרבה אחר כך ההצגה הפכה למציאות. הוא שידר מאוניית הערוץ כקריין רצף, ויש לו שלל חוויות משם. "פעם נתקעתי במשך שבוע על האונייה בגלל סערה. לא היה אפשר לרדת". בהמשך הייתה לו בערוץ התוכנית 'מתכוננים לגאולה', אותה כבר שידר מבית-אל.

אמרה לו כן/ את חן הכיר דרך בן דוד שלה שלמד איתו באור עציון. חן למדה חינוך מיוחד למוגבלויות חמורות, ועבדה במקצוע במשך שנים. כך עד לפני 12 שנה, עת הגיע צו המילואים שבעקבותיו הפכה למעין סוכנת אישית. "במילואים לא הייתי זמין, אז חן לקחה על עצמה לטפל בהזמנות האירועים שלי. כשחזרתי, היומן שלי היה מלא באופן שלא הכרתי ובמחירים שלא הכרתי, זה היה מדהים. שנינו הבנו שזה מה שמתאים שהיא תעשה".

לעבוד ביחד/ לפעמים עבודה ומשפחה מתערבבים, "אבל אם יודעים לשים את הגבולות הנכונים, זה טוב. יש כאלה שזה לא מתאים להם, לנו זה כן. אם היא לא הייתה עובדת איתי, אני לא יודע איפה הייתי היום". הפרחים לצה"ל.

ילדודס/ הבכור, שילה, לומד בישיבת התיכונית שעלי תורה בבית שמש, אוריה בת 15, תהל בת כמעט 14 ותאיר בת 12 וחצי, לומדות באולפנת גילה בעיר, לביא בן תשע וחצי לומד בממ"ד הראל בבית שמש ויהלי הקטנה, אוטוטו בת שש, בגן חובה.

ערוץ מאיר לילדים/ מי שהביא אותו לערוץ הוא חברו הרב לוי סודרי. "באותה שנה התחלתי לספר ולנגן סיפורי חסידים. בדיוק באותו זמן הרב דב ביגון ביקש ליצור משהו לילדים בערוץ שהקים. באתי עם אורגן ודיברתי למצלמה". ההתחלה הייתה "מכלום, מול מצלמה אחת. רצינו להביא יהדות, ערכים ושמחה לילדים", ומאז "זה רץ בקצב מטורף. אף אחד לא העריך שיצפו בתוכניות האלה כל כך הרבה ילדים. כנראה הדבר היה מאוד חסר".

התחושה/ "הקב"ה תפס אותי, הרים אותי והכניס לתוך ערוץ מאיר". היום זהו ציר מרכזי בעשייה, גם בגלל שתי הסדרות שבהן הוא משתתף, 'אסי וטוביה' ו'עלילות ארץ גושן', וגם בגלל שהערוץ הוא פלטפורמה לכך שהשם שלו הפך מוכר, מה שהוליד חתימות וסלפים ברחוב וגם עוד הצגות.

הצגות/ 'טוביה מנגן ושר' בהופעה נודדת, 'טוביה ומקסימוס' - הצגת יחיד משולבת קטעי וידאו שבה הוא משחק שבע דמויות, 'מחר זה מחר' יחד עם אסי צובל, המבוססת על 'מעשה מביטחון' של רבי נחמן, ו'קשורים' - הצגה עם דן סודרי על הטכנולוגיה.

חג ההצגות/ חנוכה מביא איתו הפקה שכל כולה של בני הזוג. "זו הגשמת חלום מבחינתי". במשך שנים הוא שיחק בהצגות שונות בתפקידים שונים, "אבל הרגשתי שהילדים רוצים לראות אותי משחק את טוביה שהם מכירים מערוץ מאיר". יחד עם שלושה שחקנים נוספים מהערוץ הם מרימים "מחזה מושקע בהיבט של מוזיקה ותאורה וגם מבחינת המסר החינוכי, והכול בכיף".

טוביה וחבורת 366/ העלילה עוסקת בחבורת נערים שבעל כורחה נקלעת למצב שבו היא מצילה את המדינה מאסון, כשברקע סיפור חסידי שמלמד את בני החבורה להסתכל על זה על זה בצורה חיובית. ויש הבטחה: "הקהל עומד להתגלגל מצחוק מההתחלה ועד הסוף".

אם זה לא היה המסלול/ "אני לא יודע, אבל זה בטוח היה הרבה יותר משעמם". מבחינתו "לא בחרתי במסלול הזה. זה ייעוד שה' נתן לי ואני משתדל לעשות אותו טוב".

ערוץ מאיר/ "חולל בעולמם של הילדים ובכלל מהפכה של ממש. הוא הביא אור שלא היה. המטרה היא חינוך וערכים, ובגלל שזה מה שדוחף את הכול, הערוץ שונה לחלוטין מכל מה שיש היום. הערוץ הוא כלי משוכלל שמנגיש את ערכי התורה והגאולה בצורה כיפית".

נוצץ/ גם בהצגות החנוכה ה"דתיות" עולה לפעמים הצורה על התוכן ומטשטשת אותו. "צריך לבוא עם חוויה, אי אפשר להגיע עם משהו פשוט מדי, אבל כמו בכל דבר השאלה היא מה הגבול. כל עוד הכלי משרת את התוכן ולא להפך זה טוב. השאר זה עניין של טעם".

במגרש הביתי

בוקר טוב/ תלוי מה היה אתמול ומה צופה היום, איזו הצגה באיזו שעה והיכן. לכן "אין לי שעה קבועה". ובכל זאת "אני מקפיד על פת שחרית, יושב עם אשתי ומתכנן את ההופעות הבאות. ארוחת בוקר היא הרבה אחרי תחילת העבודה".

מוזיקה/ "המון", בעיקר יהודית וחסידית עם חיבה מיוחדת לחנן בן ארי וישי ריבו, ופינה חמה בלב למרדכי בן דוד, פרחי מיאמי ואברהם פריד.

שבת/ "אי של שפיות בתוך העולם. לא יודע מה היינו עושה בלעדיה. זה לעצור הכול, לא לדבר על עבודה ולנסות אפילו לא לחשוב עליה". לוקח זמן להתנתק מכל זה, אבל זה קורה. "בשבת בבוקר אני כבר רק בתוך הבית והמשפחה".

אוכל/ "הכול והרבה" אם כי זה לא נראה.

עיתים לתורה/ הרבה שנים הוא מקפיד על לימוד שתי הלכות כל בוקר. "רק מזה סיימתי כבר פעמיים את כל הקיצור שולחן ערוך. אני בסבב השלישי". לפני תקופה החל ללמוד גם 'חוק לישראל' וכבר יש תוצאות. "השנה סיימתי סבב אחד".

פנאי/ בחגים ובחופשות הוא עובד, אז פנאי יכול להיות בשעות הבוקר. "לצאת לשבת במקום כלשהו עם חן בלי לדבר על עבודה", או לשמוע שיר נחמד ולהירגע.

אחזקת הבית/ יודע לטגן את השניצלים ולהוריד את הזבל. חן מעידה שהוא "טוב בדברים אחרים".

מפחיד/ "שהילדים יוצאים מהבית". אמיתי. "אני קצת דאגן".

דמות מופת/ הרב ניר בן ארצי. "איש צדיק קדוש ומיוחד, שרואה הרבה מעבר למה שאדם רגיל יכול לראות. הוא מקדיש את כל כולו למען גאולת ישראל, ואני באופן אישי תלמיד שלו כבר 20 שנה".

כשתהיה גדול/ "כשכולם יבואו להקריב קורבנות בבית המקדש, אני אהיה בחוץ ואעשה הופעה לילדים".

לתגובות: ofralax@gmail.com

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו