ציפי חוטובלי
ציפי חוטובלי צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

סגנית שר החוץ, ציפי חוטובלי, מסבירה בשיחה עם ערוץ 7 את הדברים שאמרה לערוץ i24news כלפי יהדות ארה"ב.

כזכור, חוטובלי אמרה בראיון שעורר סערה, כי "יהודי ארה"ב לא מבינים את מורכבות האזור ולא שולחים את ילדיהם להילחם... אין (להם) ילדים שמשרתים כחיילים. לרובם יש חיים די נוחים''.

בשיחה איתנו חוטובלי מבקשת להבהיר את הדברים. "הדבר שהכי חשוב לי בסוף להעביר כמסר מהיום הזה הוא שיהדות ארה"ב חשובה לי. לא נסעתי כל הדרך לארה"ב לדבר עם הדור הצעיר כי היהדות הזאת לא חשובה לי. זו יהדות חשובה ומפוארת. כולנו מבינים שהקשר עם ישראל הוא אחד מעמודי התווך לקשר בינינו לבין התפוצות".

סגנית השר מוסיפה, "אני חושבת שחלק מהיכולת שלנו להבין אותם ושלהם להבין אותנו, זה להבין את נקודת המוצא של מדינה שהיא מתנהלת במרחב לא פשוט, ולא פעם חיי היומיום קשים בגלל מלחמות ובגלל מתקפות טילים".

חוטובלי רומזת שדבריה הוצאו מהקשרם. "בעיני, המציאות הזו שראיון שהיה 100% אוהד ליהדות ארה"ב - רציתי לומר להם כמה זה חשוב לנו וכמה הקשר בינינו לבינם חשוב - הפך לספין של איזושהי מציאות שכשביכול ניסיתי לפגוע במישהו. זה דבר שלא מקובל עלי.

''בשום שלב לא התכוונתי שדברים ייאמרו בצורה פוגענית. באמת התכוונתי לומר שיש לנו כאן משפחה שהיא נמצאת באיזשהו סכסוך, וצריך לדבר בתוך הבית על מה שכואב להם ומה שכואב כאן. יש כאן בעיני רצון, דרך המקרה הזה של מישהי שבאה מהממשלה ורוצה לדבר ולהידבר, מנצלים את זה לצרכים פוליטיים".

לדבריה הקשר בין ישראל לבין יהדות ארה"ב הוא מעבר לפוליטיקה. ''הוא משהו בתוך המשפחה, צריך לדבר פתוח - וזה המסר שהעברתי בראיונות".

ההתבטאויות היו קשות. את מבינה מן הסתם מהיכן הגיע הכעס.

''אני התכוונתי לומר משהו פשוט. רציתי לומר שחיים במדינה קטנטנה שמוקפת במרחב עוין, לא דומים לחיים של מדינת ענק שהמלחמות שלה רחוקות מהגבול של המדינה. מישהו באמת חושב שיש דמיון בין חיים של יהודי אמריקני לחיים של ישראלי בישראל? אין דמיון. אבל אנחנו משפחה - ומשפחה צריכה להבין זה את זה".

הופתעת מעוצמת הביקורת?

''הופתעתי בעיקר מהביקורת שהיתה בתוך כל העולם של העיתונאים, שהרגשתי שבהרבה מובנים הם לא טרחו לצפות בראיון כולו, אלא רק לקחו שורה והסתפקו בה''.

ומה עם הביקורת מצד ראש הממשלה?

''ברמה הפוליטית, ראש הממשלה באמת חשובה לו יהדות התפוצות ואני חושבת שהוא צודק. לא יודעת אם הופתעתי, אבל היה לי חשוב שהמסר מול יהדות ארה"ב יהיה משפחתי ולא חלילה מסר עוין''.

אחר הצהריים היו דיבורים על כך שראש הממשלה שוקל להדיח אותך. ידוע לך על משהו כזה?

"אני באמת לא שמעתי על זה. שמעתי על זה מהתקשורת, לא שמעתי על כך מגורם בלשכת ראש הממשלה".

אז אפשר לומר שיחסיך עם נתניהו תקינים.

"אני לא יכולה להגיד שהיום הם תקינים לגמרי, אבל בסך הכל מדובר ביחסי עבודה".

והמשבר כבר מאחוריך?

"אני מבחינתי לא ראיתי כאן סיבה למשבר אלא כהזדמנות לקריאה לדיאלוג עם יהדות התפוצות ובעיקר עם היהדות האמריקנית".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו