נסיך מונקו:
"לעולם לא יפגעו כאן ביהודים"

הנסיך אלברט השני הזכיר לרבני אירופה כי ביקש מחילה מהעם היהודי על הסגרת 90 יהודים במהלך מלחמת העולם השנייה.

יוני קמפינסקי , ו' בכסלו תשע"ח

הרבנים במונקו
הרבנים במונקו
צילום: אלי איטקין

נסיך מונקו אלברט השני נועד עם ראשי 'ועידת רבני אירופה' בארמון הנסיכות שבמונטה קרלו.

בפגישה השתתפו נשיא 'ועידת רבני אירופה' הרב פנחס גולדשמידט, נשיא עמית של הוועידה ורבה של בריטניה הרב אפרים מירוויס, סגן ראשון ורבה של צרפת הרב חיים קורסייה, ורבה של מונקו הרב דניאל תורמנט.

''היהודים הם חלק חשוב בנסיכות; אני שמח שבחרתם להתכנס אצלנו. ברוכים הבאים למונקו; לעולם לא יפגעו כאן ביהודים'', אמר הנסיך אלברט השני והזכיר לרבנים כי ביקש מחילה מהעם היהודי על הסגרת 90 יהודים במהלך מלחמת העולם השנייה.

''היום כשאתם מתכנסים כאן זה אות הכבוד הגדול ביותר שנפל בחלקי''. הנסיך סיפר לרבנים כי מתחילת כהונתו לפני כ-12 שנים הוא מבקש לתקן את התקופה האפילה, וכי שנה לאחר שירש את הנסיכות מאביו הוא הקים קרן פיצויים לסייע לקורבנות השואה המתגוררים בנסיכות.

''לפני כשש שנים – סיפר הנסיך לרבנים – הקמתי ועדת מומחים שתחקור את התנהגות מונקו בשנים ההם''.

הרב גולדשמידט אמר לנסיך כי בשעה שהם נועדים, מקיימים הרבנים, משתתפי הוועדה המתמדת, טקס אזכרה ''ליד קיר הזיכרון שהצבת לפני כשנתיים בבית העלמין היהודי כאן, עליו נחרטו שמותיהם של 90 היהודים שהוסגרו לידי הנאצים והובלו למחנות ההשמדה''.

בתוך כך, הוועדה המתמדת של 'ועידת רבני אירופה' דנה בנושאים נוספים העומדים על סדר יומה של יהדות אירופה. הרבנים קיימו דיון נרחב בנושא 'מתווה הכותל', בסיומו החליטו לפרסם את תמיכתם בעמדת ממשלת ישראל והרבנות הראשית.

רבה של בלגיה ונציג הוועידה במוסדות האיחוד האירופי, הרב אברהם גיגי, סקר בהרחבה את מצב השחיטה הכשרה בבירת האיחוד האירופי. הרב גיגי סיפר כי הקהילה היהודית בבלגיה השלימה בעזרת הוועידה את העתירה שתגיש בשבוע הבא נגד שני בתי הפרלמנט במחוזות הוולוני והפלמי שבבלגיה בהן התקבלה הצעת חוק האוסרת את השחיטה ללא הימום, ובכך למעשה נאסרת השחיטה הכשרה על פי ההלכה היהודית.

''למרות שקודם להצבעה הודיע בית המשפט לחוקה, לבקשתנו, שהגבלת השחיטה הכשרה מצמצמת בצורה מוגזמת ובלתי סבירה את חופש הדת, פוגעת משמעותית ומנוגדת לחוקי יסוד זכויות האדם וזכויות הדת בבלגיה. הם התחכמו ובהצעת החוק שינו את סוג ההימום המקובל על מרבית המוסלמים'', סיפר הרב גיגי.

אל העתירה צירפה הקהילה מכתב מיוחד של הרבנים הראשיים לישראל. עתירה דומה תגיש הקהילה המוסלמית ממוצא תורכי המתנגדת גם היא לסוג ההימום שאושר בפרלמנט.

את כינוס הוועדה המתמדת סיימו הרבנים בטקס חנוכת מקווה טהרה מפואר בבניין הקהילה במונקו.

צילום: אלי איטקין