הניסוי נמשך: הטנקיסטיות מגיעות לשטח

13 חיילות שהחלו את מסלול הכשרתן כטנקיסטיות ישולבו בימים הקרובים במשימות תפיסת קו בדרום. ההשלכות ייבחנו בטרם המשך גיוס למסלול.

ערוץ 7 , ח' בכסלו תשע"ח

ממשיכים לבדוק
ממשיכים לבדוק
צילום: עופר צידון. פלאש 90

שלושה טנקים ובהם 13 בוגרות המסלול הראשון לטנקיסטיות בצה"ל יגיעו בעוד ימים אחדים לפעילות מבצעית בקו הגבול.

בפעילות זו תימשך בחינת ההשלכות של הפעלתן המבצעית על תפקודן ועל מבצעיות הצבא. זאת בצל ההתנגדות הנמשכת לשילובן של חיילות בצוותי השריון.

הטנקיסטיות מצוותות בשלושה צוותים כאשר עליהן יפקד מט"ק ותיק. על פי דיווח בעיתון 'ידיעות אחרונות' את מסלול ההכשרה החלו 15 חיילות ושתיים מהן נשרו במהלך חודשי ההכשרה.

בצה"ל יבחנו כאמור את רמת תפקודן של הטנקיסטיות בקו הדרום ואת השלכות תפקודן בטנקים ורק לאחר מכן יוחלט אם להמשיך ולגייס מחזורי הכשרה נוספים של בנות לתפקידי הטנקיסט. בצה"ל ממשיכים להדגיש כי אין כוונה לערב בין טנקיסטים לטנקיסטיות אלא לייצר צוותים אורגניים של בנות לצד צוותים מקבילי של בנות. עם זאת לא מתייחסים שם לעובדת הצבתו של מפקד-חייל ותיק על צוות של בנות-חיילות והיותו חלק בלתי נפרד מצוות הטנק.

העיתון מצטט גורם בכיר בזרוע היבשה שהבהיר כי ההכשרה של החיילות לא הייתה זהה לזו שעוברים כלל חיילי השריון במסלול בשלבי הצמ"פ (צוות, מחלקה, פלוגה), אלא כללה את מקצועות הטנקאות הבסיסיים. זאת, לדבריו, מאחר שהן מיועדות להחזיק קו בגבולות שלום ולא להצטרף לחטיבות הסדירות של צה"ל, ועל כן לא יצטרכו לחצות גדרות או להסתער. הקצין הבכיר הסביר כי הלוחמות יוצבו בעמדות בגבול בדרום, יהיו חלק ממערך הגנת הגבולות, ואם יצטרכו לבצע ירי – זה יהיה מעמדות נייחות.