גדי איזנקוט
גדי איזנקוט צילום: דובר צה"ל

הרמטכ”ל רב אלוף גדי איזנקוט צפוי לדחות את דרישת הציונות הדתית לבצע שינויים מהותיים בפקודת השירות המשותף היוצרת קרע בין מפקדי צה''ל לרבני המגזר הדתי-לאומי.

העיתונאי בן כספית מדווח ב''מעריב'' כי איזנקוט לא יקבל את הדרישה להעניק לקציני צה”ל את האפשרות לסרב לשרת בגדודים מעורבים.

לדברי כספית, השינוי המיועד יהיה כנראה באחת מפסקאות ההגדרה הדקלרטיביות של הפקודה, שנוסחה ישונה מעט. לשינוי תהיה משמעות דקלרטיבית, אך לא תהיה לו משמעות מבצעית או אחרת בשטח.

על פי הדיווח ב”מעריב”, איזנקוט נפגש ביום שישי האחרון עם ארבע חברות כנסת מהשמאל הפועלות לקידום נשים בצה''ל - מרב מיכאלי ואיילת נחמיאס־ורבין מהמחנה הציוני, ותמר זנדברג ומיכל רוזין ממרצ.

נציין כי נשות הרבנים מהציונות שהתאגדו לאחרונה בפורום משותף, דרשו להיפגש עם הרמטכ"ל אך עד כה דרישתן לא התקבלה.

אתמול הועברה לשר הביטחון אביגדור ליברמן מכתב שעליו חתמו כ- 70 קצינים במילואים, תחת הכותרת "עצור המירוץ לשילוב בנות בתפקידי לחימה".

במכתב מטעם ארגון ״אחים לנשק״ נכתב כי ״אנו, קצינים במערך הלוחם בשירות מילואים בצה"ל, שצה"ל הוא אחד הדברים היקרים ביותר לליבם, פונים אליך מתוך תחושת אחריות, שותפות והערכה למערכת הביטחון ולעומדים בראשה. אנו עוקבים בדאגה אחרי שינויים משמעותיים שמתרחשים בצבא הנוגעים הן להגדרות יסוד של תפקיד הצבא והן למציאות בקרב היחידות הלוחמות בשטח״.

הקצינים ממשיכים ומזכירים כי בשנים האחרונות, הוגבר באופן דרמטי שילוב נשים בתפקידי לחימה שונים וכי ״מסקנות מחקרים שביצע הצבא עצמו נוגדות באופן מוחלט את המהלך הזה ומציבות מעליו עננה גדולה ומטרידה, בייחוד לאור העובדה שהנתונים לא הובאו כראוי לעיני הציבור״.

במכתב מובאים מסקנות דו״ח נציב קבילות החיילים של האלוף במיל׳ יצחק בריק לפיהן הורד רף האימונים, נעשה שינוי בדרישות המבצעיות, הופחת ציוד הלחימה בעת פעילות מבצעית, אחוזי הנשירה גדלו לצד היעדר מוטיבציה ובעיות משמעת.

כמו כן נחשפו לנתונים של מקרפ"ר המצביעים על פגיעה בריאותית קשה בקרב החיילות המשרתות ביחידות לוחמות, כגון: צניחת רחם, פגיעה ברצפת האגן, שברי מאמץ חמורים באחוזים גבוהים ועוד.

הקצינים חתמו את מכתבם בקריאה לשר הביטחון: ״אנו קוראים לך לעצור את המרוץ לשילוב הבנות בתפקידי הלחימה, לבטל את פקודת השירות המשותף ובכך למנוע פגיעה חמורה ומיותרת בעוצמתו של צה"ל, בנשים המתגייסות ובלוחמים המסכנים את חייהם למען שמירה על בטחון המדינה".