העניק במה לניאו נאצי - וזכה לביקורת

"היטלר היה אדם שבאמת האמין במטרתו והאמין במלחמה למען עמו ועשה מה שהוא חשב שנכון לעשות", צוטט הניאו נאצי בכתבה נרחבת ב'טיימס'.

מיכל לוי , ט' בכסלו תשע"ח

ארכיון
ארכיון
Scott Olson/Getty Images

ארגונים יהודיים בארה"ב ובמרכזם 'הליגה נגד השמצה' יצאו בביקורת נוקבת על ה'ניו יורק טיימס', לאחר שהקדיש כתבת פרופיל נרחבת וידידותית לניאו נאצי.

הניאו נאצי הוא טוני הובאטר, חרט בן 29 מאוהיו. באורח אבסורדי, הכתבה מקדישה מילים ארוכות לאיש ולדעותיו.

"יהודים מנהלים את עולם העסקים והתקשורת ופועלים רק למען האינטרסים שלהם", צוטט הניאו-נאצי. עוד הסביר כי "היטלר היה אדם שבאמת האמין במטרה שלו והאמין במלחמה למען העם שלו ועשה מה שהוא חשב שנכון לעשות". הוא גם טוען כמובן, שבשואה לא נהרגו שישה מיליון יהודים וכי המספר הזה 'מוגזם מאד'.

העיתון התכוון להעניק צוהר לתופעה המדאיגה של התפתחותם הדרמטית של ניאו נאצים אמריקאים, אבל לטענת המבקרים הוא החטיא את המטרה כשהעניק במה נרחבת לדעותיו ההזויות.

"זה קריטי שהעיתונות, כאשר היא מכסה מפיצי שנאה מקצועיים, תמנע מלהתייחס לבלתי נורמלי כאל נורמלי ולא תעניק אנושיות לבלתי אנושיים", תקפו בליגה נגד השמצה.

מכתב ששוגר לעיתון על ידי אחד הקוראים המחיש היטב את גל המרמור שניצת בקרב הקהילה היהודית כלפי ה'טיימס': "עורך יקר, כרופא אסייתי־אמריקאי בדרום העמוק, ניאו־נאצי שקט אחר תקף אותי לאחרונה בחניון. בבקשה אל תהפכו אמונה בעליונות הגזע הלבן לנורמלית", לשון המכתב.

לפני שנה ספג ה'ניו יורק טיימס' ביקורת קשה על כך שישראל הושמטה ממפת המזרח התיכון שפרסם העיתון. המפה פורסמה על רקע מאמר הבוחן את השפעת הסכסוך האיראני והסעודי על המזרח התיכון כולו, כשלצידו מפת המזרח התיכון, שמוזכרים בה כל המדינות שבמזרח התיכון מלבד ישראל, למרות שכל התפתחות פוליטית כזו או אחרת כוללים גם אותה.