אילוסטרציה
אילוסטרציה פלאש 90

בית המשפט המחוזי בת"א הוציא אתמול (שני) צו האוסר על חברת "אובר", הנותנת שירות הסעות של נהגים פרטיים דרך אפליקציה, להפעיל שירותיה בישראל.

השופט אורנשטיין פנה לנציגי אובר ואמר: "אם לא תעשו ביטוח לא אתן לכם לנסוע מטר. תביאו אישור של חברות ביטוח שבמתכונת הזו הם מבטחים. לא תיקחו סיכון על חיי אדם".

מנכ"ל 'ריבק ביטוחים' ניר ריבק נשמע ביומן ערוץ 7 כמצדד בקביעת השופט וקובע כי אכן נסיעה באופן שכזה ללא ביטוח המותאם לנסיעה בתשלום היא אכן מעמידה את הנוסע בסכנה של ממש.

לדבריו לא יהיה מנוס ו'אובר' תצטרך לשכנע חברות ביטוח לבטח את המשתמשים באפליקציה או לשלם סכום מוגדל לפרמיה. "כאשר רכב נמצא יותר על הכביש מתוקף היותו מסיע נוסעים נוטל סיכון רב יותר ומאידך חברת הביטוח דורשת סכום גבוה יותר", הוא מסביר.

ריבק עצמו אינו מכיר את התקדימים בארה"ב, ממנה הגיעה חברת 'אובר', או במדינות אחרות, אולם להערכתו גם תקדימים אלו יצטרכו להיבדק בטרם יימצא פתרון לסוגיה, ולהערכתו פתרון שכזה אכן יימצא במוקדם או במאוחר.

באשר להיערכות המשפטית שקדמה לתחילת הפעלתה של האפליקציה בישראל אומר ריבק כי שאלה זו יש להפנות למנהלי החברה על מנת להבין מדוע לא הייתה, ככל הנראה, היערכות מתבקשת לכך.