בר מצווה מרגשת
בר מצווה מרגשת צילום: יד לאחים

מעמד מרגש אתמול ברחבת הכותל המערבי בירושלים. לקול שירה נרגשת, עלה לתורה נער חינני שביום זה נכנס בעול תורה ומצוות ונראה בחזותו כבן תורה לכל דבר ועניין.

עיניהם של בני המשפחה ופעילי יד לאחים לא נותרו יבשות, כשחתן בר המצווה הניח את התפילין. חלק מהנוכחים במקום שלא היו מודעים לסודו של חתן בר המצווה, לא היו יכולים להעלות בדעתם כי הנער שעלה לתורה, אמר את ברכותיה וקרא את הפסוקים כבקי ורגיל, גדל בעברו כילד מוסלמי.

תחילתו של הסיפור לפני 15 שנים, כאשר ש', נערה יהודייה מירושלים, הכירה בן מיעוטים שניצל את מצוקתה האישית וכעבור זמן קצר השניים התחתנו ועברו להתגורר בכפר ערבי. רק לאחר שסבלה מאלימות קשה שכמעט הביאה למותה, העזה ש' לפנות ליד לאחים ולבקש את עזרת הארגון.

עובדת סוציאלית נרתמה לטובת טיפול בש' ובבנה שנולד בינתיים והחלה לנהל עמה קשר טלפוני אינטנסיבי, תוך שהשיחות מתנהלות בזהירות בשעה שהבעל הערבי יוצא לעבודתו.

במבצע מורכב חילץ הארגון את ש' ובנה מלב כפר ערבי עוין בשומרון והעבירם לדירת מסתור מוגנת ומאובזרת היטב. בהדרכת היועצים המשפטיים הגישה ש' תלונה במשטרה כנגד אלימות בעלה הערבי, וכשבעלה הובא למשפט ונכלא לפרק זמן ארוך קיבלה האם היהודייה את המשמורת הבלעדית על בנה.

במהלך השנים התקרבה ש' ליהדות ובנה, שלווה על ידי חונך מיוחד של יד לאחים, החל ללמוד בתלמוד התורה בעיר בה התגוררו. בשנה האחרונה לימד החונך את הנער את הלכות הנחת תפילין וקריאת התורה והכינו לקראת היום הגדול – יום בר המצווה.

השבוע כאמור נחוגה בר המצווה. במקום המתינה להם להקת מתופפים, שעם שופרות ודרבוקות בידם ליוו אותם בדרכם לכותל. ברחבת הכותל קיבל את פניהם נציג הקרן למורשת הכותל, הרב מאיר ישראל נהון, שסייע בניהול האירוע.

שעות אחדות לאחר מכן נערכה בערב סעודת בר המצווה לבנה של ש' באולם שמחות באשקלון, בהשתתפות בני משפחה, חבריו לספסל הלימודים במתיבתא וכן ניצולות של הארגון – חברותיה של האם, שהכירו אותה בפעילויות גיבוש של הארגון לניצולות מכפרים ערביים. הרב משה כהן, מבכירי הפעילים, נשא דברי ברכה וחיזוק ובסיום דבריו העניק לחתן מתנה בדמות סט משניות מפואר.

בסיום האירוע ניגשו אמו וסבתו של חתן בר המצווה לפעילי יד לאחים והודו להם נרגשות על העזרה הרבה שניתנה להם עד הלום, ובפרט על ארגון ומימון יום הבר המצווה לרבות רכישת זוג התפילין והביגוד המלא לנער.