"לנשים הרווקות אין לובי"

ד"ר חנה קטן, מומחית ברפואת נשים ופריון, סבורה שהמדינה צריכה לסייע בשימור פוריות לרווקות, "המדינה שלנו היא מדינת חסד בנושא הזה".

חזקי ברוך - ערוץ 7 , י' בכסלו תשע"ח

ד"ר חנה קטן
ד"ר חנה קטן
צילום: אלירן אהרון

ד"ר חנה קטן, מומחית ברפואת נשים ופריון, השתתפה היום (שלישי) בדיון בוועדה לקידום מעמד האישה בכנסת בנושא הקפאת ביציות לצורך שימור הפוריות והגדלת סיכויי ההצלחה.

"כאשר רווקה מגיעה לבצוע התהליך של שימור פריון הן מגיעות בבדידות מאוד גדולה", מספרת ד"ר קטן, "הן לא באות עם בן זוג , ועלינו לעזור להן כמה שיותר מבחינה כלכלית וחברתית".

"אנחנו מדברים על הקמת משפחה", מסבירה ד"ר קטן, "רופאי הפריון שוב ושוב מבקשים להרחיב את הידע על הקשר בין גיל האישה לפוריות שלה. הקב"ה ברא את הנשים עם שעון ביולוגי שמתקתק ללא רחם, כך שישנה ירידה משמעותית בפריון עם העלייה בגיל".

לדבריה, "נכון להיום יש לידות מעטות משימור פוריות. הסיבה לכך היא שנשים פונות להקפיא בגילאים מאוחרים, מעל גיל 35 . בנוסף- עוד לא באו לתבוע את הביציות- או בגלל שלא חלף מספיק זמן, או שהן עדיין לא מצאו בן זוג, או בגלל שהתחתנו והרו ומחכים לשימוש עתידי בביציות לאחר שייגמר הפריון הטבעי שלהן.

כמה שקשה לדבר על כך, וזה כואב לבנות שעברו את הגיל, צריך לדעת שמעל גיל 35 יש ירידה מאוד משמעותית בפריון ובגיל 40 זה הירידה היא דרסטית ואת זה נשים רבות לא יודעות. אנחנו שואפים להוריד את גיל הקפאת הביציות למתחת לגיל 30. כך שמי שתרצה, תוכל להתחיל את התהליך בשלב מוקדם יותר".

האם התהליך יקר?

בינתיים הפרוצדורה אינה ממומנת על ידי משרד הבריאות. אנחנו מבקשים ממשרד הבריאות לעשות יותר בעניין. הנושא הוגש לסל התרופות וטכנולוגיות ונדחה. אבל אנחנו נמשיך לפעול עד שימצא פתרון.

אגב, אני סבורה שהיה כדאי להרחיב את מימון הפריון גם למשפחות עם יותר משני ילדים. אני בעד. אבל יש לזכור, מאידך, שבסופו של יום, המדינה שלנו היא מדינת חסד , וההשקעה שלה במימון טיפולי פריון מרשימה ביחס למדינות מערביות אחרות..

איפה עומד נושא שימור הפוריות בציונות הדתית?

יש מורכבות. לאוכלוסיית הרווקות אין לובי. נשים מרגישות בושה מול הנושא , ומדחיקות אותו. יש פחד לפגוש את זה. ולעיתים זה בדיוק מה שחוסם אותן ממציאת זוגיות. לא מעט בחורות שניגשות לתהליך, חשות אחר כך שמשהו השתחרר בהן , סוג של רגיעה וביטחון.

יש עליה במספר הנשים הדתיות שפונות אליכן?

ישנה עליה רציפה. רוב הנשים שפונות לבית החולים שערי צדק בירושלים הן דתיות. לעיתים, עקב הסטיגמה החברתית, הנשים לא משתפות את ההורים, ואז הן מתמודדות עם התהליך לבדן , וזה מורכב.

לסיום אומרת קטן, אני מאחלת שכל אחת תמצא את הזיווג שלה בטוב, ובעתו בזמנו, וברור לי שמשהו חייב להשתנות בגישה של הבנים להקמת משפחה. ובינתיים, צריך לתת ידע בנושא של השעון הביולוגי. אני מרגישה שאם לא מיידעים את הבנות זה בסימן "לא תעמוד על דם רעך". זה לא קל לדבר עם בנות על הנושא צריך הרבה גבורה. אך גם אכפתיות גדולה.

בשורה התחתונה, הבשורה היא שלא להגיע למצב של החמצה. חבל כל כך שבחורה שתמצא זוגיות בגיל 40 תפספס אולי את פוריותה הטבעית, כי לא השכילה להקפיא ביציות בעוד מועד. כמה זה כואב. אני רוצה לראות נשים מחייכות, בריאות, בטוחות.