הורה. נפתלי בנט
הורה. נפתלי בנט צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הישג למשפחות השכולות. משרד החינוך ביטל יום עיון שתוכנן עם "האגודה לזכויות האזרח" וכן הנחה לבדוק ביטול התקשרות עתידית עם ארגוני דה לגיטמציה.

פורום "בוחרים בחיים" בו חברות עשרות משפחות שכולות שיגר מכתב חריף לשר החינוך נפתלי בנט בדרישה למנוע כל קשר בין משרד החינוך לארגוני הדה לגיטמציה בראשות ובמימון "הקרן לישראל חדשה".

שר החינוך קיבל את מכתבן והודיע על ביטול יום העיון המתוכנן וכן דרש מממנכ"ל משרד החינוך לבחון כל התקשרות בעתיד עם ארגוני הדה לגיטמציה.

קצפן של המשפחות השכולות יצא על קיום יום עיון משותף למשרד החינוך ולאגודה לזכויות האזרח בו ידונו בנושא "זכויות האדם" לקראת יום זכויות האדם הבינ"ל.

במכתב ששגרו כ-50 משפחות שכולות לשר בנט נכתב כי "לא יכולנו שלא לשים לב לכך ששיתוף הפעולה יתקיים במסגרת "יום זכויות האדם הבינלאומי. שיתוף פעולה עם ארגון שמגן על מחבלים ביום שכזה הוא אטימות במקרה הטוב והעדפת צד במקרה הרע. ארגון זה הינו ארגון דה לגיטימציה קיצוני ביותר שבין שלל פעולותיו נגד מדינת ישראל, נלחם בנו, המשפחות השכולות, בצורה ישירה, עת הוא מגן על המחבלים שרצחו את ילדנו, הורינו, אחינו, אחיותינו, נשותינו ובעלנו."

המשפחות ציינו כי רק בשנה האחרונה היה מעורב הארגון בייצוג המחבל עלאא זיוד אזרח ישראלי תושב אום אל-פחם שהורשע בביצוע פיגוע דריסה ודקירה בצומת גן שמואל בחודש אוקטובר ב-2015 ושפוט ל-25 שנות מאסר.

המשפחות הוסיפו עוד במכתבם כי "אנו, המשפחות השכולות, איבדנו את היקר לנו מכל- את ילדינו, נשינו, בעלינו ואחינו. לצערנו, אותם ארגוני דה לגיטימציה מגנים שוב ושוב על אותם רוצחים שפלים. לא יעלה על הדעת שמשרד החינוך ייתן רוח גבית לארגון זה. בסייעני הטרור יש להילחם ביד קשה ולא להעניק להם תמיכה תקציבית שיוצאת מהכיס של כולנו".

חברת פורום "בוחרים בחיים" של המשפחות השכולות" דבורה גונן, אמו של דני ז"ל שנרצח לפני שנתיים בפיגוע ליד הישוב דולב אמרה, "קצנו בדיבורים והבטחות שאין בהם ממש. שרי ממשלת ישראל חייבים להבין כי המשפחות השכולות לא יתנו ידן לשיתוף פעולה עם ארגונים תומכי טרור ומעודדי טרור.
שיתוף פעולה שכזה עם הארגון מוכיח כי שרי וממשלת ישראל לא נתנו דעתן עד הסוף כי טרור לא מתחיל ומסתיים רק בפיגוע. הבטחות יש גם לקיים".

יו"ר תנועת "אם תרצו" מתן פלג שתנועתו מלווה את המשפחות השכולות אמר כי "לא יעלה על הדעת שמשרד החינוך יקיים קשר, לא משנה מה טיבו, עם ארגון פוליטי המכפיש את מדינת ישראל וחיילי צה"ל בעולם. מדובר בארגון הפועל בין היתר למען זכויות של מחבלים בבתי משפט במימון ממשלות זרות. זהו אחד הנושאים השנויים ביותר במחלוקת בחברה הישראלית ומן הכואבים ביותר למשפחות השכולות. הגיע הזמן שכלל משרדי הממשלה יוקיעו מתוכם את ארגוני הדה לגיטימיציה, ויפה שעה אחת קודם".

מהאגודה לזכויות אזרח נמסר כי ״האגודה לזכויות האזרח נדהמה לגלות מפרסום הודעה לעיתונות של "אם תרצו" בתקשורת על ביטול הכנס בנושא זכויות עובדים שתוכנן למחר בשיתוף עם המשרד החינוך ומט"ח לרגל יום זכויות האדם הבינלאומי. באגודה מבררים את העובדות מול משרד החינוך ובמקרי הצורך ננקוט בהליכים הדרושים.

״שיתוף הפעולה המקצועי בין האגודה לזכויות האזרח למשרד החינוך נמשך כארבעים שנה ומול כל שרי החינוך. האגודה הביעה דאגה עמוקה עוד יותר מכך שעולה כי שר החינוך הנוכחי תופס תפקידו כמבצע הלכה למעשה של התנועה הקיצונית אם תרצו העושה שימוש ציני בכאבן של משפחות שכולות. ההחלטה מריחה ריח של דה לגיטימציה ורדיפה של ארגוני החברה האזרחית״.

מפורום המשפחות השכולות הישראלי-פלסטיני נמסר, "ההחלטה של השר בנט לבטל את אירוע של האגודה לזכויות האזרח הינה החלטה שערורייתית ומניפולטיבית. השימוש הציני בכאבן של משפחות שכולות כדי לבטל את רצונם של אנשים להביע ולחלוק סולידריות כלפי האחר הוא בזוי וראוי לכל גינוי. הקביעה כי דאגה לזכויות אדם באשר הוא אדם היא פגיעה במדינת ישראל היא שגויה במקרה הטוב ואבסורדית במקרה הרע. ש משפחות שכולות, ישראליות ופלסטיניות, שחושבות אחרת ועושות הכל כדי למנוע קורבנות נוספים ורואות בזכויות של אזרחים באשר הם, הבסיס לחברה מתוקנת ושמירה עליהן היא נדבך חשוב בפיוס בין אנשים ועמים".