משה גפני
משה גפניצילום: הדס פרוש, פלאש 90

מליאת הכנסת אישרה היום (ד') בקריאה טרומית את התיקון להצעת חוק שעות עבודה ומנוחה של חבר הכנסת משה גפני וקבוצת חברי הכנסת. 43 תמכו 32 התנגדו וההצעה תועבר לוועדת העבודה והרווחה.

החוק קובע כי במסגרת שיקוליו האם להיענות לבקשת היתר להעסקת עובד בשבת, יתחשב שר העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים, ככל שניתן, במסורת ישראל.

בדברי ההסבר נאמר כי בעת האחרונה הפכה השבת ל'יום השיפוצים הלאומי'. "לאחרונה התברר, כי גופים ממשלתיים דוגמת רכבת ישראל והחברה הלאומית לדרכים, הפכו את יום השבת, ליום מועדף לביצוע עבודות תשתית בכבישי ישראל ובמסילות הרכבת.

''עבודות אלו המבוצעות בפרהסיה, פוגעות פגיעה קשה הן בצביונה היהודי של המדינה והן ברגשותיהם של מיליוני תושבים דתיים ומסורתיים במדינת ישראל.

"בנוסף לכך העבודות פוגעות גם בעובדים, בהם יהודים רבים שמסורת ישראל חשובה להם, אשר נאלצים להיפרד מבני משפחותיהם, וללכת לעבוד ביום המנוחה ולחלל את השבת, כאשר חלק מהעובדים משתייכים לשכבות החלשות בחברה ונאלצים לעבוד בשבת, מתוך חשש שאם יסרבו לעבוד בשבת, יאבדו את מקום עבודתם גם בשאר ימי השבוע", נכתב בהסבר לחוק.

במהלך הדיון בכנסת אמר ח"כ משה גפני כי כיום אין יכולת לשר לשקול את נושא מסורת ישראל. "החוק לא חייב את השר אלא אומרת שיש אפשרות לשקול גם את הנושא הזה. זה לא חוק כפייתי ולא משנה מצב שקיים בחוקים אחרים. לא לשקול את נושא מסורת ישראל זה לשכוח שאנחנו יהודים. גם ראשי הציונות ופרנסי היישוב החדש התחשבו בעניין השבת. אני לא מציע חוק שמחייב מישהו לעשות משהו. אנחנו לא מבקשים לכפות וגם יודעים איפה אנחנו חיים. רק אומרים שהכנסת תאפשר לשר לשקול. לא מסתתר כאן שום דבר".

שר העבודה והרווחה חיים כץ השיב בשם הממשלה והודיע שהיא תומכת בהצעה אבל הוסיף "אני בשיקולים שלי לקחתי את השבת כמסורת ישראל והתייחסתי גם לחוקי העבודה. אבל מה? יש שם אנשים בכלל לא ישראלים ולא יהודים של חברות זרות שזכו במכרזים".

ח"כ יאיר לפיד התנגד להצעה כי מדובר בחוקי 'כפיה דתית' שרק מרחיקים אוכלוסיה חילונית מהדת. "מתי תלמדו שכל חוקי הכפייה הדתית תמיד מייצרים להפך. אתם פוגעים במסורת ישראל. אני אוהב את השבת לא פחות מח"כ גפני, יש לי שבת בצורה אחרת. כתוב ששת ימים עבוד, איך הם יגיעו לעבודה? איך הם יגיעו לצבא?

"מסורת ישראל הסתדרה אלפי שנים בלי הצעות חוק שכל מה שהן נועדו לעשות זה לתקוע אצבע בעין לאנשים אחרים. מסורת ישראל שרדה יפה מאוד בלעדיכם. אתם מייצרים חוקים בשביל להרבות שנראה בישראל. מסורת ישראל היא לא בבעלותכם, אין גרסה אחת. כל הליכוד קניתם גרסה של פלג קטן ולא אכפת לכם יותר מאף אחד", הוסיף לפיד.