שקד בוועידה, היום
שקד בוועידה, היום צילום: אילן אסייג

שרת המשפטים, איילת שקד, אמרה היום (רביעי) כי אם הדבר היה תלוי בה, חוק ההמלצות לא היה בא לעולם.

"אני לא הייתי מקדמת את החוק הזה אבל בקואליציה אתה עושה פשרות", אמרה שקד בוועידת The Marker לכלכלה וחברה באוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע.

"ההצעה הזו, לאחר שאני דרשתי מספר שינויים בנוסח האחרון שלה, היא סבירה", הוסיפה שקד. "צמצמתי משמעותית את החוק. סך הכול יש כאן שני ערכים שמתנגשים: זכות הציבור לדעת וזכות החשודים. השאלה אם צריך לשמור על שמו הטוב של חשוד. בנוסח שהגענו בסוף, כל הרעיון הוא שלא יהיו הדלפות ואדם שהוא בגדר חשוד לא יבוזה בציבור".

שקד התייחסה גם לתחקיר "עובדה" על הוועדה למינוי שופטים, בו נראו שופטים מתרועעים עם עורכי דין ונחשפו מינויים פוליטיים לבתי המשפט. "תמיד היה קשר בין עורכי דין לשופטים. אני רוצה להאמין שהשופטים הם אנשים ישרים וזה לא משפיע על פסיקותיהם. הוועדה היא גם פוליטית. לכל קבוצה יש את הפוליטיקה שלה", קבעה שרת המשפטים.

"אני נבחרתי ובאתי לשנות ולבחור שופטים מגוונים עם דעות מגוונות", הבהירה השרה. "אני מעדיפה שופטים שמרנים ומרוסנים. אני רגילה לראות את מה שודר בתכנית, פשוט פעם ראשונה צילמו את זה. כל מי שמכיר את ההתנהלות יודע שזה ככה.

''כל שופט צריך להיות אחראי למה הוא אומר ועם מי הוא מתרועע. זה שיש קשר בין שופטים ללשכת עורכי הדין זה ידוע ומוכר", הוסיפה שקד.

שרת המשפטים נשאלה על הסיסמה "עמונה במקום דימונה", ותקפה את יו"ר העבודה אבי גבאי שמנסה לסכסך בין ציבורים שונים.

"מי שרוצה לסכסך את העם אומר דימונה במקום עמונה", אמרה. "היום פגשתי את ראש עיריית דימונה. אמר לי ששר החינוך השקיע המון בעיר וגם אני פועלת שם ושר הכלכלה. זה סלוגן שקרי שמשרת את האופוזיציה. אצלנו זה גם עמונה וגם דימונה. ממשלות הימין בעשר השנים האחרונות השקיעו מיליארדים בנגב".

שקד תקפה גם את עודף הרגולציה בישראל "יש אצלנו תרבות של כסתוח, שמוביל לעודף רגולציה", אמרה. "במדינת ישראל יש רעה חולה, שאם יש אסון נקודתי סוגרים את כל התחום. בנוסף, מדינת ישראל לא צריכה תקנים ייחודיים. מה שטוב לאירופה גם טוב לנו. הממשלה הזאת מנסה לעשות שינוי להפחית רגולציה, לבטל תקנים''.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו