עונש מאסר ל"סבתא מכחישת השואה"

בית המשפט בגרמניה גזר 14 חודשי מאסר בפועל על אורסולה האוורבק, 89, שהורשעה בהכחשת השואה מספר פעמים.

ניסן צור - ערוץ 7 , י"א בכסלו תשע"ח

מחנה ההשמדה אושוויץ
מחנה ההשמדה אושוויץ
Thinkstock

האם "הסבתא מכחישת השואה" תיכנס אל מאחורי הסורגים?

בית המשפט בגרמניה הטיל עונש של 14 חודשים מאסר על אורסולה האוורבק בת ה-89, שהורשעה בעבר מספר פעמים בהכחשת השואה אולם הצליחה להימלט מעונשי מאסר בפועל.

האוורבק ובעלה היו חברים במפלגה הנאצית לפני מלחמת העולם השנייה. לפני מספר שנים הם הקימו יחד "מרכז חינוכי" בו הטיפו לערכי הנאציזם ולשנאת יהודים, ובעקבות זאת החליטו הרשויות לסגור את המכון שלהם.

היא גם כתבה מאמר עבור מגזין ימין-קיצוני בגרמניה, בו ציינה כי "השואה מעולם לא התרחשה". בשנה שעברה שלחה האוורבק מכתב לראש עיריית דוטמולד בגרמניה, בו כתבה כי "אושוויץ לא היה מחנה ריכוז", ובעקבות זאת הוגש נגדה כתב אישום על הכחשת השואה, עבירה פלילית בגרמניה. היא הורשעה ונגזרו עליה שמונה חודשי מאסר.

לאחר מכן המשיכה האוורבק לפרסם מאמרים מכחישי שואה ואף הורשעה חמש פעמים נוספות בהכחשת השואה, אולם עורכי דינה ערערו על העונשים והיא הצליחה להימלט מריצוי מאסר בפועל.

אלא שהאשה לא הסתפקה בכך. בישיבה האחרונה של בית המשפט לערעורים בגרמניה היא החליטה לחלק עלונים בהם נכתב "רק האמת תשחרר אותך". השופטים החליטו להוסיף לעונש המאסר שלה עוד עשרה חודשי מאסר, אולם בסופו של דבר הומתק העונש המצטבר ל-14 חודשי מאסר בפועל. בקרוב יתברר האם האוורבק הקשישה תתייצב מאחורי סורג ובריח או שתצליח שוב להימלט מעונש המאסר.