הרב שרלו בכנס
הרב שרלו בכנס צילום: תהל

הרב יובל שרלו שהשתתף השבוע בכנס של ארגון 'תהל' אמר שם כי אי אפשר להסתמך על הלכות ייחוד בלבד כדי למנוע פגיעות והטרדות מיניות.

בכנס שנערך בנושא אלימות והתעללות מינית במגזר הדתי והחרדי, אמר הרב שרלו כי "יש גם פגיעות של בנים בבנים ופגיעות של בנות בבנות. לפחות בתחום הילדים אני יכול לומר מניסיוני בצורה חד משמעית שסביר להניח שזה פיפטי פיפטי, חמישים אחוז בנים חמישים אחוז בנות, ובדרך כלל הפוגעים הם גברים, לכן הלכות ייחוד לא יפתרו את הבעיה".

לצד הטיעון הזה, הרב שרלו הציג חיסרון נוסף בהתמקדות על הלכות ייחוד, "הרבה פעמים הליכה לכיוון איסורי ייחוד נתפסת בעיני השומעים כמניפולציה: הרבנים, והתורה מה שחשוב לה זה הקדושה, הצניעות, הטהרה, אבל עכשיו הם מצאו טריק חדש שהמצוות הללו ניתנו כדי למנוע פגיעות מיניות. הציבור יודע לזהות מתי זו מניפולציה".

הרב שרלו נתן דוגמא אקטואלית למניפולציה דומה, "בדיוק כמו מה שקורה עכשיו בשבת, כאשר פתאום העולם הדתי מדבר על החוק למניעת עבודה בשבת בנימוקים סוציאליים, מנוחת העובדים וכד', מסתכלים על הדתיים כמניפולטורים. פתאום נזכרתם לדאוג לעובדים? איפה הייתם עד עכשיו? ולמה אתם עושים כינוסי רבנים על שבת והעבודה בה, בבתי מלון שעובדים בו בשבת?".

הרב שרלו הציע פיתרון טוב יותר בגישה לעניין הפגיעות, "יש לנו מצוות שלימות שאוסרות פגיעה, איסור חבילה, לא תרצח, ועשית הישר והטוב. יש צורך ללכת בדרך הזו לא מהכיוון המיני אלא מהכיוון של איסור שליטה, איסור ניצול. גם לדרך הזו יש חסרונות, היא מתחמקת מלעסוק באפיק הספציפי של פגיעות מיניות".

דבי גרוס, מנהלת 'תהל' ומארגנת הכנס, הוסיפה כי "לצערי, לאחר 30 שנות עבודה בתחום התקיפות המיניות, אני חייבת להסכים שהתעללות מינית נגד ילדים הגיעה למימדים של מגפה. הנגע חדר לכל קהילה, כל מדינה, כל דת וכל תרבות. לעתים קרובות אנשים שואלים אותי: האם זה באמת קורה יותר בימינו? או שמא ישנה פשוט יותר מודעות ויותר מוכנות לדבר על הנושא? התשובה לשתי השאלות הינה חיובית.

''בימינו יש יותר התעללות מינית וגם יותר מודעות להתעללות מינית", הסבירה. ''חשוב שנדע איך לגשת לנושא, איפה שורש הבעיה. רק כך נוכל להפחית את מספר המקרים הקשים".

'תהל' הוא מרכז סיוע לנשים וילדים דתיים. בין הדוברים בכנס היו הרב הראשי הרב דוד לאו, הרב יעקב אריאל, הרבנית מלכה פיוטרקובסקי, הרבנית יהודית שילת, הרב מנחם בורשטיין ממכון פועה, עו"ד נח קורמן מעמותת 'בת מלך' ועוד.