ספר תורה לע"נ הנערים: "עם הנצח"

ספר תורה לזכרם של שלושת הנערים הוכנס למכינה העולמית בגוש עציון. כתב ערוץ 7 היה שם

חזקי ברוך , י"ב בכסלו תשע"ח | עודכן: 12:26

ספר תורה לעילוי נשמת שלושת הנערים הי"ד הוכנס (חמישי) לבית המדרש של המכינה העולמית בקיבוץ מגדל עוז שבגוש עציון.

בין הנוכחים היו בני המשפחות - שער, יפרח ופרנקל, הרב הראשי לישראל הרב דוד לאו, ראש החטיבה להתיישבות גאל גרינוולד, ראש מועצת גוש עציון שלמה נאמן, ראשי תנועת בני עקיבא העולמית, תושבי מגדל עוז ותלמידות המדרשה בקיבוץ.

טקס הכנסת ספר התורה החל בגבעת עוז וגאו"ן, גבעה שהוקמה לאחר מציאת גופותיהם של הנערים, שם נכתבו האותיות האחרונות של ספר התורה בידי הרב דוד לאו.

לאחר מכן צעדו כל הנוכחים לקיבוץ מגדל עוז, שם ממוקמת המכינה העולמית הדתית הראשונה בעולם ואשר ספר התורה ישמש את בית המדרש שלה. הצעידה לוותה בשירה וריקודים והתרגשות גדולה מהמעמד המרגש.

לפני כשנה קיבלו בני המשפחות של שלושת הנערים פנייה נרגשת משמואל סמי סבן שביקש לתרום ספר תורה לעילוי נשמת בניהם. המשפחות, שלאורך כל התקופה מאז הרצח מחפשות להמשיך לפעול לאיחוד העם ולהפוך את סיפורן הטראגי למקור של עוצמה, חיפשו מקום שיוכל לבטא את ערך האחדות.

עם הקמת המכינה העולמית, המכשירה יוצאי תיכון לקראת גיוסם לצבא ואשר משלבת בין תלמידיה, אזרחי ישראל עם אזרחים מחו"ל, בנים ובנות מכל קצוות הקשת הדתית, חשו המשפחות כי ערכי המקום מתאימים לאלו שלהם.

בנוסף, מיקום המכינה בקיבוץ מגדל עוז הסמוך למקום שבו ארע הרצח ובו נמצאו גופות הנערים, הפכה את תרומת ספר התורה למשמעותית עוד יותר.

את הטקס הנחה רועי אביקסיס, מזכ"ל תנועת בני עקיבא העולמית שהתקשה להסתיר את ההתרגשות שאחזה בו. "החיבור של ישראל לתפוצות הוא חיבור קריטי. תנועת בני עקיבא העולמית פועלת ללא לאות לדאוג לטיפוח החיבור. המכינה הוקמה מתוך חזון אוטופי של אחדות העם היושב בציון והעם היושב בחוץ לארץ והכל למען ישיבה משותפת בבית מדרש שעוסק בלימוד בתורה דווקא בישראל", אמר.

לדברי אביקסיס, "הבחירה של המשפחות להכניס את ספר התורה לזכרם של הנערים לוקחת אותי לימים של אחרי החטיפה בהם עם ישראל בכל העולם התאחד בתפילה ובדאגה לשלומם. הרגעים הללו מהווים השראה עבור תלמידי המכינה העולמית שחרטה על דגלה את ערך אחדותו של עם ישראל ואף פועלים כך ,הלכה למעשה, במכינה העולמית".

הרב דוד לאו אמר כי "ספר התורה הזה הוא לעילוי נשמת שלושת הבנים, כולנו היום מכניסים ספר תורה במקום שכל כולו מאחד. אנחנו יוצקים משמעות למילה אחים, כי באמת זה מה שאנחנו לא משנה מאיפה באנו''.

עוד הוסיף הרב לאו, "היופי בספר התורה זה שהתוכן הוא אותו תוכן לא משנה מאיפה אתה, ספרדי, אשכנזי, מהארץ או מחו״ל, יתכן ובאופן חיצוני ישנו הבדל בין ספר תורה של מקום אחד לעומת ספר התורה של מקום אחר אבל רק בפנים של ספר התורה, כי התוכן הוא אותו דבר. וזה מה שמאחד אותנו יחד, סביב אותו דבר".

אופיר שער, אביו של גיל-עד שער הי"ד, אחד משלושת הנערים, אמר ''אני תקווה שמהמקום הזה שבו נוצרה אחדות בזמן משבר ניתן יהיה ליצור אחדות שתעצים גם בזמנים טובים יותר, ולרקום אחדות משותפת בין הקבוצות השונות בעם אלו שבארץ ואלו שבחו"ל.

''אנו בני המשפחות של הנערים, רוצים להודות לכל השותפים למכינה העולמית ולתנועת בני עקיבא העולמית וכן לקיבוץ מגדל עוז ולמועצה על ההזדמנות המיוחדת שניתנה פה", הדגיש שער.

שלמה נאמן הדגיש את המאבק של עם ישראל לאורך הדורות על זכותו להתקיים, "עם ישראל הוא עם של נצח. הרבה מהקרבות של המכבים היו ממש באזור הזה. על האדמה הזו נהרג אלעזר המכבי ובעת הזאת נהרגו במקום הזה שלושת הנערים. אני עצמי גדלתי במקום שבו לא היו ספרי תורה. מאורע מיוחד וחגיגי זה שבו ספר תורה מצטרף לאוהלה של תורה, הוא הזדמנות נוספת להחיות את הנשמה של עם הנצח הזה".טוען....