עיר חדשה? "ספין פוליטי חסר משמעות"

ראש מועצת אלקנה דוחה בתוקף את היוזמה לאיחוד רשויות בשומרון: "לא נוותר על הצביון של אלקנה בשביל גחמה פוליטית וגזילת קרקעות".

עדו בן פורת - ערוץ 7 , ט"ו בכסלו תשע"ח

ראש המועצה המקומית אלקנה, אסף מינצר, לא מתרשם מהפרסומים על הקמת "עיר חדשה" בשומרון ומתנגד בתוקף למהלך.

בראיון לערוץ 7 הוא מסביר כי מדובר באיחוד שתי רשויות מקומיות עם שני יישובים של מועצה אזורית שעלול להסתיים בחיסול הצביון שמאפיין את כל אחד מהם.

מינצר מקווה ששר הפנים אריה דרעי לא יאשר את המלצת הוועדה שהונחה בפניו. ''זה בסך הכל ספין פוליטי, זה פתטי'', טוען מינצר. ''זאת לא עיר חדשה אלא רצון להשפיע על שר הפנים בצורה לא יפה, על החלטה שהוא אמור לקבל בנושא איחוד יישובים''.

''יש פה אסיפת יישובים - אלקנה, אורנית, שערי תקווה ועץ אפרים, שיוסי דגן (ראש מועצת שומרון - עב''פ) מנסה להשפיע על שר הפנים בצורה מאוד לא יפה כדי לקבל החלטה''.

לדבריו, ''כל מי שמכיר את אלקנה ואת כל האזור יודע שיש פה יישובים צמודי קרקע ואין פה עיר שצפויה לקום. כל מה שקראנו על פוליטיקאים שמברכים על הדבר הזה, זה הכל שטויות. כל הקרקעות בין היישובים שייכות לאלקנה ואנחנו מפתחים תב''עות לגביהן, ככה שאלקנה הולכת וגדלה לאיטה ולא העיר הפיקטיבית הזאת תפתור את זה. מדובר בספין פוליטי של משרד פרסום כדי להשפיע על הוועדה''.

התומכים טוענים שהמהלך ישחרר קרקעות לבנייה נרחבת

''זו טענה שטותית. אין קשר בינה לבין האמת. כל הקרקעות בין היישובים שייכות לאלקנה ואלקנה מקדמת תב''עות לגביהן, עבור בנייה לזוגות הצעירים שלה. אלקנה בונה היום מאות יחידות דיור בין היישובים כי אלה קרקעות שלה. מדובר אולי בניסיון לגזול קרקעות לאלקנה אבל בוודאי שלא בזכות עיר פיקטיבית שנולדה במוחו של פרסומאי יבנו יותר יחידות קרקע''.

לפני שנבחרת לראשות המועצה תמכת במהלך של איחוד רשויות. מה השתנה?

"לא תמכתי באיחוד רשויות אלא באיחוד מנגנונים. זה מהלך שבו אנחנו פועלים כבר מספר שנים להקמת דברים שהם טובים לכל האזור, בין אם זה קריית חינוך אזורית, מרכז חירום ושירותים שאנחנו יכולים להעניק לתושבי האזור.

"אלקנה הפכה בשנים האחרונות להיות בירת התרבות של האזור וככל שאנחנו יכולים לעשות שיתופי פעולה עם היישובים השכנים ולהוזיל את העלויות - אנחנו נעשה, אבל לא מדובר באיחוד רשויות שיחסל את אלקנה ויהפוך אותה ללא משמעותית.

''לאלקנה יש הצביון שלה וכמוה גם אורנית, וגם ליישובים האחרים יש צביון משלהם ולאף אחד אין כוונה לוותר על הצביון שלו בשביל גחמה פוליטית של מישהו''.

מינצר משמיע טענות חריפות נגד המועצה האזורית שומרון שמנסה ''להיפטר'' לטענתו משני יישובים שנמצאים בשטחה.

''יש פה בסך הכל שני יישובים ששייכים למועצה אזורית שומרון, עץ אפרים ושערי תקווה, שהמועצה האזורית שומרון והעומד בראשה מתעללים בהם. אני באמת מנסה לעזור לתושבים שם בכל דרך, בין אם זה לארגן עבורם קייטנות או לתת עזרה בחינוך שהמועצה לא נותנת להם פיתרון.

''ליישובים האלה יש חובות של עשרות מיליונים כלפי מועצה אזורית שומרון, ולהפיל אותם על תושבי אלקנה ואורנית, זה יפגע באיכות החיים. יש באלקנה השקעה אדירה בנוער, בחינוך, בתרבות, בתשתיות - דבר שלצערי לא קיים בשערי תקווה ובעץ אפרים, ואם המהלך של האיחוד יצליח כל הדברים האלה לא יהיו וחבל''.

מינצר מתכוון להילחם ביוזמה הזו. ''אם צריך נגיש בג''ץ. נחשוף את כל התהליכים המושחתים שקרו כאן. יש פה לחצים אדירים מצד האנשים הכי בכירים במשרד הפנים כדי שהמהלך הזה יקוים. נחשוף את הדברים והם יבואו לידי פיתרון''.

ראש מועצת אלקנה מזכיר כי בשנה הקרובה יתקיימו בחירות ברשויות המקומיות והאזוריות. ''אנחנו מוזהרים על ידי משרד הפנים לא לעשות דברים תוך כדי שנת בחירות. הממונה על המחוז במשרד הפנים, אבנר כהן, והאלוף פולי מרדכי - מתאם פעולות הממשלה בשטחים, הזהירו את שר הפנים ואת הוועדה בבקשה לא לקבל החלטה בזמן הקרוב, זה ייפגע ביישובים.

''הוועדה ושר הפנים נתנו לוועדה לעבוד ואנחנו בטוחים ששר הפנים לא ייפול לתוך הקנוניה הפוליטית הזאת, לא יפול לטריגר ולספין הזה שמישהו במשרד פרסום קרא לו עיר, ויבין מה היישובים האלה צריכים, ויתן לנו להמשיך לחיות בשלום עם השירותים הנפלאים שאנחנו נותנים לתושבים שלנו''.