עודד מנשה
עודד מנשה צילום: הרמב"ם היומי

עו"ד תמיר דורטל, מרכז קהילת נופת צופים בגבעה הצרפתית בירושלים, אומר לערוץ 7 כי המנהל הקהילתי של הגבעה הצרפתית מתנכל לקהילה הדתית והחרדית בשכונה.

לדבריו במנהל הקהילתי עושים הכל כדי לפגוע בדתיים בשכונה, "אני קצין במיל' ותורם למדינה ויש כאן אוירה מאוד טובה בשכונה בין כל האוכלוסיות כולל משפחות דתיות לאומיות, חרדיות וחילוניות שחיות בהרמוניה. במנהל הקהילתי חושבים שאם יפגעו בנו ויתגברו פעילויות למוסלמים ונוצרים כפי שקרה במסיבת החנוכה שהם ארגנו, הם יבריחו אותנו אבל הם טועים".

הוא מספר על הניסיונות להזמין את עדן הראל ועודד מנשה להופיע בשכונה, "מישהי מהשכונה רוצה להביא את עודד מנשה ועדן הראל שיספרו על תהליך התשובה ועל החיים שלהם. היא ביקשה לשכור אולם מהמנהל הקהילתי ושם ביקשו ממנה לשלם, וכשהיא רצתה לשלם נאמר לה בטלפון שהאולם נתפס וגם בגלל שזה עלול להביא להחזרה בתשובה.

''זו לא הפעם הראשונה שמבטלים לנו ארועים עם אופי דתי, בעבר הם ביטלו לנו אירוע של זמר דתי", הוא מעיד.

עו"ד דורטל מצייין שההתנכלות נמשכת כל הזמן, "נציגי הקהילה שלנו אינם מוזמנים לשום דיון והתייעצות בפורום הקהילות במנהל, למרות שמזמינים לשם את כל הקהילות האחרות. לשמחתנו למרות כל ההתנכלויות הקהילה הדתית מתחזקת ואנחנו נשענים על תרומות פרטיות כדי לקיים אירועים כולל בחג החנוכה הקרוב במקביל לאירוע החרפה שלהם אנחנו נעשה אירוע קדוש עם סממנים יהודיים בלבד".

יונתן קיימן חבר הנהלת המנהל הקהילתי מוסיף, "כאחד מחברי ההנהלה הדתיים אני אומר חד וחלק שיש תושבים רבים בשכונה וביניהם חברי הנהלה שמנסים בכל הכח לשמור על שכונה חילונית לגמרי. יש שמתנגדים לכל שמץ של דבר שקשור לדת היהודית. בהתחלה התנגדו לתופעת ההתחרדות של השכונה ולאט לאט התברר שגם מתנגדים לדתיים לאומיים, לגרעין התורני שיש בשכונה, ולכל דבר אחר שירחיק את מטרתם לשמור על הגבעה הצרפתית כשכונה חילונית. זה לא אומר שהנוהל בהנהלה הוא בגלוי אנטי דתי אבל מכיוון שרוב חברי ההנהלה רוצים לשמור על צביון חילוני הם מתנגדים בפועל לכמעט כל דבר שקשור לדת היהודי.

ערוץ 7 שוחח גם עם תושבת חילונית ואם לילדים מהשכונה שביקשה לשמור על עילום שם וגם היא מצטרפת לקריאה להפסיק את הדרת הדתיים מהשכונה, "יש במנהל גרעין קשה אנטי דתי שמנסה להדיר את הדתיים מהשכונה לא נותנים להם לנהל אירועים, מונעים מהם להקים בית ספר דתי ומקדמים אג'נדה אנטי דתית כמו האירוע המשותף לנוצרים, יהודים ומוסלמים בחנוכה.

''הקבוצה האנטי דתית היא מיעוט בשכונה, רוב האנשים כאן דתיים, חרדים וחילונים שרוצים לחיות ביחד. אני כאשה חילונית לא רוצה שתהיה הדרת דתיים ושלכולם יהיה מקום. לצערנו כמו ששמענו כל ארוע שהדתיים מנסים לארגן, במנהל בוחנים האם זה מתאים לאופי של השכונה כמו שהיה במקרה של עדן הראל ועודד מנשה. חבל שאנשים שמציירים את עצמם כפלורליסטים הם האנשים הכי לא מכילים בעולם, הם רוצים שיגורו בשכונה רק אנשים שחושבים כמוהם".

מהמינהל הקהילתי הגבעה הצרפתית והסביבה מבית החברה למתנ"סים הארצית נמסר שהמינהל פועל בשכונה מגוונת ומחובתו לתת שירות לכל הקהילות וליצור קשרים בין כל חברי הקהילות המעוניינים בכך.

''בהנהלה הציבורית של המינהל יושבים נציגי הקהילות השונות העמלים למציאת מכנה משותף ופשרות הדדיות שיאפשרו חיים משותפים בשכונה. הטענות לפיהן המינהל מדיר את הציבור החרדי ו/או הדתי ו/או חילוני אינן נכונות ומשוללות יסוד עובדתי וקל לבחון זאת באמצעות מגוון הפעילויות וההיצע הרב לתושבים מכל האוכלוסיות והגוונים בשכונה.

בנוגע לאירוע המדובר, נדגיש שהמופע כלל לא הבשיל לכדי בחינת ביקוש אליו בשכונה משום שבאותו התאריך היה אמור להתקיים אירוע אחר. התשובה שניתנה לפנייה בנושא הייתה שהאולם תפוס ותו לא. עוד למען הסר ספק נבהיר שאין פורומים שאליהם לא הוזמנו נציגי הגרעין או נציגי קהילות אחרות.

המינהל גאה על פעולותיו הרבות למען כלל תושבי השכונה וימשיך לפעול כגורם המגשר בין הקהילות ולהפעיל וליצור תוכן עבור כלל הקהילות בשכונה", נמסר.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו